• لینک کوتاه
 • منبع: تسنیم کد خبر: 394555

  حسن روحانی ۱۵ مرداد ۹۲ اعلام کرده بود، "معیار تورم، جیب مردم است نه بانک مرکزی و مرکز آمار».حال که مرکز آمار و بانک مرکزی نرخ تورم را تک رقمی اعلام می کنند، آیا آقای رئیس جمهور همچنان معتقدند معیار تورم جیب مردم است؟

  به گزارش پارس نیوز،

  وزارت اقتصاد در گزارشی میانگین نرخ تورم در پایان تابستان 95 را 8.9 درصد و تورم دوازده ماهه منتهی به شهریورماه جاری را 8.7درصد پیش بینی کرده است.

  از نظر دولتی‌ها، تورم در این دولت کاهش چشمگیر داشته است. حسن روحانی در اردیبهشت ماه امسال در جمع کارگران به برشمردن چند عدد و رقم از دوران ریاست جمهوری خود پرداخت و گفت: "در روز ابتدای آغاز بکار دولت یازدهم، تورم بالای 40 درصد بود که به مردم وعده دادیم آن را تا پایان 6 ماه به 35 درصد برسانیم که این وعده محقق گردید. سپس به مردم وعده دادیم که در سال 93 تورم  را به رقم 25 درصد برسانیم که در شب عید سال 94 تورم به حدود 15 درصد رسید و در سال 94 با اینکه وضع اقتصادی همه کشورهای تولیدکننده نفت بسیار بد بود و وضع اقتصادی کشورمان نیز خوب نبود ولی با این حال به مردم وعده دادیم که باید تورم از 15 درصد هم کاهش یابد و خوشبختانه در شب عید سال جاری تورم به 12 رسید و امروز میزان تورم مطابق آمار و شاخص‌های مرکز آمار به زیر 11 درصد رسیده و ان‌شاء الله تا پایان امسال، تک‌رقمی خواهد شد."

   استناد روحانی به آمار تورم در حالی است که وی در 15 مرداد 92، در آغاز دوران ریاست جمهوری خود گفته بود: "معیار تورم، جیب مردم است نه بانک مرکزی و مرکز آمار."

  از سوی دیگر، سیاست های اقتصادی دولت روحانی برای مهار تورم، به اذعان بسیاری از کارشناسان به رکود بی سابقه در بخش های مختلف منجر شده که افزایش بیکاری یکی از پیامدهای آن است. با این وجود روحانی در جمع کارگران به برجسته کردن آمار تورم پرداخت و به آن بالید.

   اکنون که بر اساس گزارش  تورمی دولت،‌ این نرخ در تابستان  به 8.9 درصد رسیده است، به راستی جیب مردم چه نرخی را برای تورم نشان می‌دهد؟

  چندی پیش در حالی که نمایندگان کارگری بارها بیان کرده بودند کسری درآمدها و عدم حمایت دولت ها از افزایش واقعی مزد باعث افت مستمر کیفیت زندگی مشمولان قانون کار شده است اما کسی به آن اعتقاد نداشت ولی بالاخره وضعیت نامطلوب زندگی کارگران به جایی رسید که  معاون روابط کار وزارت کار بر کاهش قدرت خرید کارگران مُهر تأیید زد.

  سیدحسن هفده‌تن، معاون روابط کار وزارت کار چندی پیش با بیان اینکه تغییر چندانی در معیشت کارگران احساس نمی‌کنیم، گفت: نیروی کار باید حداقل 50 درصد از حقوقش را پس‌انداز کند و درحال حاضر قدرت خرید کارگران روز به روز کاهش می‌یابد.

   اکنون این سوال مطرح می‌شود با کاهش تورم و وجود نرخ 8.9 درصدی در تابستان چگونه ممکن است که قدرت خرید کارگران هر روز با رشد فزاینده کاهش یابد؟

   

  بانک مرکزی تورم مردم روحانی
  • سربدار
   پاسخ

   تورم آن زمان بود الان معیار هر چه حاج آقا میگه

  • سربدار
   پاسخ

   دولتی ها برجام برای شما برجام بود ولی برای ملت ایران بر دام بود و مردم را با حرفهای کذایی به دام انداختین همه که بیسواد باشیم الحمدلله خداونداز رگ گردن برای ما نزدیکتر است و ازهمه اسرار آگاه است در شرایط کنونی مروری به سخنان روحانی در همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد در تاریخ دوشنبه 17 آذر 1393 قابل تامل است. به نظر می‌رسد آقای رئیس‌جمهور بهتر است بار دیگر سخنان آن روز خود را بخواند: 1- مبارزه با فساد باید برای مردم ملموس باشد. 2- عقب‌نشینی در برابر فساد ضربه به نهی از منکر و انقلاب است. 3- بزرگترین فسادها از رانت اطلاعاتی شروع می‌شود. 4- با مفسد باید در هر جایگاه و مقامی بدون ملاحظه‌ای برخورد شود.

  • سربدار
   پاسخ

   قوامی:زمانی که بنده به عنوان رئیس کمیسیون قضایی مجلس ششم به جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام دعوت شدم، در یکی از این جلسات آقای روحانی -که اگر یادشان باشد- کنار دست من نشسته بودند. من آن روز بر یک موضوع بسیار تاکید داشتم. ایشان می‌گفتند که شما کوتاه بیایید؛ کشور را باید «کنترات» بدهیم به دست 6 مدیر ژاپنی تا عرصه مدیریتی کشور را اداره کنند. آقای روحانی اگر یادتان باشد آن روز به بنده این حرف را زدید. حال باید 5 الی 6 مدیر از خارج کشور بیاوریم تا وضع مدیرتی امروز کشور را تغییر دهند.

  • سربدار
   پاسخ

   وقتی در اوج مذاکرات که باید اعضای تیم بااقتدار در مقابل حریف ظاهر شوند، آقای رئیس‌جمهور خزانه دولت را خالی اعلام می‌کند، مردم را با یاس روبرو نکرده است؟ یاس و ناامیدی را کسانی تزریق می‌کنند که بیش از ۶۰ درصد تولید کشور را تعطیل کرده‌اند و باوجود بیکاری آسیب‌رسان داخلی که به قول وزیر کار هر ۵ دقیقه یک نفر بیکار می‌شود، ساخت آزادراه تهران شمال را به ایتالیائی‌ها می‌سپارند، تهیه غذا در قطارهای مسافربری را به فلان شرکت اتریشی می‌دهند، ساخت نیروگاه را به ترکیه پیمان می‌دهند و… اگر این موارد مصداق تزریق یاس و ناامیدی در قلوب مردم نیست، پس نام آن چیست؟! شریعتمداری در پایان گفت: متأسفانه باید گفت نفرین رئیس‌جمهور محترم خدای‌نخواسته دامن‌گیر دولت ایشان می‌شود.

  • سربدار
   پاسخ

   دقیقا در شرایطی که فصل پاسخگویی مدعیان و مدافعان برجام فرا رسید و هر روز برگی دیگر به دروغ بودن وعده های برجامی بر ملا می شد، بعیدی نژاد که رئیس کمیته تخصصی و کارشناسی برجام بود را بدون هیچگونه دلیل خاصی به عنوان سفیر ایران در انگلستان فرستادند تا با این حربه، میزان فشارها بر دولت، ظریف و برجام به حداقل برسد.
   این تجربه موفقی بود برای دولت، نه مجلس عکس العملی نشان داد، نه رسانه ها و نه هیچ کس دیگری .

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها