مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی خبر داد

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 38769

  مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی با بیان این که بهای گاز و خوراک مایع پتروشیمی هم‌سنگ می‌شود، گفت: با راه اندازی ۱۷ طرح در سال گذشته ظرفیت تولید ۸.۱۵ میلیون تن اضافه شد.

  به گزارش پارس ، به نقل ازفارس، عبدالحسین بیات امروز در یک نشست خبری در هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار داشت: در قالب مهر ماندگار ۳۱ طرح پتروشیمی مصوب شده است که ظرفیت اسمی این طرح ها ۱۳ میلیون تن خواهد بود و به سرمایه گذاری ۵.۶ میلیارد دلاری و ۵۶.۳ هزار میلیارد ریالی نیاز دارد.

  وی افزود: از این میان ۱۷ طرح تا پایان اسفند ۹۱ به بهره برداری رسید که ۸.۱۵ میلیون تن به ظرفیت تولید اضافه کرد و ۱۴ طرح باقی مانده نیز پس از بهره برداری ۴.۸۳۵ میلیون تن به ظرفیت تن اضافه خواهد کرد که در مجموع به ظرفیت نصب شده بیش از ۶۰ میلیون تن خواهیم رسید.

  مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی اضافه کرد: با راه اندازی همه پروژه های مهر ماندگار نسبت به ظرفیت نصب شده ۵۱ میلیون تنی پایان سال ۹۰ رشد ۲۵.۴ درصدی ظرفیت نصب شده شاهد خواهیم بود.

  وی اضافه کرد: ۹ طرح رسما افتتاح شده ۸ طرح در حال تولید و منتظر افتتاح رسمی و ۴ طرح نیز تا پایان خرداد ماه قطعا بهره برداری می شوند که از جمله می توان به طرح یوتیلیتی متمرکز پتروشیمی فجر طرح پلی اتیلن سنگین پتروشیمی ایلام، طرح های زیربنایی در عسلویه و فاز یک پتروشیمی دماوند اشاره کرد.

  بیات ادامه داد: در طرح های باقی مانده که در زمره مهر ماندگار نیستند، عمده نیاز تأمین منابع مالی است که برای تأمین مالی آنها از طریق صندوق توسعه ملی و فاینانس های خارجی تلاش می کنیم.

  وی گفت: ۲۱ طرح به ارزش ۱۳ میلیارد دلار در مسیر فاینانس خارجی داریم که برای ۵ طرح مجوز گشایش ال سی صادر شده است.

  وی با بیان اینکه ۱۷ طرح پتروشیمی از مسیر صندوق توسعه ملی منابع ارزی و ریالی جذب می کنند گفت: ۲ میلیارد دلار از این طریق آماده گشایش ال سی است و به طور کلی ۶ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به این طرح ها اختصاص می یابد.

  بیات افزود: ۱۲ طرح دیگر در دست اجرا نیز وجود دارند که ۳ میلیارد دلار منابع مالی تاکنون جذب کرده اند.

  بیات در ادامه اظهار داشت: ۷۳ طرح پتروشیمی در برنامه پنجم به طور کلی در دست اجرا است که با اجرای آن ۶۴ میلیون تن ظرفیت نصب شده محقق می شود و به ظرفیت کلی ۱۰۰ میلیون تن خواهیم رسید.

  وی در خصوص مقابله با تحریم ها اظهار داشت: در خلال تحریم ها بیش از ۲۵ میلیون تن انواع محصولات پلیمری و شیمیایی به صنایع تکمیلی تحمیل شد و ۴۰ هزار واحد تولیدی صنایع تکمیلی به این طریق فعالیت کرده اند که با توجه به شرایط سخت تحریم ها اگر صنعت پتروشیمی را نداشتیم و این محصولات وارد می شد تهدید جدی برای این صنایع که حداقل ۵ و حداکثر ۳ هزار نفر هر یک اشتغال دارند ایجاد می شد.

  مدیر عامل شرکت پتروشیمی افزود: سال گذشته ۱.۲۲ میلیون تن کود اوره تحویل بخش کشاورزی شد و پتروشیمی آمادگی داشت، تا سقف ۲.۲ میلیون تن تحویل دهد که کشاورزی برای دریافت بیشتر آمادگی نداشت.

  مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی اضافه کرد: سال گذشته ۲.۵ میلیون اوره صادر کردیم، چنانکه امنیت غذایی مانند هند به تولید کود اوره ایران وابسته است.

  وی همچنین در خصوص تأمین بنزین و گازوئیل گفت: در سال ۹۱ بیش از ۱.۸ میلیارد لیتر بنزین سوپر با اکتان ۹۵ تا ۱۱۰ و بیش از ۲.۳ میلیارد لیتر ماده اولیه گازوئیل در اختیار پالایش و پخش قرار دادیم.

  وی همچنین اظهار داشت: صنعت پتروشیمی از محل صادرات محصولات، طرح های توسعه ای خود را پشتیبانی و تأمین مالی کرد.

  بیات گفت: بخش قابل توجهی از درآمدهای ارزی پتروشیمی به حوزه بالادست شرکت ملی نفت اختصاص یافت، به گونه ای که در پارس جنوبی بسیاری از کالاهای مورد نیاز از این محل تأمین شد.

  وی اظهار داشت: امسال براساس پیش بینی ها بالغ بر ۵۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تن تولید محصول خواهیم داشت که ۳۶.۴ میلیون تن آن برای فروش است و از این میزان ۱۷.۴ میلیون تن صادر می شود که با برآورد قیمت ها می تواند نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور ایجاد کند.

  وی گفت: سهم پتروشیمی ها در صادرات غیرنفتی در سال ۹۱ به ۳۵ درصد رسید در حالی که در سال ۹۰ این عدد ۴۵ درصد بود و دلیل این امر نیز جذب بیشتر محصولات ما در صنایع تکمیلی و همچنین تولید بنزین و گازوئیل و صادر نشدن آنها بود.

  بیات بازارهای عمده محصولات پتروشیمی ایران را از نظر ارزش چین با ۷.۲ درصد، شبه قاره هند با ۱۰.۳ درصد، خاورمیانه با ۳۱.۳ درصد، خاور دوست ۱۸.۵ درصد، آفریقا ۶.۲ درصد و اروپا دانست.

  مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی تأکید کرد: تقاضای زیادی از کشورهای همسایه و روسیه برای واردات محصولات پتروشیمی ایران داریم که فعلا امکان صادرات به آنها نداریم.

  وی با بیان اینکه ساخت داخل به بیش از ۸۵ درصد کالاها از نظر وزنی رسیده است گفت: ۸ دانش فنی تولید محصولات پتروشیمی بومی شده که برای تجاری سازی آنها از طریق فراخوان عمومی تلاش می کنیم و باید تأکید کرد که تحقق این امر یکی از ابزارهای حماسه اقتصادی است.

  وی گفت: ۲۵ دانش فنی تولید کاتالیست بومی شده و ۵ مورد در اختیار سرمایه گذاران علاقمند برای تولید انبوه قرار گرفته است.

  وی در ادامه در پاسخ به پرسش فارس اظهار داشت: خوراک های مایع از پالایشگاه ها که اغلب خصوصی شده اند که بعضی واحدهای تفکیک شرکت ملی نفت و بخشی از پالایشگاه های گازی دریافت می کنند و بهای خوراک های گازی به خزانه وارد می شود که عموما شامل قانون هدفمند سازی یارانه ها می شود.

  وی با بیان اینکه خوراک های مایع از سال ۸۶ با ۹۵ درصد قیمت فوق خلیج فارس محاسبه شده اند گفت: خوراک های گازی در سال ۸۹ افزایش قیمت یافته اند اما قیمت آنها ثابت ماند و برنامه ما این است که این قیمت ها به گونه ای تغییر کند که بین خوراک های گازی و مایع همسنگ سازی شود تا توسعه صنعت پتروشیمی به متوازن ادامه یابد.

  بیات تأکید کرد: این یک نقیصه است که توسعه صنعت پتروشیمی به دلیل قیمت پایین خوراک گاز به سمت پتروشیمی های گازی متمایل شود.

  وی تصریح کرد: به دلیل اینک خوراک گاز پتروشیمی ها تبدیل به محصول شده و به قیمت جهانی صادر می شود قیمت خوراک گاز به گونه ای قابل افزایش است که هم سود واحدهای پتروشیمی گاز منطقی شود و هم بقیه سرمایه گذاران در صنعت پتروشیمی و پالایشی دلسرد نشود.

  مدیر عامل شرکت پتروشیمی با اشاره به تبدیل خوراک به محصولات مختلف و فروش آن در داخل و خارج از کشور گفت: در قانون بودجه ۹۲ پیشنهاد کرده ایم و احتمالا تصویب می شود که خوراک بهای فروش داخل به صورت ریالی و خوراک بهای صادرات به صورت ارزی دریافت شود.

  وی با بیان اینکه سه موضوع مهم را برای استفاده از ظرفیت خالی پتروشیمی ها در برنامه داریم گفت: شناسایی نارسایی کیفیت ساخت تجهیزات یکی از این موارد است که شرکت ها برای ساخت تجهیزات جدید وارد عمل شده است.

  بیات افزود: نارسایی دانش فنی مشکل دوم است که بهینه سازی آن زمان می برد و البته بسیاری از نارسایی ها شناسایی شده و عملیات اصلاح آنها آغاز شده است.

  مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی گفت: نکته بعدی بحث موجودی هاست چنانچه در سال گذشته درصدی از عدم امکان تولید به دلیل افزایش موجودی محصولات تولید شده بود که باعث متوقف شدن تولید شد، اما خوشبختانه با خرید به موقع کشتی ها بخش بزرگی از این مشکل حل شد.

  بیات با تأکید بر اینکه طرح های پتروشیمی مسیر خط اتیلن مرکز متوقف نیستند، گفت: منتظر نهایی شدن قرارداد با بانک سپه و گشایش ال سی هستند که به محض گشایش ال سی از طریق صندوق توسعه ملی سفارش گذاری کالا را آغاز می کند.

  وی تصریح کرد: ما به اجرای طرح ها در داخل بدنه دولت تمایل نداریم، اما بعضی سرمایه گذاران که طرح به آنها واگذار شده برای آورده ۲۰ درصدی خود و گرفتن وام اقدام نکرده اند و طرح را معطل گذاشته اند و قطعا اگر این امر ادامه یابد طرح از آنها گرفته شده و به سرمایه گذاران دیگر واگذار می شود.

  وی تصریح کرد: همه طرح های مهر ماندگار که دولتی بودند تماما به نتیجه می رسند، اما در مورد طرح های خصوصی که قرار بود بانک ها تأمین مالی آنها را به عهده بگیرند، آنها به طور کامل به تعهداتشان عمل نکردند.

  پالایش پتروشیمی پروژه های مهر ماندگار خوراک درآمد رشد طرح های مهر ماندگار کود گاز مدیر عامل شرکت

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها