به تازگی رئیس مرکز آمار ایران عنوان کرده است که نرخ تورم سالانه در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد ۳۹.۹ درصد برخوردار بوده و هر سه نوع تورم سالانه،‌ نقطه به نقطه و ماهانه در این ماه افزایش یافته است. در بررسی بیشتر این موضوع «پارس‌نیوز» با پرویز جاوید، عضو انجمن اقتصاددانان ایران به گفت‌وگو پرداخت.

او درتشریح این موضوع بیان کرد: «شرایط اقتصادی حال حاضر ایران ناشی از یک تورم انباشته است. در بررسی آمار سالیان گذشته مبرهن گشت تورم فعلی، حاصل از انباشتگی حداقل ۴۰ سال قبل است. از سال ۲۰۰۱ میلادی در اغلب کشورهای دنیا، تورم بی معنا و با آمار حداقلی و تک رقمی مواجه گشت. در این میان تنها برخی کشورهای آفریقایی و افغانستان و ایران با شدت تورم رو به رو بوده و هستند البته بر پایه اطلاعات جدید، نرخ تورم افغانستان نزولی و در پی کاهش است.»

وی افزود: «عدم مرکزیت دولت در کنترل تورم، فقر زادیی، رشد اقتصادی و روابط بین‌الملل موجب انباشتگی و رشد نرخ تورم شده است. به همین خاطر است که هیچ‌گاه مسئله تورم در کشور ایران حل نمی‌گردد و همواره نسبت به مدت مشابه خود، در حال رشد است.»

جاوید تصریح کرد: «تا مادامی که بر نرخ تورم تمرکز نشود و دولت استراتژی لازم را برای بهبود شرایط اقتصادی به کار نگیرد، نمی‌توان بر بهتر شدن شرایط امید داشت. عدم بکارگیری استراتژی مناسب دولت و صرف ۶ سال‌وقت برای برجام از عمر ۸ ساله خود، تورم را نقطه به نقطه و ماهانه افزایش بخشیده است. این امر به صراحت مبرهن می‌کند که در منظر دولت، تورم هیچ اهمیتی نداشته است.»

عضو انجمن اقتصاددانان کشور همچنین خاطرنشان کرد: «اینکه مرکز آمار ایران عنوان می‌کند نرخ تورم سالانه در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد افزایش داشته، درست و چه بسا بیش‌تر از این میزان است. اما‌ می‌توان اظهار کرد که  میانگین تورم حال حاضر ایران قریب به ۴۰ درصد است.»

او درپایان این گفت‌‌وگو گفت: «به طورحتم برای مبارزه با تورم، بیکاری، رشد اقتصادی و فقرزدایی یک دهه را از دست داده‌ایم چراکه دولت هیچ کوشش مناسبی را انجام نداده است. از دولت سیزدهم انتظار می‌رود که رکود و تورم را به صورت یک‌جا از میان ببرد. بی‌شک اولویت بندی و تلاش برای کنترل هر یک به تنهایی ناکافی و شرایط را مقطعی بهبود می‌بخشد.»