• لینک کوتاه
 • منبع: العالم کد خبر: 388494

  دوربین های عکاسان صدها تصویر دردناک از کودکان در جنگ ها، بلایای طبیعی و قحطی ها در سراسر جهان ثبت کرده اند که برخی از آنها به علت هولناک بودن مصیبت، همچنان در حافظه عمومی بشر باقی مانده اند.

  به گزارش پارس نیوز،

  در زیر، ده تصویر برگزیده از کودکان که وجدان جهانیان را تکان داده، آمده است.

  سرنوشت عمران پنج ساله که در صدر اخبار رسانه های جهانی قرار گرفت آخرین فاجعه ای است که کودکان به آن دچار شده اند. این کودک سوری از زیر آوار یک منزل ویران در منطقه شرق حلب بیرون کشیده شد. وی در تصویر منتشره سرگردان و مبهوت بر روی صندلی یک آمبولانس مشاهده می شود و صورتش را با دست آغشته به خون و خاک می پوشاند.

  تصویر ایلان، کودک کرد سوری که در هنگام عبور از دریای مدیترانه غرق شد، ننگ برای بشریتی شد که نتوانست برای او، خانواده اش و هزاران نفر مانند او امنیت به وجود بیاورد.

  تصویر یک زندانی عراقی که تلاش می کند کودک چهار ساله اش را از گرمای شدید خورشید در امان نگه دارد باعث واکنش گسترده ای در رسانه های اجتماعی شد. در این تصویر، دست و پای زندانی باز شده است اما بر چشمانش همچنان چشم بند قرار دارد.

  در سال 2009 تصویر کودکی اهل نیجر در رسانه های جهانی منتشر شد که از ترس کشته شدن به دست گروه های تبهکار در درگیری های قبیله ای و فرقه ای در این کشور، به مادرش که جان خود را از دست داده است پناه می برد. این تصویر، پیامدهای تلخ جنگ در کشورهای فقیر را به تصویر می کشد.

  انتشار تصویر محمد الدره کودک فلسطینی که در آغوش پدرش بر اثر شلیک نیروهای رژیم صهیونیستی به شهادت رسید، چهره زشت اشغالگران صهیونیست را در مقابل دیدگان جهانیان قرار داد و بی توجهی افکار عمومی به این مردم مظلوم فلسطین را بیش از پیش آشکار کرد.

  تصویر یک کودک سومالیایی که از شدت گرسنگی در آستانه مرگ  است و یک کرکس ظاهرا گرسنه  در انتظار مرگ اوست، بحران این کشور فقیر و درگیر نزاع های فرقه ای و قبیله ای را در کانون توجه جهانیان قرار داد. عکاس این تصویر که به علت کمک نکردن به کودک گرسنه مورد انتقاد سازمان های بین المللی قرار گرفت، پس از مدتی خودکشی کرد.

  تصویر کودک ژاپنی گریان، شش روز پس حمله هسته ای امریکا به ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم در سال 1945، باعث واکنش های بین المللی گسترده و اعلام همدردی جهانیان با آلام مردم این کشور جنگ زده شد.

  در سال 1961 تصویری از یک سرباز در بخش شرقی برلین گرفته شد که به کودکی از بخش غربی شهر برای عبور از دیوار برلین کمک می کند. این تصویر علاقه و اشتیاق کودک به بازگشت به میان خانواده اش و نگرانی سرباز آلمانی را که به وی دستور شلیک به عبور کنندگان از دیوار را داده اند، به نمایش می گذارد.

  عکس کودک شیرخوار ویتنامی در یک جعبه، به همراه برادرش، پس از مرگ مادرشان که در هنگام جنگ امریکا علیه ویتنام در سال 1973 تهیه شده است، افکار عمومی را تکان داد.

  تصویری از یک دخترک کلمبیایی غرق در گِل و لای، همدردی جهانی با قربانیان بلایای طبیعی را برانگیخت و آن را به نمادی برای کم توجهی و بی مسئولیتی جهان نسبت به قربانیان این حوادث تبدیل کرد.

   

  تصاویر دردناک کودکان جهان وجدان جهانیان
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها