به گزارش پارس نیوز، 

اکبر زمانیان گفت: در حوزه صنایع پایین‎دستی، پژوهشگاه صنعت نفت، فناوری‎های مورد نیاز صنعت نفت، گاز و پالایش را توسعه داده که عمده این فعالیت‎ها شامل دانش فنی تولید کاتالیست و فناوری‎های فرآیندی و مواد شیمیایی است.

وی با بیان این‌ که یکی از مهم‎ترین مواد شیمیایی که در این صنایع استفاده می‎شود، کاتالیست‎ها و جاذب‎ها است، تصریح کرد: هدف اصلی پژوهشکده کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت، تحقیق روی کاتالیست‎ها با هدف بومی‎سازی، سنتز و تجاری‎سازی کاتالیست‎ها و جاذب‎ها است که خوشبختانه توانسته‎ایم دانش فنی چند جاذب و کاتالیست را توسعه دهیم و به سازندگان و توسعه ‎دهندگان داخلی آنها واگذار کنیم.

رئیس پردیس پایین‎دستی پژوهشگاه صنعت نفت، دانش فنی کاتالیست‎های ریفورمینگ نفتا و آروماتیک‎ سازی را متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت دانست و افزود: توسعه دانش فنی این کاتالیست‎ها انجام و به یک شرکت دانش بنیان داخلی با هدف ساخت، تولید انبوه و تجاری ‎سازی واگذار شده است؛ به نحوی که این دو نوع کاتالیست تا قبل از تولید داخل، از شرکت‎های سازنده خارجی وارد می‎شد و کشور در این حوزه به این شرکت‎ها وابستگی داشت که خوشبختانه با ساخت این کاتالیست‎ها وابستگی‎ها نیز قطع شد و نخستین نمونه صنعتی کاتالیست ریفورمینگ نفتا در سال 96 در پالایشگاه ستاره خلیج فارس بارگذاری شده و تاکنون نیز در حال فعالیت است.

این مقام مسئول به دیگر کاتالیست توسعه داده شده از سوی یک شرکت دانش بنیان داخلی نیز اشاره کرد و ادامه داد: کاتالیست آروماتیک ‎سازی، دومین کاتالیست توسعه داده شده است که از سال 94 در چند شرکت پتروشیمی بارگذاری شده و تاکنون بدون هیچ مشکلی کار می‎کند. ساخت و توسعه 3 کاتالیست هیدروکراکینگ، RCD و اتیلن اکساید که تحقیقات آن در حال تکمیل است برای تولید انبوه تا پایان سال به شرکت های داخلی جهت تولید انبوه وتجاری سازی واگذار می شود.

رئیس پردیس پایین‎دستی پژوهشگاه صنعت نفت، به دیگر کاتالیست‎های تجاری‎ سازی شده این مجموعه نیز اشاره کرد و اظهار داشت: دانش فنی کاتالیست‎های آلومینا، تیتانیا و آلومینای پروموت شده با همکاری شرکت ملی گاز ایران تکمیل و در یک فرآیند رقابتی، توسعه آن به شرکتی داخلی در مقیاس نیمه صنعتی و سپس صنعتی توسعه داده شد. نخستین نمونه کاتالیست تیتانیا در چند ماه گذشته بر اساس دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت به پالایشگاه پنجم عسلویه فروخته شد و شرکت توسعه‎ دهنده از توسعه و تجاری‎سازی آن راضی بود و علاقه ‎مندی خود را برای تجاری‎سازی دو کاتالیست دیگر نیز اعلام کرد.

زمانیان به صرفه اقتصادی ساخت این کاتالیست‎ها اشاره کرد و گفت: تولید داخلی توسعه و ساخت کاتالیست‎ها دارای آثار مستقیم و غیرمستقیم در کشور است و در چند سال گذشته، توانستیم با ساخت این کاتالیست‎ها 250 میلیون دلار صرفه اقتصادی برای کشور به ارمغان آوریم. همچنین بومی‎سازی، اشتغال داخلی و رفع وابستگی در شرایط تحریم‎ها از دیگر مزایای ساخت این کاتالیست‎ها است. در نبود این محصولات، بسیاری از واحدهای صنعتی نمی‎تواند به فعالیت خود ادامه دهد، یا اینکه باید از کاتالیست‎های با بازدهی کمتر و دست دوم یا سوم استفاده کند.

وی یکی دیگر از فعالیت های پردیس پایین‎ دستی پژوهشگاه صنعت نفت را تولید روانکارها و روغن های صنعتی عنوان کرد و گفت: درحال حاضر گروهی از محققان برروی تولید روغن های صنعتی مورد استفاده در کمپرسورهای CNG و کمپرسورهای هوا کار می کنند و تا پایان سال ضمن تکمیل دانش فنی، تولید انبوه این دو نوع روانکار آغاز خواهدشد.

این مقام مسئول یکی دیگر از دستاوردهای پردیس پایین‎دستی پژوهشگاه صنعت نفت را تولید ماده «اودورنگ» عنوان کرد که در صنعت انتقال گاز کاربرد دارد و تا پیش از این سالانه 10 میلیون دلار صرف واردات این ماده می شد. با اتکاء به توان داخلی موفق شده ایم این ماده کاربردی را از میعانات گازی پارس جنوبی استخراج کنیم و هم اکنون، یک خط تولید با ظرفیت 700 تن درسال راه اندازی شده که ضمن تامین نیاز 500 تنی صنعت گاز کشور، زمینه برای صادرات این محصول نیز فراهم شده است.

زمانیان بومی سازی دانش فنی مورد استفاده در بازیافت گوگرد از گاز مایع را از دیگر دستاوردهای محققان ایرانی اعلام کرد و افزود: تاکنون دانش فنی استخراج و بازیافت گوگرد از کشورهای خارجی خریداری می شد؛ اما پس از بومی سازی این دانش، طراحی خط تولید بازیافت گوگرد در پالایشگاه ایلام به پژوهشگاه واگذارشد و این بخش از پالایشگاه ایلام با تجهیزات کاملا داخلی و دانش فنی بومی طراحی و راه اندازی خواهد شد.

رئیس پردیس پایین ‎دستی پژوهشگاه صنعت نفت بر فضای رقابتی تولید انبوه دستاوردهای علمی این پژوهشگاه نیز تاکید کرد و گفت: همه دانش‎های فنی در زمینه کاتالیست‎ها و محصولات فرآیندی در پژوهشگاه صنعت نفت و در یک فضای رقابتی به‌دست آمده است، زیرا دانشگاه‎ها، شرکت‎های تحقیق و توسعه و بسیاری از شرکت‎های خارجی می‎توانند در این زمینه با پژوهشگاه رقابت کنند و همواره در انتخاب شرکت‎های توسعه ‎دهنده نیز رقابتی عمل می‎کنند. به عبارتی، شرکت‎های مختلف را از نظر زیرساخت، تجربه، زمینه فعالیت و همکاری‎های پیشین بررسی کرده و سپس دانش فنی را به آن واگذار می‎کند، از این رو این مجموعه به صورت انحصاری با هیچ شرکت خاصی همکاری نمی‎کند.

انتهای پیام/