بورس در شرایطی به استقبال دومین روز معاملاتی هفته می‌رود که در روز شنبه بازگشایی پالایشی‌ها در دقیقه نود، بازار را با افت شاخص مواجه کرد.

ارزش روز سهام عدالت

در روزی که بازار بیش از ۴ هزار واحد نزول کرد، ۴۸۶ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد و ارزش سهام عدالت نیز ۳.۶ درصد کاهش یافت. ارزش سبد سهام عدالت با ۵۳۲ هزار تومان نزول در پایان معاملات، به ۱۶ میلیون و ۶۷۶ هزار تومان رسید، در حالی که ارزش آن در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، ۱۷ میلیون و ۸۱۲ هزار تومان بوده است.

بورس در انتظار شستا

ارزش معاملات روز شنبه ۱۷ هزار و ۶۶۷ میلیارد تومان بود که نسبت به روز چهارشنبه ۲۴ درصد کاهش یافته است. شاخص کل ۰.۲۷ درصد و شاخص کل هم‌وزن نیز ۰.۵۸ درصد کاهش داشتند. کاهش چشم‌گیر ارزش معاملات نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته نشان می‌دهد که سهام‌داران در انتظار روزهای آتی بازار و گذر از عرضه اولیه «وسپهر» و « پالایشی یکم » هستند. همچنین بازار در انتظار بازگشایی شستا است، باید در انتظار بود که شستا بالاخره چه زمانی بازگشایی می‌شود.

صف های خرید و فروش بورس

در روز گذشته ۵۲ درصد نمادها صف فروش داشتند و مابقی در صف خرید بودند، ارزش صف خرید روز شنبه هزار و ۵۲۲ میلیارد تومان و ارزش صف فروش بیش از ۶ هزار و ۲۰۰۰ میلیارد تومان بود. تفاوت معنادار ارزش صف خرید و صف فروش نشان می‌دهد که عوامل بیرونی تاثیر بیشتری بر نزولی شدن شاخص داشته‌اند.

دیروز نیز در ۵۹ درصد نمادها حقیقی ها خریدار اکثریت بودند و ۴۱ درصد حقوقی ها اکثریت خرید را به خود اختصاص دادند.