علی ربیعی سخنگوی دولت پیش از ظهر امروز (سه شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: در هفته گذشته موضوعات اقتصادی اعم از چگونگی تولیدات کشاورزی و صنعتی مانند خودرو ، کنترل قیمت‌ها و نیز مسائل معیشتی و سیاسی خارجی در جلسات مختلف مورد بحث و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

او بیان کرد:  یکی از مهمترین مصوبات آیین نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران بود که در ۱۱ ماده به تصویب هیئت دولت رسید. با توجه به عنوان قانون که برای رفع تحریم‌ها است و نظر نمایندگان محترم نیز معطوف به رفع تحریم‌ها بوده است، دولت هم در اجرای این قانون، حساسیت‌های زمانی، منافع ملی ایران و چگونگی و اجرای اثربخش برای رفع تحریم را با نگاهی به آینده کشور را مدنظر قرار داد.

ربیعی اظهار کرد: دولت با واگذاری ۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهام به سه بانک موافقت کرد که ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از آن برای یارانه کمک معیشتی ناشی از کرونا و ۲۹ هزار میلیارد تومان هم بابت پرداخت دیون به بانک‌ها می‌باشد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دیروز روز صنعت پتروشیمی بود، گفت:  صنعت پتروشیمی نمادی است از خلاقیت نیرو‌های تلاشگرا داخلی، دوراندیشی و تدبیر در دولت و تلاش‌های دولتمردان برای رفع اثر تحریم، رشد و توسعه کشور در سخت‌ترین شرایط، در این دوران گسترش صنعت پتروشیمی یکی از دستاورد‌های مقابله با خام فروشی نفت است و امروز بخشی از منابع ارزی کشور هم متکی بر صادرات پتروشیمی و صنایع پایین دستی نفت است.

او افزود: دولت یازدهم با هدف تداوم روند توسعه صنعت پتروشیمی همچون نخستین جهش صنعت پتروشیمی که در طول سال‌های ۷۵ تا ۸۵ صورت گرفت، توسعه این صنعت ارزش‌آفرین را در قالب جهش دوم صنعت پتروشیمی با اولویت تکمیل طرح‌های نیمه‌کاره در دستور کار قرار داد.

ربیعی تصریح کرد: با تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰، تعداد مجتمع‌های پتروشیمی به ۸۳ مجتمع و ظرفیت تولید صنعت به سالانه ۱۰۰ میلیون تن، دقیقاً طبق اهداف برنامه ششم توسعه می‌رسد و درآمد این صنعت نیز تا پایان ۱۴۰۰ به ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید؛ در سال ۹۲، ۴۶ مجتمع پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه ۵۶ میلیون تن فعال بود که هم اکنون تعداد مجتمع‌ها به ۶۴ مجتمع با ظرفیت تولید سالانه ۷۷ میلیون تن رسیده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: بهره برداری از ۱۷ طرح پتروشیمی برای سال ۹۹ به عنوان سال طلایی صنعت پتروشیمی برنامه ریزی شده است به طوری که ظرفیت صنعت پتروشیمی در پایان امسال به بیش از ۹۰ میلیون تن در سال خواهد رسید. تاکنون ۹ طرح به بهره برداری رسیده است

او گفت: برنامه ریزی برای تدوام توسعه صنعت پتروشیمی در سال‌های آتی نیز انجام شده است به طوری که با تحقق جهش سوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۴ ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور به بیش از ۱۳۳ میلیون تن با درآمد ۳۷ میلیارد دلاری خواهد رسید؛ همچنین سند تحول قضایی اوایل این هفته توسط رئیس قوه قضاییه ابلاغ شد؛  این سند مواجه فعال ایجابی در حکمرانی قضایی را مورد تاکید قرار داده است.

ربیعی تاکید کرد: سند تحول قضایی به آزادی‌های مشروع توجه کرده و شفافیت و همچنین پاسخگویی را در محور کار قرار داده است. این سند همچنین رویکردی پیشرو در مساله حقوق شهروندی و همچنین جلب مشارکت نهاد‌های مردمی برای صیانت از حقوق عامه، پیشگیری از فساد، میانجی گیری و حمایت از بزه دیدگان و باز اجتماعی شدن را مورد توجه قرار داده است؛ از این سند استقبال می‌کنیم و تمام مساعی خود را برای اجرایی نمودن آن به کار خواهیم بست.

