سقوط بزرگ لیر در تهران/ شوک بزرگ در ایران به ترکیه وارد شد

تابستان امسال هر دلار آمریکا 8/2 لیر بود. در بازار ایران هم قیمت هر لیر حتی به 3300 تومان هم رسیده بود!

تابستان امسال هر دلار آمریکا 8/2 لیر بود. در بازار ایران هم قیمت هر لیر حتی به 3300 تومان هم رسیده بود!

امروز هر لیر ترک، با کاهشی اندک نسبت به روز گذشته، وارد کانال 2100 تومان شد.

هر دلار آمریکا امروز در شهر استانبول، به 14.6 لیر هم رسید. لیر ترکیه همچنان روند کاهشی را که از سه ماه گذشته آغاز شده، ادامه می دهد.

 تابستان امسال هر دلار آمریکا 8.2 لیر بود. در بازار ایران هم قیمت هر لیر حتی به 3300 تومان هم رسیده بود!

بسیاری از فعالان بازار ترکیه پیش، بینی می کردند که قیمت دلار تا ژانویه به 10 لیر برسد ولی در عمل، دو ماه مانده به ژانویه این رکورد ثبت شد و اکنون در یک قدمی دلار 15 لیری هستیم.

عقبگرد دلار به کانال ۲۹ هزار تومانی

قیمت دلار که طی یکی دو هفته اخیر در بازار آزاد، تا مرز ۳۱ هزار تومان هم پیش رفته بود، از دو سه روز اخیر روند نزولی در پیش گرفت و امروز به ۲۹۷۰۰ تومان کاهش یافت.

قیمت دلار در بازار آزاد تحت تاثیر فضاسازی برخی کانال های تلگرامی و دلالان و با سوء استفاده از فضای مذاکرات هسته ای، طی یکی دو هفته گذشته که این مذاکرات در جریان بود، روند افزایشی داشت و تا مرز 31 هزار تومان هم بالا رفت که البته عمدتا معامله با این قیمت ها در فضای مجازی و شبانه و یا در معاملات فردایی صورت می گرفت.

این در حالی است که با شفاف سازی رسانه های رسمی در خصوص وضعیت مناسب ارزی کشور و اینکه تمامی معاملات رسمی ارز با نرخ های بسیار پایین تر در سامانه های نیما و صرافی های مجاز انجام می شود، به مرور از دو سه روز اخیر روند کاهشی قیمت شروع شد و امروز نرخ دلار در بازار آزاد به زیر 30 هزار تومان برگشت.

در حال حاضر قیمت دلار در بازار آزاد حدود 29700 تومان است و پیش بینی می شود این روند ادامه دار باشد.

منبع: منیبان