ابراهیم خلیلی با اشاره به مصوبه جدید هیات مدیره سازمان بورس در خصوص تغییر سقف مجاز خرید صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت از 15 به 20 درصد و همچنین افزایش اعتباردهی کارگزاری‌ها از 20 به 30 درصد گفت: این دو مصوبه در راستای افزایش ظرفیت تقاضای بازار و به نوعی تحریک طرف تقاضا صورت گرفته است، تا از طریق آن طرف تقاضا در نمادهای مختلف تحریک شده و همچنین فشار فروش در صف‌های فروش کم شود تا بدین ترتیب کلیت بازار سهام به تعادل برسد.

وی اضافه کرد: این مصوبات تا حدودی می‌تواند مشکل نقدینگی را در بازار سرمایه حل کند و در صورت اجرایی شدن این دو مصوبه، نقدینگی جدید به بازار سهام تزریق شده و این موضوع می‌تواند به بهبود سفارش‌ها در سمت تقاضا منجر شود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: البته هر چند این دسته از مصوبات می‌تواند تا حدودی در تحریک طرف تقاضا در بازار سهام مفید باشد، اما این مصوبات زمانی می‌توانند اثرگذار و مفید باشند که بازار سرمایه در روند تعادلی و رو به رشد قرار داشته باشد.

خلیلی با توجه به لزوم فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی جامع، سریع و شفاف در تالار شیشه‌ای در راستای تعادل‌بخشی به بازار سهام ادامه داد: همانطور که اشاره شد مصوباتی که سبب افزایش انگیزه طرف تقاضا در بازار شود، می‌تواند تا حدودی مفید باشد، اما یکی از مواردی که این روزها بازار سرمایه به آن نیاز دارد رسیدن به تعادل و توقف روند نزولی است.

وی با اشاره به افت قابل توجه بازار سهام در چند ماه گذشته، پس از رشد هیجانی این بازار در ماه‌های ابتدای امسال گفت: با توجه به افت‌های پیاپی شاخص و کلیت بازار، قیمت سهام شرکت‌ها به سطوح جذابی رسیده است و بازگشت این بازار از نظر روانی به تعادل می‌تواند استقبال سهامداران از مصوباتی همچون افزایش سقف مجاز خرید صندوق‌های سرمایه گذاری و افزایش اعتباردهی کارگزاری‌ها را به همراه داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در شرایط کنونی یکی از بهترین بازارها برای سرمایه‌گذاری و جذب نقدینگی بازار سرمایه است؛ چرا که از یک سو پس از افت قابل توجه شاخص و کلیت بازار سهام، نمادهای معاملاتی به سطوح جذابی برای سرمایه‌گذاری رسیده‌اند و از دیگر سو، شاهد افزایش شدید قیمت‌ها در بازارهای رقیب از جمله مسکن، خودرو، ارز و طلا و از بین رفتن جذابیت سرمایه‌گذاری در این بازارها هستیم.

وی گفت: از این رو بنظر می‌رسد یک بار دیگر این فرصت برای بازار سرمایه فراهم شده است تا با توجه به شرایط موجود، نقدینگی از انگیزه لازم برای ورود به این بازار برخوردار شود. از این رو ضمن لزوم استفاده از این فرصت تاریخی برای اقتصاد کشور، باید از تجربیات امسال و سال گذشته بازار سهام استفاده کرده و نقدینگی سرگردان را از طریق بازار سرمایه در راستای بهبود شرایط تولید و رفع مشکلات صنایع بکار ببندیم.

خلیلی افزود: با برگزاری انتخابات آمریکا سایه این ریسک سیاسی از اقتصاد و بازار سرمایه کشور کنار خواهد رفت که بر این اساس سهامداران و معامله‌گران در بازار سرمایه باید توجه خود را به وضعیت صنایع و شرکت‌ها و تولید آنها معطوف کنند که در این زمینه انتشارات گزارش‌های 6 ماهه شرکت‌ها نیز می‌تواند این انگیزه را در رسیدن بازار سهام به تعادل زنده کند.

این کارشناس بازار سرمایه اذعان داشت: نوسان ذات بازار سرمایه است و این بازار تحت تاثیر عوام مختلف قرار دارد؛ از این رو لازم است تا سرمایه‌گذارن بویژه تازه‌واردان به بازار سهام به صورت غیرمستقیم در این بازار سرمایه‌گذاری کنند و سرمایه مازاد خود را به بازار سهام بیاورند.