پیام محسنی در یادداشتی با توجه به درگیری های سوریه و رژیم صهیونیستی اظهار کرد: زمان خطرناکی است که احتمال تبدیل شدن آن به یک درگیری واقعی وجود دارد.
وی با تاکید بر این که برداشت نادرست از نیات واقعی ایران در سوریه، ممکن است به یک فاجعه مبدل شود، افزود: ایران در تلاش برای تعادل قدرت با نقش آفرینان منطقه از جمله اسراییل در درگیری های سوریه است نه تحریک اسرائیل برای یک مقابله نظامی.
رئیس بخش ایران مرکز بلفر ادامه داد: تمام این ها نتایج تصمیم دونالد ترامپ برای خروج آمریکا از توافقنامه هسته ای ایران است که در بردارنده عواقب متعدد است.
محسنی نخستین پیامد این تصمیم را به مخاطره انداختن منافع ملی آمریکا دانست و اضافه کرد: برهم زدن توافقنامه ای که به طور موفقیت آمیزی تمایلات ایران در فعالیت های هسته ای را در سطح تسلیحات از بین برده و همچنین میلیاردها دلار مخارج سیاسی، مالی و نیروی انسانی آمریکا برای دستیابی به برجام صرف شده است، اعتبار آمریکا را از بین برد و از متحدان اروپایی و جامعه بین الملل جدا کرد.
وی از بین بردن شالوده نظام قانونمند بین المللی با زیر سوال بردن استقلال دیپلماتیک کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دیگر پیامد خروج از برجام دانست و گفت: به خصوص اگر کشورهای اروپایی نتوانند از توافقنامه در برابر نقض های آمریکا محافظت کنند. پژوهشگر ایران شناسی افزود: همچنین تصمیم ترامپ اعتبار ایدئولوژی مذاکرات چند جانبه و سازمان های بین المللی به خصوص سازمان های جهانی فعال در زمینه رژیم عدم گسترش تسلیحات هسته ای از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی را زیر سوال برد.
محسنی تصریح کرد: این اقدام، در تاریخ بعد از انقلاب اسلامی که جوانان ایرانی تجربه تلخی از ایالات متحده و مذاکرات مستقیم با آمریکا داشته اند، عقبگردی است که باعث به وجود آمدن حس ملی گرایی ایرانی، به خطر افتادن ارزش های مرتبط با غرب و چرخش گفتمان های داخلی به مواضع افراطی خواهد شد.
دونالد ترامپ روز سه شنبه هشتم ماه مه اعلام کرد که آمریکا از توافق بین المللی هسته ای با ایران خارج می شود اما حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که در صورت تضمین طرف های دیگر در مقابله با تحریم های آمریکا و بهره مندی ایران از منافع اقتصادی برجام، در این توافق خواهد ماند.
اروپام*1429