سخنگوی دولت اظهار کرد: این سند در کنار سند حقوق شهروندی، می‌تواند رعایت حقوق عامه را به ارمغان بیاورد و تلاش دو قوه اجرای آن را متضمن خواهد بود.

سلیمانی امروز نماد تزلزل ناپذیری در ایمان است

او با بیان اینکه شنبه آینده اولین سالگرد ترور غیرانسانی و وحشیانه و شهادت قهرمانانه سردار حاج قاسم سلیمانی است، گفت:  درد فقدان این مرد آسمانی هنوز مانند لحظه نخست شنیدن این خبر هولناک، آزار دهنده و طاقت فرساست. قاتلان سلیمانی، نه تنها قهرمان ملت ما را از ما نگرفتند بلکه او را به قهرمان ابدی ایران و همه ملت‌های آزاده جهان تبدیل کردند.

ربیعی ادامه داد: سلیمانی امروز نماد تزلزل ناپذیری در ایمان، حریت در اعتقاد، شجاعت در میدان، اعتدال و انصاف در سیاست و ثبات قدم در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی است و نامش تا همیشه در این عرصه‌ها خواهد درخشید. قاتلان سردار سلیمانی به بهانه ضربه زدن به سیاست ایران در دفاع از صلح عادلانه در سراسر منطقه دست به این جنایت زدند، اما با گذشت همین یکسال کوتاه هم باید فهمیده باشند که نه تنها محروم کردن ملت‌های مظلوم منطقه از شهامت و درایت سلیمانی در نبرد با داعش و دیگر اشکال تروریسم، تاثیری بر اراده ملت‌های ما در این مسیر طولانی نداشته بلکه ثابت کرد که با وجود چنین اشرار بی رحم و سنگدلی، تداوم راه مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی و اشغال گری اجتناب ناپذیر است.

سخنگوی دولت افزود: البته ما از اینکه قاتل سلیمانی بزودی از صحنه سیاست آمریکا کنار خواهد رفت خوشحالیم و اطمینان داریم که دنیا بدون قاتل سلیمانی، جای امن تری برای همه ملت‌های جهان است. یکبار دیگر شهادت این سردار بزرگ را به همه خانواده آن عزیز بزرگوار، مقام معظم رهبری و مردم ایران تسلیت عرض می‌کنم.

او بیان کرد: در ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا (س) قرار داریم. مقام والای دختر پیامبر اعظم غیرقابل توصیف است، فاطمه زهرا (س) یک همسر، همراهی فداکار، مادری مربی و کنش‌گری اثرگذار در عرصه سیاسی و اجتماعی دوران خویش بود و با بصیرتی مثال زدنی تأثیرگذاری ماندگاری در زمانه خویش تا به امروز گذاشته است. ما باید معنا و مفهوم زندگی حضرت زهرا (س) را بفهمیم و بدانیم زندگی آن بزرگوار مایه سعادت و حیات طیبه است و امیدوارم جامعه امروز ایران بیش از هر زمانی به شیوه و زندگی آن بزرگوار تاسی بجوید.

ربیعی با تبریک سال جدید میلادی به همه مسیحیان جهان گفت: سال جدید میلادی فرصتی است برای تامل درباره پیام محبت، صلح، مدارا و ارزش‌های انسانی که عیسی مسیح پیام آور الهی آن بود. ارزش‌های جهانشمول بشری حضرت مسیح، معیار روشنی به دست می‌دهد تا به کمک این تناقض عمیق اقدامات جنگ افروزان آمریکایی در جنگ اقتصادی امریکا بر علیه معیشت سلامت و اقتصاد و ایرانیان را در معرض داوری افکار عمومی جهانی و بخصوص افکار عمومی جهان غرب قرار بگیرد.

سخنگوی دولت گفت: تحریم‌های ضد ایرانی بخصوص در مرحله کنونی که از مرحله تحریم‌های چهل ساله اخیر عبور کرده و به یک جنگ تمام عیار اقتصادی ارتقا یافته با روح صلح مدار تعالیم معنوی و اخلاقی مسیح ناهمخوان است.

