رضا اردکانیان وزیر نیرو امروز (یکشنبه ۹ خرداد) در جلسه علنی مجلس و در قرائت گزارش خود از دلایل خاموشی‌های اخیر برق در کشور، از نمایندگان مجلس برای تعیین بودجه سال جاری تشکر کرد و اظهار داشت: انصافا بهترین بودجه برای صنعت آب و برق بودجه سال ۱۴۰۰ است که در این بودجه راهگشایی‌ها و گره‌گشایی‌های زیادی به وجود آمده به طوری که نحوه استفاده از مکانیسم ۱۴ در مورد دریافت از مردم و استفاده از مکانیسم ۱۵ برای منابع مالی بهسازی صنعت برق وجود دارد که در همین راستا ان‌شاءلله در سال جاری ۱۰هزار روستا بهسازی برق شده و ۲۰هزار عشایر هم به مولدهای خورشیدی مجهز می‌شوند.

وزیر نیرو تصریح کرد: سال آبی جاری که از مهر سال ۹۹ تا پایان شهریور سال جاری است یکی از بدترین خشکسالی‌ها در ۵۰ سال اخیر است این در حالی است که من فعالیتم را در سال ۹۶ در وزارت نیرو آغاز کردم و در همین راستا سال ۹۷ هم شاید دومین خشک‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر بود.

اردکانیان گفت: حجم مفید مخازن سدها به نصف سال گذشته کاهش یافته است و همین امر موجب کاهش ظرفیت تولید برق به میزان ۳۵۰۰ مگاوات شده است.

وی افزود:‌ اتفاق دومی که امسال شاهد آن هستیم گرما ی زودرس است و زودتر گرم شدن هوا موجب به کار افتادن زودتر دستگاه‌های سرمایشی شده و نیروگاه‌های ما که توان خروجی‌شان متناسب با گرمای هواست با کاهش خروجی مواجه هستند.

وزیر نیرو تصریح کرد: در ۲۹ اردیبهشت سال جاری به اوج مصرف ۵۳ هزار و ۸۰۰ مگاوات برق رسیدیم که این اوج در سال گذشته ۲۴ خرداد بود و در سال ۹۸ اول تیر و در سال ۹۷، ۹ تیر بود.