به گزارش پارس نیوز، 

 «سعید محمدزاده» روز یکشنبه در نشست فرصت های سرمایه گذاری و تامین مالی در حوزه حمل و نقل ریلی کشور در جمع خبرنگاران، افزود: براساس برنامه ‌ریزی‌های انجام شده قرار است 54 درصد این سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی و 46 درصد آن توسط دولت و بخش خصوصی تامین شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: دستیابی به سهم 20 درصدی حمل بار و 30 درصدی حمل مسافر تا 1400 مهمترین اولویت شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در توسعه شبکه حمل و نقل ریلی است.
محمدزاده بیان کرد: اکنون راه آهن 12 درصد بار کشور را جابجا می کند و سهم هشت درصدی در جابجایی مسافران دارد.
وی با بیان اینکه در انتقال هر تن بار از جاده به روی ریل 35 سی سی سوخت صرفه جویی می شود، گفت: آمارها نشان می‌دهد سال گذشته در مصرف سوخت معادل 1.2 میلیارد دلار در حوزه حمل و نقل ریلی کشور صرفه جویی شده است.
مدیر عامل راه‌آهن اظهار داشت: میزان صرفه جویی سوخت در قطارهای حومه ای در اطراف کلانشهرهای بزرگ به ازای هر نفر کیلومتر معادل 80 سی سی و در مسافت های بلند معادل 20 سی‌سی سوخت است.
محمدزاده بیان کرد: بررسی ها نشان می دهد هر سال در اطراف تهران 100 میلیارد نفر مسافر جابجا می شوند و این نشان می دهد که ظرفیت بزرگی در حوزه حمل و نقل ریلی کشور در زمینه صرفه جویی های سوخت وجود دارد.
وی افزود: در برنامه ششم توسعه با حمایت دولت و مجلس شورای اسلامی مالیات بر ارزش افزوده با نرخ صفر درصد برای شرکت‌های ریلی محاسبه می‌شود و این در جذب سرمایه گذاری های بخش خصوصی در حوزه شبکه ریلی کشور بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
مدیرعامل راه آهن گفت: براساس آمار حمل هر یک میلیارد تن کیلومتر بار توسط ریل در سال معادل 20 میلیون دلار برای ما صرفه جویی سوخت دارد و اکنون ظرفیت حمل بار در شبکه ریلی کشور به حداقل 20 میلیون تن رسیده است.
وی با بیان اینکه ما نباید اجازه دهیم ظرفیت‌های خالی در حوزه حمل و نقل ریلی داشته باشیم، گفت: اتصال شبکه ریلی به مراکز صنعتی، معدنی و تجاری یکی از مهمترین اولویت های راه آهن است تا ما بتوانیم به حمل 30 درصدی بار در کشور دست پیدا کنیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: اولویت ما در حوزه ریلی کشور استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی است و تامین ناوگان ریلی توسط کارخانجات داخلی یکی دیگر از مهم‌ترین اهداف شرکت راه آهن است.
محمد زاده اظهار داشت: ارزش حسابرسی نشان می‌دهد در سال 96 راه‌آهن معادل 850 میلیارد تومان یارانه به شرکت‌های مسافری اختصاص داده است زیرا اکنون هیچ گونه عوارض و حق دسترسی از شرکت‌های مسافری دریافت نمی‌شود.
اقتصام**1108**9132*2025