امروز هیچ شهر قرمزی در بحث ویروس کرونا نداریم

ربیعی با بیان اینکه امروز هیچ شهر قرمزی در بحث ویروس کرونا نداریم، گفت: با این وجود در حال حاضر ۱۰۸ شهر نارنجی و ۱۴۰ شهر در وضعیت زرد داریم. تاکنون ویروس جهش یافته انگلیسی در ایران مشاهده نشده، ولی وزارت بهداشت و درمان با هماهنگی سایر دستگاه‌ها به ویژه وزارت راه و شهرسازی مراقبت لازم را برای پیشگیری را دنبال می‌کند. ابتلا‌ها به یک چهارم و در تعداد مرگ و میر در هر هفته به یک سوم کاهش یافته است؛ و ۷۵۰۰ مورد مرگ و میر کم شده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: البته این وضعیت کاملا شکننده می‌باشد. ما کماکان نیازمند رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هستیم. مقداری تعلل و کوتاه آمدن‌ها ما را دوباره به وضعیت نگران کننده‌ای پیش خواهد برد؛ نباید بعد از فروکش کردن موج بیماری دچار عادی انگاری و خوشبینی و در نهایت غفلت از ویروس بشویم، این ویروس در کل دنیا در حال تغییر است و البته می‌تواند بدتر یا بهتر شود.

او تصریح کرد: هنوز هم تجمعات عامل اصلی ابتلا به ویروس کرونا است و هر تجمعی امکان بالقوه انتشار ویروس را دارد؛ در فصل سرما قرار داریم و مراقبت‌ها و رعایت دستورالعمل‌ها و عدم تجمعات ما را سمت قطع زنجیره انتشار ویروس کمک می‌کند. مصوبات ستاد کرونا علمی و براساس نظرات کارشناسان و تجربیات سایر کشورهاست و هرگاه مردم این مصوبات را به طور جدی اجرا کرده اند توفیقات بسیار خوبی داشته ایم.

ربیعی بیان کرد: دستورالعمل‌های وضع شده پویا بوده و تا پایان کرونا این قواعد حکم فرما هستند و این مردم هستند که می‌توانند با رعایت درست دستورالعمل‌های بهداشتی شهر‌های خود را به سمت زرد شدن پیش ببرند تا براساس دستورالعمل‌ها گشایش‌های بیشتری برای آن‌ها اتفاق بیفتد.

امنیت خلیج فارس باید توسط کشور‌های منطقه تامین شود

سخنگوی دولت در رابطه با همکاری‌های نظامی ایران، چین و روسیه و احتمال تاسیسات نظامی مشترک در خلیج فارس در دریای عمان برای مقابله با حضور ایالات متحده و اسرائیل و ایجاد صلح و امنیت، خاطرنشان کرد: مناسبات دوستانه با دو کشور روسیه و چین در اوج خود پیش می‌رود هر چند محدودیتی برای تعمیق این روابط در همه جنبه‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی نداریم، اما بار‌ها اعلام کردیم که امنیت در منطقه خلیج فارس باید توسط کشور‌های صاحب این منطقه تامین شود.

وی با بیان اینکه این تنها راه رسیدن به امنیت عادلانه همه کشور‌ها و تضمین صلح و ثبات بلندمدت است، عنوان کرد: ما نظامی دیده شدن خلیج فارس را به سود هیچ کشوری در منطقه و جهان نمی‌دانیم و امیدواریم سرانجام، آمریکا هم دست از ماجراجویی‌های فرامرزی خود بردارد. ایران و روسیه در حوزه‌های مختلف از جمله دفاعی همکاری‌های خوبی دارند که فراتر از سطح دو جانبه است و مواضع همسوی دو کشور در مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری زمینه همکاری‌های دیگر را هم فراهم کرده است که از جمله می‌توان به همکاری در سوریه اشاره کرد.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه امنیت خلیج فارس باید توسط کشور‌های منطقه تامین شود، بیان کرد: در این زمینه پیش از این، طرح مشخصی ارائه شد و هنوز هم بر آن پافشاری داریم و برخی کشور‌های منطقه را دعوت می‌کنیم به جای دشمنی و اتکا به بیگانگان، نگاه منطقه‌ای داشته باشیم تا در کنار هم و با ایران قدرتمند صلح و امنیت خلیج فارس را تضمین شده بدانیم.