به گزارش پارس نیوز، 

صبح امروز در جلسه «سازمان مردم نهاد توسعه و فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی» که با حضور جمعی از کارشناسان، نخبگان بخش خصوصی، دولتی و کارآفرینان برتر کشور برگزار شد، به بررسی علل عدم تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور و نقش بخش خصوصی در بی‌اثر کردن تحریم‌ها پرداخته شد.

در ابتدای این جلسه مهندس علی عباسی لرکی بنیانگذار و رئیس این NGO، به بررسی کالای‌های بخش انرژی که در کشور تولید نمی‌شود پرداخت و گفت: وزارت نفت 10 قلم کالای بخش انرژی را که در کشور تولید نمی‌شود و باعث وابستگی به غرب شده بود را مشخص کرده بودند که هم اکنون از این تعداد 5 قلم در حال تولید است، ما در بررسی‌های صورت گرفته به 28 قلم کالای ضروری در بحث انرژی اعم از نفت و گاز و برق دست پیدا کرده‌ایم که باید بخش خصوصی در جهت انتقال فنّاوری و تولید این محصول در جهت خودکفایی کشور پیش قدم باشد و کشور را از وابستگی به کشورهای غربی بی‌نیاز سازد.

برندسازی حلقه مفقوده صادرات

مهندس امیرحسین کریمی در بخشی از جلسه به لزوم برندسازی پرداخت و گفت: برندسازی یکی از اساسی‌ترین ارکان در زمینه صادرات و رقابت با برندهای مطرح دنیاست و بدون داشتن برندهای مطرح و قوی رقابت در اقتصاد جهانی امکان پذیر نیست. او همچنین به تأثیر گذاری برند در زمینه‌های فرهنگی و دینی اشاره کرد و گفت: به طور مثال داعش قبل از اینکه یک گروه تکفیری تروریستی باشد یک برند بود که توانست چند سالی نظر دنیا را به خود جلب کند. در مسئله اقتصاد مقاومتی نیز ما باید به دنبال پایه‌های برند سازی فرهنگ اقتصاد مقاومتی باشیم، مشکل ما علاوه بر عدم تولید برند جدید، از دست دادن برندهای موفق قبلی است. کریمی همچنین در ادامه به پتانسیل کشور در زمینه‌های گردشگری، صنایع معدنی، کشاورزی و سایر صنایع غیر وابسته به نفت اشاره کرد که با برند سازی بستر صحیح صادرات در این زمینه‌ها ایجاد می‌شود.

الزامات ایجاد یک برند‌سازی خوب

 دکتر نیکزاد با بیان اینکه برندینگ می‌تواند کشور را از سقوط در دره خام فروشی نجات دهد گفت: قطعاً برای ایجاد یک برندسازی خوب در زمینه صادرات لازم است بسترهای صادرات به درستی به وجود بیاید بعد از آن است که می‌توان به سمت برندینگ قدم برداشت، اما در زمینه سازی تولید و صادرات توجه به چند نکته ضروری است:

  1. کم کردن هزینه‌های تولید با پایین آوردن میزان مالیات، حقوق واردات و مواردی از این قبیل که توسط مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی باید انجام بگیرد که البته با تصویب مناطق جدید در مجلس این اتفاق بر روی کاغذ رخ داده است که باید پیگیر بشود و از اصل هدف دور نیفتد
  2. مسئله بعدی ایجاد دیپلماسی اقتصادی است که علاوه بر وزارت امور خارجه باید همه دستگاه‌های اقتصادی و حتی جوامع خصوصی به این سمت قدم بردارند
  3. تولید علم باعث تولید محصول می‌شود و همین موضوع باعث افزایش نفوذ در جوامع بین‌المللی می‌شود بنابراین لازم است فعالین اقتصادی همکاری نزدیکی را با مراکز علمی و شرکت‌های دانش بنیان شروع کند

نیکزاد همچنین افزود: ما در انجام کارهای خود باید بصورت جهادی پیش برویم و منتظر دولت  یا مجلس نباشیم. به طور مثال دولت در پنجاه و دومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در تاریخ 29/03/97 بسته حمایتی را جهت حمایت از صادرات تصویب کرده اما هنوز به دستگاه‌ها ابلاغ نشده است و بدتر اینکه در این بسته شرایط فعلی مطابق با تحریم‌ها در نظر گرفته نشده است.

توهم برجام باعث ایجاد مشکلات تحریم است

او همچنین با بیان مواردی حول محور نقش تحریم‌ها در مشکلات اقتصادی کشور گفت: ایراد کار ما این است دو سال پیش بعد از امضای برجام (بدون توجه به خوب یا بد بودن آن) در توهم اینکه خود امضای برجام همه شکلات را حل می‌کند باقی ماندیم و به دنبال ایجاد بازار برای محصولاتمان نیفتادیم آن زمان هنوز پدیده‌ای بنام ترامپ به وجود نیامده بود اما ما تعلل کردیم و این مشکل به وجود آمد اما اکنون می‌بینیم بعد از برگشتن تحریم‌ها بسیاری از سرمایه گذارانی که 2015 از ایران رفته بودند برگشته‌اند دلیل اش چیست مشخص است این شرکت‌ها فکر می‌کنند می‌توانند از آب گل آلود برجام برای خود ماهی بگیرند. نکته بعدی که وجود دارد این است که متأسفانه دولت ما از طرفی درگیر مشکلات اقتصادی است از طرف دیگر نیز مجلس که یک سال بعد انتخابات نمایندگان را در پیش دارد در تلاش هست با به وجود آوردن مسائلی مانند استیضاح رئیس جمهور یا وزیران برای خود محبوبیت به وجود آوردند که این خود ایجاد مشکل می‌کند.

ما قوانین حضور در بازارهای بین اللمل را نمی‌دانیم

نیکزاد همچنین افزود: ما برای حضور در عرصه بین‌الملل قوانین را نمی‌دانیم به همین جهت از عرصه‌های زیادی عقب هستیم به طور مثال چین که در ابتدای انقلاب ما در کنار شوروی یک کشور کمونیستی بود اراده کرد که خود را در زمینه اقتصادی تقویت کند و رفت به این سمت که به زبان‌های منطقه‌ای همچون فارسی و عربی تسلط پیدا کند، امروز می‌بینید که در زمینه اقتصادی با آمریکا رقابت دارد.