به گزارش پارس نیوز، 

موسی عاصی خبرنگار شبکه تلویزیونی المیادین در لوکزامبورگ درباره نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا گفت: «ژان ایو لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه، پیش از ترک لوکزامبورگ سخنان کوتاهی را بیان کرد که نشانه اختلاف میان کشور‌های اروپایی است.

خبر‌های درز کرده از نشست لوکزامبورگ حاکی از آن است که ایتالیا، اتریش و بعضی کشور‌های حوزه اسکاندیناوی مخالف حمایت از تهاجم غرب به سوریه هستند. وزیر امور خارجه فرانسه به همین علت به بیان سخنان کوتاه و کلی اکتفا کرد. «فدریکا موگرینی»، مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هم تلاش کرد سخنان خود را به بررسی برگزاری کنفرانس حمایت از سوریه محدود کند.

خبرنگار این شبکه افزود: اتحادیه اروپا در موضع گیری علیه روسیه هم حاضر نیست بر اساس خواست آمریکا عمل کند. نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، روز گذشته تهدید کرد واشنگتن تدابیر جدیدی را علیه مسکو اتخاذ خواهد کرد. اتحادیه اروپا ترجیح می‌دهد در این باره با تامل بیشتری عمل کند. اروپایی‌ها نمی‌توانند روابط خود را با روسیه نادیده بگیرند، به ویژه که این کشور تامین کننده اصلی گاز طبیعی اروپاست.

وی خاطرنشان کرد: بحث و گفتگوی وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا درباره مسئله ایران ادامه دارد. فدریکا موگرینی به صراحت اعلام کرد که این اتحادیه تعرض به توافق هسته‌ای ایران را نخواهند پذیرفت. صرفنظر از توافقنامه هسته‌ای ایران، اروپایی‌ها درباره اتخاذ تحریم‌هایی علیه تهران به علت برنامه موشک‌های بالستیک و نقش این کشور در خاورمیانه اختلاف نظر دارند. انگلیس، فرانسه و آلمان از اعمال این تحریم‌ها حمایت می‌کنند. ایتالیا و بعضی دیگر از کشور‌های اروپایی مخالف اعمال تحریم‌های جدید بر ایران هستند. ایتالیا و دیگر اروپایی‌ها معتقدند انگلیس، فرانسه و آلمان برای راضی کردن آمریکا به دنبال اعمال تحریم جدید بر ایران هستند تا واشنگتن را به خارج نشدن از توافقنامه هسته‌ای تشویق کنند.