بنیامین نتانیاهو در اظهاراتی مطبوعاتی تاکید کرد که شخصا در حفاری های زیر مسجد الاقصی و خاکبرداری آن طی هفته جاری شرکت خواهد کرد و از همه صهیونیست ها نیز خواست تا به وی بپیوندند.

نتانیاهو همچنین بار دیگر از سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل (یونسکو) به دلیل تصمیم جدید این سازمان درباره قدس و مسجد الاقصی که به اسلامی بودن این مکان اعتراف کرده است، انتقاد کرد و گفت که یونسکو حملات اسلام گراهای تُندرو از جمله داعش به آثار جهانی را نادیده می گیرد.

از سوی دیگر کابینه رژیم صهیونیستی تصمیم گرفت که تمامی صهیونیست ها را به مشارکت در حفاری هایی که در زیر مسجد الاقصی و محیط اطراف آن و تمامی مناطق قدس انجام می شود، وادار سازد تا ادله ای در رابطه با ارتباط یهودیان با این مکان ها را پیدا کنند.

در همین رابطه «یسرائیل حسون» رئیس اداره آثار باستانی رژیم صهیونیستی گفت که در نشست کابینه تصمیم گرفته شد تا تمامی جوانان اسرائیلی پیش از آنکه جذب ارتش شوند در عملیات حفاری در زیر مسجد الاقصی و محیط اطراف آن مشارکت کند و این یک «وظیفه ملی» است.

از سوی دیگر سخنگوی شهرک نشینان در کرانه باختری اعلام کرد که تعدادی از خاخام ها کتاب جدید «تورات» را به منطقه دیوار براق وارد کردند و این اقدام نیز در راستای تصمیمات موسسات حکومتی اسرائیل در واکنش به مصوبه یونسکو مبنی بر عدم ارتباط بین یهودیان و مسجد الاقصی صورت گرفت.

هیئت اداری یونسکو هفته گذشته پیش نویس قطعنامه فلسطینیان که مسجد الاقصی را تنها متعلق به مسلمانان می داند و هرگونه ارتباط میان این مسجد و یهودیان را رد می کند، به تصویب رساند. 24 کشور به این قطعنامه رای مثبت و 6 کشور رای مخالف دادند و 26 کشور هم به آن رای ممتنع دادند و نمایندگان 2 کشور هم در جلسه رای گیری در پاریس حاضر نبودند. به موجب این قطعنامه، مسجد الاقصی تنها متعلق به مسلمانان است و یهودیان هیچ حقی در این مسجد ندارند. علاوه بر این، یونسکو تصمیم به اعزام یک کمیته حقیقت یاب به فلسطین اشغالی به منظور تحقیق پیرامون تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه اماکن مقدس فلسطینیان در قدس اشغالی گرفت.