به گزارش پارس نیوز، 

امیرهامونی امروز چهارشنبه در همایش تحلیل مسائل و تامین منابع مالی در آموزش عالی کشور با اشاره به راه اندازی دو صندوق وقف دانشگاهی اظهار کرد : سهام صندوق های راه اندازی شده در دانشگاه ها در تابلوی بورس معامله نمی شود و فقط شرکت های سرمایه پذیر و پرتفوی آن ها روی تابلوها قرار می گیرند.

وی در ادامه با اشاره به تلاش ها برای قرارگرفتن یونیت صندوق های وقف دانشگاهی روی تابلوی بورس گفت: به دنبال تحقق این هستیم که یونیت صندوق ها را روی تابلوی بورس آورده تا تقویت شده و میزان آن ها افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت فرابورس ایران ادامه داد: همچنین مشکلات حقوقی اوراق بهادار وقف را نیز برطرف خواهیم ساخت تا این اوراق قابل معامله در بورس شوند.

** راه اندازی دو صندوق دانشگاهی در کشور

هامونی با تاکید بر اقدامات بازار سرمایه برای تامین مالی دانشگاه ها، از راه اندازی صندوق های وقف در کشور، خبر داد و گفت: تاکنون دو صندوق نیکوکاری برای دانشگاه های الزهرا و تهران راه اندازی شده است.

مدیرعامل شرکت فرابورس ایران با اندک خواندن رقم این صندوق ها گفت: صندوق نیکوکاری دانشگاه الزهرا دارای ارزش 5 میلیارد و 560 میلیون تومان است و صندوق نیکوکاری دانشگاه تهران ارزش یک میلیارد و 520 میلیون تومانی دارد..

وی در پایان بر لزوم استفاده از تکنولوژی های جدید در وقف دانشگاهی تاکید و عنوان کرد: صندوق های سرمایه گذاری خصوصی صندوق هایی هستند که در شرکت های غیرسهامی قادر به سرمایه گذاری خواهند بود. ما نیاز به صندوق های جسورانه دانشگاهی داریم.

هامونی افزود: بسیاری از دانشگاه های بزرگ دنیا دارای بودجه های صندوق وقف در قالب اوقاف و وقف هستند.

وی گفت: بخش زیادی از بودجه دانشگاه های مهم دنیا در قالب اوقاف و وقف تامین می شود. دانشگاه هاروارد 37 میلیارد دلار، دانشگاه ییل 27 میلیارد دلار، استنفورد 24 میلیارد دلار و پرینستون 23 میلیارد دلار محل درآمد از صندوق وقف دارند.

انتهای پیام/