به گزارش پارس نیوز، 

به گزارش ایرنا، سرپرست فرمانداری دیلم در جریان بازدید این هیات چینی گفت: فاز اول منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر با سرمایه گذاری و مشارکت کشور چین تامین اعتبار می شود.
محمد طاهری افزود: در مرحله اول اجرای این طرح چهار واحد صنعتی پتروشیمی و یک واحد نیروگاهی به مساحت 95 هکتار احداث و بهره برداری خواهد شد که امیدواریم هرچه زودتر شروع شود.
وی اظهارکرد: خوراک پتروشیمی این طرح به میزان 20 هزار متر مکعب گاز متان درساعت ازخط لوله ششم گاز سراسری درحوزه استحفاظی شهرستان دیلم تامین خواهد شد.
سرپرست فرمانداری دیلم، آغاز رسمی عملیات اجرایی فاز یک منطقه ویژه اقتصادی شمال استان را مستلزم تایید ردیف اعتباری طرح از طرف گروه کارشناسی ارزیابی مالی کشور چین و انعقاد تفاهم نامه فاینانس دانست و گفت: تاکنون برای زیرساخت های اولیه شامل آب، برق، گاز، مخابرات و جاده دسترسی این طرح بیش از 100 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
طاهری بیان کرد: اهتمام جدی دولت به منظور استفاده از ظرفیت منطقه ویژه برای سرمایه گذاری درحوزه نفت، گاز وانرژی وجود دارد که درتوسعه همه جانبه منطقه، رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال وسرمایه گذاری نقش اساسی ایفا می کند.
وی ازهمه مقام های کشوری و استانی و نماینده حوزه انتخابیه که از ابتدای شروع این طرح، تاکنون در زمینه تسهیل و برطرف کردن موانع آن پیگیری و تلاش کردند، تقدیر کرد.
در این بازدید مدیران داخلی شرکت هولدینگ رجال گستران حضور داشتند.
منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر با رویکرد تخصصی نفت، گاز و پتروشیمی به مساحت 2100 هکتار در فاصله 15 کیلومتری جنوب شهر دیلم در شمال استان بوشهر قرار دارد.
ساختار صنعتی منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر با نگاه به ایجاد زنجیره ارزش به گونه ای طرح ریزی شده که مجموعه ای از صنایع مختلف پالایشگاهی، بالادستی، میانی پتروشیمی در یک چرخه با هم کار می کنند.
ازطرف دیگر متمرکز بودن تاسیسات جانبی آب شیرین کن، نیروگاه و تصفیه خانه بهینه کردن هزینه ها را در پی خواهد داشت.
صنایع مستقر در این منطقه قابلیت تولید سالانه 21 میلیون تن محصول را دارد و زمینه اشتغال 11 هزار نفر را بصورت مستقیم و غیرمستقیم فراهم می کند.
ساختار خدماتی منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر با هدف پشتیبانی از صنایع مستقر در منطقه و فراهم کردن زیرساخت های لازم طرح ریزی شده است.
به منظور بهره مندی منطقه ویژه از حمل و نقل دریایی 10 پست اسکله برای این منطقه پیش بینی شده است که قابلیت پذیرش کشتی های باظرفیت 50 هزارتن را خواهد داشت.
شهرستان دیلم در 200 کیلومتری شمال مرکز استان بوشهر قراردارد.
7215/6164/6043**