• لینک کوتاه
 • کد خبر: 322779

  معاون وزیر کشور در امور سیاسی گفت: یک سوم از رأی‌گیری‌ها در انتخابات امسال به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

  به گزارش پارس به نقل از تسنیم، محمد حسین مقیمی عصر امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر آخرین وضعیت برگزاری انتخابات امسال به صورت الکترونیکی اظهار داشت: تاکنون نیز 23 مرحله از 25 مرحله فرآیند انتخابات در استان سمنان به صورت الکترونیکی انجام می‌شده و تنها دو مرحله اخذ و شمارش آرای مردم به صورت دستی بوده است.

  وی با اشاره به برگزاری آزمایشی انتخابات به صورت تمام الکترونیکی در 14 حوزه انتخابیه در انتخابات دوره قبلی مجلس افزود: با توجه به نتایج بسیار خوب این موضوع در دوره گذشته، ما نیز در انتخابات امسال این روند به دنبال می‌کنیم.

  معاون وزیر کشور در امور سیاسی با بیان اینکه بر اساس مصوبه دولت، اعتبار برگزاری یک سوم از انتخابات امسال به صورت الکترونیکی تأمین شده است عنوان کرد: بر این اساس نیز ستاد انتخابات کشور یک سوم از رأی‌گیری‌ها را نیز به صورت الکترونیکی انجام خواهد داد.

  سخت‌افزار انتخابات تمام الکترونیک تأیید شده است

  معاون وزیر کشور در امور سیاسی با اشاره به اینکه برای برگزاری انتخابات تمام الکترونیک، نرم‌افزار و سخت‌افزار مورد نیاز نیز باید تهیه شده و حوزه‌هایی که رأی‌گیری الکترونیک در آن انجام خواهد شد باید مشخص شود خاطرنشان کرد: نمونه‌ای از سخت‌افزار این موضوع تهیه شده و هم وزارت کشور و هم شورای نگهبان آن را تأیید کرده‌اند.

  مقیمی با بیان اینکه نرم‌افزاری نیز برای برگزاری انتخابات تمام الکترونیک تهیه شده است عنوان کرد: اصل نرم‌افزار به شورای نگهبان فرستاده شده و در اختیار کارشناسان این شورا قرار گرفته است.

  وی افزود: باید شورای نگهبان پس از بررسی‌های لازم، اطمینان کامل پیدا کند که با این نرم افزار و سخت افزار تهیه شده می‌توان انتخابات را برگزار کرده و امنیت انتخابات نیز برقرار شده و مردم می‌توانند رأی خود را اعلام کرده و محفوظ ماندن و مخفی ماندن آرای مردم در آن رعایت می‌شود.

  معاون وزیر کشور در امور سیاسی اضافه کرد: اگر وزارت کشور و شورای نگهبان به این جمع‌بندی اطمینان لازم برای برگزاری بدون نقص انتخابات تمام الکترونیک برسند؛ حوزه‌های انتخابیه‌ای را که باید در آن انتخابات به صورت تمام الکترونیکی برگزار شود به شورا نگهبان اعلام شده و در صورت تأیید نهایی این شورا، انتخابات در حوزه‌های انتخابیه مشخص شده به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.

  مقیمی با اشاره به اینکه وزارت کشور هم‌اکنون در حال تأمین نیازهای انتخاباتی است بیان کرد: ثبت‌نام از نامزد‌های حضور در انتخابات مجلس خبرگان رهبری از روز بیست و ششم آذر و نام‌نویسی از نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز از روز بیست و هشتم این ماه آغاز خواهد شد.

  وی خاطرنشان کرد: هیئت‌های اجرایی انتخابات مجلس خبرگان رهبری از نوزدهم آذر آغاز به کار کرده و باید تشکیل شود.

  معاون وزیر کشور در امور سیاسی با بیان اینکه تعداد اعضای هیئت‌های اجرایی برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی را قانون مشخص کرده است از تشکیل هیئت اجرایی برگزاری دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از روز بیست و هشتم آذرماه امسال خبر داد.

  تغییر استانداران ربطی به انتخابات ندارد

  معاون و قائم مقام وزیر کشور در امور سیاسی با اشاره به اینکه استاندار سابق سمنان تا امروز مسئولیت‌هایی را که باید در حوزه‌های انتخابیه این استان در زمینه برگزاری انتخابات پرشور و شکوهمند انجام می‌داد؛ به خوبی انجام داده است، تصریح کرد: اکنون نیز احساس شد که باید نیروی تازه نفس می‌آمد و کار استاندار قبلی سمنان را ادامه می‌داد.

  مقیمی با بیان اینکه عمده اجرا و برگزاری انتخابات بر عهده هیئت‌های اجرایی است گفت: البته استانداران نیز نقش زیادی در برگزاری انتخابات دارند؛ اما کارهای اجرایی را در موضوع انتخابات، هیئت‌های اجرایی و فرمانداران انجام داده و تغییر استانداران ربطی به برگزاری انتخابات ندارد.

  الکترونیک انتخابات مجلس خبرگان رهبری وزارت کشور وزیر کشور

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها