فرانسوا دلاتره روز پنج شنبه پیش از نشست شورای امنیت که درباره مبارزه با تروریسم است، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ما از شرایط انسانی سوریه نگرانیم. در سوریه ما به تاریکترین دوره این درگیری ها بازگشته ایم و از سال گذشته تا کنون، شرایط انسانی وخیم تر شده است.

وی با متهم کردن دولت سوریه به بمباران مناطق مختلف، افزود: ادلب و غوطه شرقی دوران قرون وسطایی را تجربه می کنند که به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

سفیر فرانسه اضافه کرد: به این دلیل دوستان ما خواستار واکنش جدی در شورای امنیت شده اند تا سریعا آتش بس در سوریه برقرار و دسترسی کامل همه مردم به نیازهای اساسی برقرار شود.

دلاتره با اظهار این که در سوریه تراژدی انسانی وجود دارد، ادامه داد: روشن است که ثبات در ادلب و غوطه شرقی باید یک بخش مهم از تلاش های ما برای ارتقای فرایند سیاسی در سوریه باشد. ما نمی توانم شرایط سرزمینی را با تلاش های سیاسی پیش رو جدا کنیم.

وی تاکید کرد: ما خواهان واکنش قوی شورای امنیت هستیم . بدون ثبات در ادلب و غوطه شرقی، باور ما بر این است که راه حل سیاسی با شکست مواجه می شود.

نماینده فرانسه نسبت به عملکرد روسیه درباره رسیدن به یک نتیجه درباره سوریه انتقاد کرد و ضمن موافقت با نظرات نماینده آمریکا ادامه داد: من با نیکی در این باره موافقم، ما نباید فقط نگاه کنیم و به هیچ توافقی نرسیم. ما باید در شورای امنیت به یک واکنش قوی در این باره برسیم. 

روسیه سه بار با وتوی طرح پیشنهادی آمریکا و دولت های غربی، از بهره برداری سیاسی از کمیته مشترک تحقیق درباره استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه جلوگیری کرده است.

این اقدام همواره مورد نکوهش آمریکا، انگلیس و فرانسه واقع شده است اما روسیه خواهان پرهیز از سیاسی کاری و بررسی های کارشناسی و فنی است.

دلاتره یادآور شد: ما نمی توانیم فقط نگاه کنیم، باید در این باره صحبت کنیم و باور داریم که این راه ساده ای نیست اما آنچه که در سوریه اتفاق می افتاد، کاملا شرم آور است.

وی تصریح کرد: ما خواهان آتش بس در تمام سوریه هستیم. شرایط عفرین قطعا یکی از مواردی است که فرانسه خواستار بررسی آن در شورای امنیت است.

عفرین یکی از شهرهای استان حلب با 366 روستا است که در جریان درگیری های سوریه، تحت تسلط کردهای سوری بود. اخیرا ترکیه به دلیل انچه که او مبارزه با گروه های تروریستی همچون پ.ک.ک نامیده، به این شهر حمله کرده است.