به گزارش پارس نیوز، 

 شبکه خبری سی ان ان با اعلام این خبر افزود: قدمت حداقل 300 مورد از این سکه ها که از یک کوزه سنگی موجود در زیرزمین سالن تئاتر کرسونی در کومو شمال میلان کشف شد، به دوره امپراطوری روم بازمی گردد.
آلبرتو بونیسولی (Alberto Bonisoli) وزیر فرهنگ ایتالیا اعلام کرد: هنوز بطور جزئی از اهمیت فرهنگی و تاریخی این یافته مطلع نیستیم. اما این منطقه یک گنجینه واقعی برای باستانشناسی ما ثابت شده است.
ماریا گرتزیا فاکینتی (Maria Grazia Facchinetti) کارشناس سکه های نایاب گفت که بر روی این سکه ها تصاویر هونوریوس، والنتینیان سوم و لیبیوس سوروس امپراطورها روم هستند که قدمت آنها به بیش از 474 سال پس از میلاد مسیح نمی رسد.
وی گفت: تمام اینها باعث می شود تصور کنیم که مالک یک نهاد شخصی نیست، بلکه می تواند یک بانک عمومی یا سپرده باشد.
باستانشناسان همچنین یک شمش طلا درون ظرف پیدا کردند.
به گفته وزارت میراث فرهنگی ایتالیا، این سکه ها هفته گذشته کشف و به آزمایشگاه ترمیم میباک در میلان برای بررسی انتقال یافتند.
سی ان ان نوشت: این وزارت ارزشی برای این سکه ها مشخص نکرد اما گزارش ها در رسانه های ایتالیایی نشان از میلیون ها دلار ارزش آنها دارد.
این شبکه خبری در ادامه آورده است: تئاتر تاریخی کرسونی در سال 1807 گشایش یافت و سالها پس از آن تبدیل به یک سینما و در نهایت در سال 1997 بسته شد. بر اساس اعلام وزارت میراث فرهنگی، این محل خیلی از منطقه کومو که دیگر گنجینه های مهم روم کشف شدند، دور نیست.
این یافته یکی از چندین اکتشاف های شگفت انگیز سکه های روم در سالهای اخیر می باشد. باستانشناسان در سال 2016 یک سکه طلایی نایاب روم باستان با قدمت 2 هزار ساله در قدس کشف کردند. نقش چهره نرون امپراطور روم بر روی این سکه حک شده بود و احتمالا قدمت آن به 56 الی 57 سال پس از میلاد باز می گردد.
یک تیم از باستانشناسان در همان سال، 10 سکه رومی و عثمانی را از خرابه های کاخی در اکیناوا ژاپن پیدا کردند.
اروپام**3234** 1546