• لینک کوتاه
 • کد خبر: 38664

  علیرغم وعده مسئولان تنظیم بازار کشور، قیمت گوجه فرنگی نه تنها در روزهای گذشته کاهش نیافته است، بلکه همچنان قیمت این کالا بر بالا بودن پافشاری می کند، ضمن اینکه گوجه عرضه شده در مراکز توزیع مشخص نیز از کیفیت لازم برخوردار نیستند.

  به گزارش پارس ، به نقل از مهر، گوجه فرنگی و صیفی جات از جمله کالاهایی بود که امسال با افزایش قیمت خود، خبرساز شد. در واقع از روزهای ابتدایی سال جاری و همزمان با تعطیلات نوروزی که به نظر می رسید مسئولان تنظیم بازار کشور نیز به تعطیلات رفته باشند، قیمت این کالا رو به افزایش نهاد و رنج قیمتی متفاوتی از ۴۵۰۰ تومان گرفته تا ۸ هزار تومان را در مناطق شهر تهران همچون میرداماد و سعادت آباد تجربه کرد.

  به دنبال این افزایش قیمت، مسئولان تنظیم بازار کشور اعم از معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز شورای اصناف کشور وعده دادند که با ورود گوجه فرنگی تازه به بازار، قیمت این محصول کاهش می یابد در حالی که تاکنون چنین نشده است و یا محصول جدید به بازار وارد نشده و یا دلالان اجازه کاهش قیمت این محصول را نمی دهند.

  این در شرایطی است که محصولات عرضه شده در میادین میوه و تره بار نیز از کیفیت لازم برخوردار نیستند و عمدتا با قیمتی در حدود ۲۸۰۰ تومان عرضه می شوند که خود این قیمت نیز برای کالایی همچون گوجه فرنگی، بالا به نظر می رسد.

  از سوی دیگر، در حالی که عرضه گوجه فرنگی به دلیل کیفیت نامرغوب اما با قیمت نسبتا مناسب تر از سطح شهر آغاز شده است که مغازه داران گوجه فرنگی با کیفیت را همچنان با قیمت بالا در اختیار مردم قرار می دهند و بسته به مناطق مختلف و توانایی خرید مردم، قیمت ها متفاوت است؛ به نحوی که قیمت از ۴۲۰۰ تومان در میدان فاطمی آغاز شده و تا ۶۵۰۰ تومان در مناطقی همچون شیخ بهایی و سعادت آباد عرضه می شود.

  وقتی هم که پای صحبت فروشندگان گوجه فرنگی می نشینیم و از دلایل افزایش قیمت سوال می کنیم، معمولا این جواب را می دهند که سطح قیمت در میدان اصلی و مرکزی میوه و تره بار بالا است و ما گران می خریم و مجبوریم گران بفروشیم. برخی از این فروشندگان می گویند که میدان میوه و تره بار اصلی متاسفانه بدون نظارت رها شده و ناظران کمتر به آن سر می زنند در حالی که تعیین کننده اصلی قیمت میدان مرکزی است.

  یکی از این فروشندگان می گوید: دولت به جای نظارت بر محل اصلی عرضه کالاها، به مغازه های سطح شهر سر می زند و آنها را جریمه می کند در حالی که بسیاری از آنها کالا را با قیمت بالا خریداری می کنند و با سود متعارف می فروشند.

  بررسی های میدانی مهر نشانگر این است که قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی گلخانه ای در میادین میوه و تره بار ۲۸۰۰ تومان، گوجه فرنگی تازه ۱۹۵۰ تومان است در حالیک ه در مغازه های اطراف میدان فاطمی ۳۸۰۰ تا ۴۲۰۰ تومان، در فاصله خیابان ملاصدرا تا میدان پیروزان ۵۸۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان و در سعادت آباد حوالی میدان کاج نیز گوجه فرنگی تا ۶۵۰۰ تومان در سعادت آباد نیز قیمتگذاری شده است.

  افزایش قیمت تعطیلات تعطیلات نوروزی تنظیم بازار شورای اصناف شهر تهران گوجه فرنگی میادین میوه و تره میوه و تره بار وزارت صنعت معدن و تجارت

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها