• لینک کوتاه
 • کد خبر: 38959

  با توجه به تعلل برخی بانک‌ها در نصب آنتی‌اسکیمرها روی دستگاه‌های خودپرداز خود شاید بتوان گفت که در حال حاضر دیواره امنیتی محکمی برای عدم ورود سارقان به حساب دارندگان کارت وجود ندارد.

  به گزارش پارس به نقل از (ایسنا) ، حدود دو سالی است که از طرف بانک مرکزی به تمامی بانک ها بخشنامه و دستورالعملی ارسال شده و آنها موظف به نصب آنتی اسکیمر روی دستگاه های خودپرداز هستند ولی هم چنان برخی بانک ها بنا به دلایلی این کار را انجام نداده اند که همین موضوع مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده و سارقان توانسته اند از حساب آن ها برداشت کنند.

  مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد خودپردازها فاقد آنتی اسکیمر هستند که ما برای نصب آنها پی گیری های لازم را انجام می دهیم.

  ناصر حکیمی تاکید کرد: یکی دیگر از راه هایی که برای برداشت حساب از کارت مردم انجام می شود نصب دوربین در گوشه ای از خودپرداز است که سارقان از طریق دوربین به رمز مشترک دست یافته و اقدام به برداشت پول می کنند که مردم می توانند با گذاشتن دست خود روی دوربین مانع از دید دوربین شده و رمز خود را وارد کنند ولی صفحه کلید روشی است که معمولا سرقت از طریق آن انجام می شود.

  وی گفت: در برخی مواقع هم تجهیزات اضافه ای عمدتا روی خودپردازها نصب می شود که این تجهیزات با کمی دقت قابل تشخیص و شناسایی است و اینها اطلاعات مربوط به نوار مغناطیسی کارت را دریافت کرده و بعد با استفاده از اطلاعاتی که روی آن قطعه اضافه است کارت دیگری را با کارت قبلی شبیه سازی می کنند.

  وی با بیان اینکه در این مورد در گذشته اطلاع رسانی های انجام دادیم گفت: بر اساس بخشنامه ای به بانک ها اعلام کردیم که باید آنتی اسکیمر را روی تمامی خودپردازهای خود نصب کنند. آنتی اسکیمر قطعه ای است که روی قسمت کارتخوان قرار می گیرد و مانع از اضافه کردن قطعه دیگری روی صفحه کلید می شود.

  حکیمی در پاسخ به این سوال که اگر برداشت وجهی از حساب مشترکی با استفاده از این روش انجام شود مشترک باید چه کاری انجام دهد گفت: در حال حاضر قانون مشخصی در این زمینه وجود ندارد و ما نمی دانیم با چه خط کش و میزانی می توانیم این موضوع را اندازه گیری کنیم و نمی دانیم که خود مشترک تا چه میزان مقصر بوده است.

  مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی ادامه داد: در اکثر موارد گزارش هایی که به ما داده می شود اگر مشخص شود کوتاهی از سمت بانک بوده ما آن بانک را ترغیب می کنیم که خسارت مشتری را به گونه ای جبران کند ولی اندازه گذاشتن برای این موضوع و پرداخت خسارت خیلی راحت نیست و نمی توانیم به صورت قطعی بگوییم که این کار انجام می شود.

  بانک مرکزی پول دوربین سرقت شبیه سازی فناوری اطلاعات قانون بانک نصب تعلل

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها