به گزارش پارس نیوز، 

محمدابراهیم رضایی در رابطه با اقدامات وزارت امور خارجه در حوزه اجرای دیپلماسی اقتصادی، گفت: وزارت امور خارجه حدود یک سال است که معاونت اقتصادی را راه اندازی کرده از این رو به دلیل نوپا بودن نمی توان به درستی میزان اثربخشی و عملکرد را در شرایط کنونی سنجید.

سفارتخانه ایران باید زمینه ورود سرمایه ایرانیان خارج نشین به کشور را فراهم کنند

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در این زمینه، اظهار کرد: بر اساس عزم و تحول ایجاد شده در حوزه دیپلماسی، تمام سفراء و سفارتخانه های ایران در خارج از کشور باید به فعالیت در حوزه دیپلماسی اقتصادی بپردازند.

وی با اشاره به اینکه طبق سیاست های پیش بینی شده برای حوزه دیپلماسی اقتصادی، سفارتخانه های کشورمان باید به سمت جذب سرمایه گذاران ایرانی خارج نشین حرکت کنند، ادامه داد: در واقع هم اکنون سفراء کشورمان در حال تلاش هستند از طریق رایزنی با هموطنان سرمایه گذار کشور، زمینه ورود سرمایه این افراد در میهن اسلامی را فراهم کنند.

دیپلماسی اقتصادی سبب خنثی سازی تحریم ها و تهدیدها می شود

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه برای افزایش میزان سرمایه گذاری خارجی در کشور نیاز به هم افزایی در بین دستگاه های داخلی است، تصریح کرد: این مهم در حالیست که ایران در شرایط جنگ اقتصادی با آمریکایی ها به سر می برد لذا می توان با بهره گیری از دیپلماسی اقتصادی زمینه خنثی سازی تحریم ها و تهدیدها را ایجاد کنیم.

تلاش آمریکا برای اجرای سیاست های دیپلماسی اقتصادی ضدایرانی

رضایی افزود: به عنوان مثال سفارت آمریکا در کشور ارمنستان اعلام کرد که کارشناسانشان در سفر به ایروان با مسئولان وزارت خارجه، انرژی، اقتصاد، قائم مقام رئیس سن بانک ارمنستان، نمایندگان بانک‌های خصوصی و همچنین اعضای اتاق بازرگانی آمریکا-ارمنستان به منظور تشریح مواضع ایالات متحده در زمینه تحریم‌های ایران دیدار کردند که مواجه با این موضوع از طریق دیپلماسی اقتصادی امکان پذیر است.

کاخ سفید درصدد اعمال فشار بر شرکت های اروپایی برای خروج از ایران است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در واقع کاخ سفید درصدد اعمال فشار بر شرکت های اروپایی و غیره است تا تبادلات مالی و اقتصادی کشورمان دچار خدشه شود و بر این اساس وزارت امورخارجه وظیفه سنگینی بر دوش دارد.

مردادماه سال 96 وزیر امور خارجه اعلام کرد که این وزارتخانه با حذف سه معاونت منطقه‌ای خود، معاونت‌های سیاسی و اقتصادی ایجاد خواهد کرد که تمامی سفارتخانه‌ها باید به آنها پاسخگو باشند. وظیفه وزارت خارجه معرفی توانمندی های اقتصادی داخلی به خارج و امکانات کشورهای خارجی به بخش خصوصی است.

انتهای پیام/