به گزارش پارس نیوز، 

به نقل از وزارت نفت، اوپک در جدیدترین گزارش خود، میزان تولید ۱۵ کشور عضو این سازمان را بر اساس گزارش منابع ثانویه، روزانه ۳۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در ماه اکتبر (آبان‌ماه - آذرماه) عنوان کرد که نسبت به تولید ۳۲ میلیون و ۷۷۳ هزار بشکه در ماه سپتامبر (شهریورماه - مهرماه) ۱۲۷ هزار بشکه افزایش نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش منابع ثانویه، تولید نفت در امارات متحده عربی، عربستان سعودی، لیبی و آنگولا با افزایش و ایران، ونزوئلا، کویت و نیجریه با کاهش همراه بوده است.

اوپک همچنین در این گزارش، تقاضای نفت این سازمان را در سال ۲۰۱۸، ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار بشکه در روز برآورد و پیش‌بینی کرد، این میزان در سال ۲۰۱۹ با کاهش یک میلیون و ۵۰ هزار بشکه در روز، به ۳۱ میلیون و ۵۴۰ هزار بشکه در روز برسد.

اوپک همچنین تقاضای نفت این سازمان در سه ماهه چهارم امسال را ۳۳ میلیون و ۵۰ هزار بشکه در روز برآورد کرد که نسبت به سه ماهه سوم ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا می‌کند.

در اکتبر ارزش سبد نفتی اوپک برای دومین ماه متوالی افزایش یافت و با ۲,۹ درصد افزایش ماهانه به ۷۹.۳۹ دلار در هر بشکه رسید که بالاترین میانگین قیمت ماهانه از اکتبر سال ۲۰۱۴ بود. نفت سنگین ایران نیز در ماه اکتبر با ۲.۳ درصد افزایش قیمت نسبت به ماه گذشته، به طور متوسط ۷۷ دلار و چهار سنت در هر بشکه معامله شد.

قیمت‌ها در نیمه اول اکتبر تحت تاثیر نگرانی‌ها نسبت به کمبود عرضه نفت جهانی تقویت شد، اما شاخص قیمت نفت اوپک در نیمه دوم اکتبر افت چشمگیری یافت که منعکس‌کننده برطرف شدن نگرانی‌ها نسبت به کمبود عرضه در بحبوحه نشانه‌های عرضه کافی به بازار، حاشیه‌ سود ضعیف‌تر پالایش و ذخایر بالاتر نفت به خصوص در آمریکا بود.

انتهای پیام/