بررسی جدی حذف قیمت‌گذاری دستوری در دولت سیزدهم با افزایش عرضه سیمان در بورس کالا رنگ واقعیت به خود گرفت و زمینه تحقق وعده‌های داده شده از سوی این دولت را فراهم کرد که این امر منجر به افزایش خوش‌بینی فعالان بازار برای حذف قیمت‌گذاری دستوری در بیشتر کالاها شد.

دولت سیزدهم در نخستین روزهای فعالیت خود باعث ایجاد آرامش در بازارهای کالایی به واسطه عرضه زنجیره سیمان و فولاد به بورس کالا شد که بیشتر مسوولان حاضر در کشور، این تلاش دولت را به عنوان اقدامی مناسب برای ایجاد شفافیت معاملات و رونق تولید در کشور عنوان کردند.

«محمدصادق مفتح»،  قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه جدایی دولت از قیمت‌گذاری دستوری از مسیر عرضه کالاها در بورس می‌گذرد، افزود: تجربه عرضه کالاها و مواد اولیه و بکارگیری سازوکار بورس در بخش‌های مهم اقتصادی، نتایج بسیار خوب و راضی کننده‌ای را به همراه داشته است و در آینده این روند با قدرت بیشتری پیگیری خواهد شد.  

وی تاکید کرد: نقش بورس در تنظیم بهینه بازار سیمان، فلزات و پتروشیمی واضح است و نتایج بسیار مطلوبی به ثبت رسیده است؛ در حوزه سیمان با وجود آنکه زمان زیادی از عرضه‌های کامل شرکت ها در بورس نمی‌گذرد اما نظم و شفافیت مطلوبی در این حوزه ایجاد شده است.

مفتح درباره نقش بورس کالا در حذف رانت و فساد در اقتصاد و بازارهای کالایی نیز عنوان کرد: علت اصلی تنظیم بهینه بازار و رشد عرضه ها در بورس همین حذف رانت‌ها و فسادها است. در واقع بورس از رشد دلال و دلال بازی جلوگیری کرده و یک بازار رقابتی ایجاد کرده کما اینکه فلسفه وجودی بورس های کالایی در کل دنیا همین ایجاد بازار رقابتی و کاملا شفاف است.  

به گفته قائم مقام وزیر صمت، قیمت‌های کشف شده در بورس، قیمت‌های رقابتی و ناشی از تقابل عرضه و تقاضا است که این موضوع به طور همزمان به سود تولیدکننده و مصرف‌کننده است.

پیش‌بینی پذیر کردن بازارها

وی تصریح کرد: بورس کالا علاوه بر شفافیت در عرضه ها و مشخص بودن خریداران و فروشندگان یک مزیت مهم‌تری در اقتصاد دارد و آن پیش‌بینی پذیر کردن بازار است و این فاکتور مهم، ریسک فعالان اقتصادی را کم می‌کند و هیجانات کاذب بازار را از بین می‌برد. به بیان ساده تر فعالان اقتصادی در شرایط عادی سعی می‌کنند هزینه‌ها و ریسک ها را از طریق افزایش قیمت پوشش دهند و این نگرانی‌ها، عامل افزایش قیمت خواهد بود اما زمانی که ریسک‌ها از طریق بورس و ابزارهای مالی پوشش داده می‌شود خود عاملی برای تنظیم بازار است.

دامنه عرضه کالاها گسترده‌تر می‌شود

مفتح خاطرنشان کرد: وزارت صنعت طی ماه‌های اخیر، عرضه محصولات در بورس را از سیمان آغاز کرد، این رویه با عرضه‌های کامل فولاد و محصولات پتروشیمی ادامه دارد و به مرور این دامنه گسترده‌تر می‌شود.  

رهایی از قیمت‌گذاری از مسیر بورس 

قائم مقام وزیر صنعت، نگاه سیدرضا فاطمی امین و این وزارت‌خانه درباره قیمت‌گذاری دستوری را این طور تشریح کرد: هیچ یک از مسوولان موافق قیمت‌گذاری دستوری نیستند و همگان آن را نفی می‌کنند؛ در این میان بورس کالا مکانیزم اصلی کشور را از قیمت‌گذاری دستوری بی‌نیاز می‌کند. از این رو اولین تاثیر بورس، جدا شدن دولت از قیمت‌گذاری دستوری و سپردن آن به یک فرآیند طبیعی و براساس مکانیزم عرضه و تقاضا است.

در ۱۰۰ روز فعالیت دولت سیزدهم شاهد عرضه کل سیمان کشور در بورس کالا و بهبود روند عرضه زنجیره فولاد در این بازار بودیم که این اقدام توانست نقطه عطفی در تلاش‌های دولت برای ایجاد شفافیت معاملات و زمینه‌ساز رونق تولید در کشور باشد.

در چند روز گذشته  «جواد فلاح»،  مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران  به کمک وزارت صنعت برای خروج سیمان از نظام قیمت گذاری دستوری اشاره کرد و گفت: طبق قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، کالایی که وارد بورس می شود باید از شمول قیمت گذاری دستوری خارج شود، طبق چنین قانونی سیمان پس از حمایت وزارت صنعت از شمول قیمت گذاری دستوری خارج شد و اکنون براساس مکانیزم عرضه و تقاضا در حال کشف قیمت است.

منبع: ایرنا