به گزارش پارس نیوز، 

بر اساس گزارش سازمان بازرسی کل کشور ترکیه، تاکنون بیش از 108 هزار و 660 شکایت و درخواست رسیدگی به کمیسیون وضعیت فوق العاده واصل و در سامانه اینترنتی مربوطه ثبت شده که اغلب آنها مربوط به اخراج از مشاغل دولتی است.

شبکه خبر.تورک روز یکشنبه اعلام کرد که کمیسیون بررسی وضعیت فوق العاده ترکیه 9 هزار و 700 مورد از درخواست بازگشت به کار را رد کرده و برای یکهزار و 990 درخواست نیز دستور تحقیق بیشتر صادر کرده است.

به گزارش این رسانه، از میان این تعداد درخواست رسیدگی، کمیسیون در خصوص 310 اعتراض و درخواست نیز حکم بازگشت به کار صادر کرده است.

ترکیه پس از کودتای 15 جولای 2016(25 تیرماه 1395) اقدام به برقراری وضعیت فوق العاده سه ماهه کرده که تا کنون در هفت دوره و به صورت مستمر به اجرا در آمده است.

پس از اعلام وضعیت فوق العاده در ترکیه، دولت این کشور با استفاده از اختیارات قانونی متاثر از آن و با صدور 'بخشنامه های در حکم قانون'، به تصفیه همه ارکان حکومتی و دولتی از افراد متهم به کودتا پرداخت و بالغ بر 115 هزار نفر را از کار در مراجع دولتی و حاکمیتی اخراج کرد.

همچنین پس از کودتای نافرجام، تعداد کثیری از شهروندان این کشور که شمار آنها بیش از 171 هزار نفر اعلام شده، با تشکیل پرونده به مراجع قضایی فراخوانده شدند.

این افراد یا از کار اخراج شدند و یا با احکام سنگینی از قبیل توقیف اموال، تعطیلی کسب و کار، تعلیق از خدمت در مراکز دولتی و نیز محرومیت از برخی حقوق اجتماعی از جمله تحصیل در مراکز دانشگاهی با استفاده از بورس دولتی و نیز قطع حقوق و کاهش رتبه دریافت مستمری مواجه شدند.

در پی این اقدامات سخت گیرانه و با طرح شکایت توسط برخی شهروندان ترکیه در مراجع قضایی اروپایی، اتحادیه اروپا و مجامع بین المللی، دولت ترکیه را تحت فشار فشار قرار دادند و دولت آنکارا مجبور شد بر اساس قوانین، از حدود یک سال پیش کمیسیونی را برای رسیدگی به شکایت متضرران وضعیت فوق العاده ترکیه تشکیل دهد.

بنا به اعلام رسانه های ترکیه، هم اکنون 96 هزار و 660 درخواست و اعتراض مردمی در کمیسیون بررسی وضعیت فوق العاده ترکیه در نوبت رسیدگی قرار دارد و دولت این کشور اعلام کرده است که امسال همه این پرونده ها را رسیدگی کرده و پرونده کودتای نافرجام 15 جولای 2016 را خواهد بست.

به گزارش شبکه ان.تی.وی ترکیه، هم اکنون 220 نفر اعم از قاضی، بازپرس و کارشناس در کمیسیون بررسی تصمیمات اتخاذ شده در وضعیت فوق العاده در حال خدمت و رسیدگی به حدود یکصد هزار پرونده هستند.