• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37101

  رییس انجمن تولیدکنندگان جوجه‌ یک روزه گفت: علیرغم افزایش چند برابری هزینه‌های تولید درسال گذشته قیمت جوجه یک روزه، مرغ و تخم مرغ با رشد بسیار کمی مواجه شد که نهایتا ضرر و زیان تولیدکنندگان را در پی داشت اما بازنگری قیمت مرغ و تخم مرغ می تواند تا حدودی آن را جبران کند.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، دکتر حسن مهربانی که در نخستین نشست خبری بررسی وضعیت تولید و بازار مرغ و تخم مرغ در کشور سخن می گفت، اظهار کرد: سال گذشته با تحریم های شدید و کاهش عرضه ارز، تورم سالانه حدود ۳۲ درصد و تورم نقطه ای به ۴۱ درصد رسید که باعث لرزیدن پایه های اقتصاد کشور شد.

  وی افزود: علیرغم نوسانات قیمت مرغ و تخم مرغ در سال گذشته، قیمت مرغ در اسفند ماه کاهش یافت و به حدود ۴۸۰۰ تومان برای مصرف کننده رسید؛ این درحالی بود که تولیدکنندگان به ناچار باید محصول تولیدی خود را به قیمت ارزان و با زیان حدود ۲۰ درصد عرضه می کردند.

  رییس انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه عنوان کرد: کاهش قیمت مرغ در سال گذشته باعث شد تا قیمت جوجه یک روزه به ۲۵ درصد پایین تر از قیمت تمام شده خود (۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان) برسد که امیدواریم امسال با تعیین مناسب قیمت های خرید تضمینی رغبتی در مرغداران برای افزایش تولید بوجود آید.

  مهربانی با اشاره به افزایش ۱۱۵ درصدی قیمت کنجاله سویا و افزایش چند برابری دیگر نهاده های مورد نیاز مرغداران گفت: قیمت جوجه یک روزه گوشتی در سال ۹۱،۸۶۰ تومان بود در حالی که در سال ۸۹ جوجه یک روزه ۸۹۰ تومان فروخته می شد و نهایتا نوسان قیمت جوجه در سال گذشته ۲۸ درصد تخمین زده شد که نشان دهنده تلاطم در بازار و بی سابقه در سال های گذشته بود.

  وی ادامه داد: متوسط قیمت مرغ زنده در سال ۹۱،۳۶۰۰ تومان بود که درحال حاضر به ۴۲۰۰ تومان رسیده است. نوسان قیمت مرغ زنده در سال گذشته ۱۴ درصد بود که در ۱۱ سال گذشته آن بی سابقه بوده است.

  رییس انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه درباره وضعیت قیمت تخم مرغ نیز گفت: متوسط قیمت تخم مرغ در سال ۹۱ کیلویی ۲۳۵۰ تومان بود و این درحالی بود که در سال ۹۰ به صورت متوسط هر کیلوگرم تخم مرغ ۲۳۲۰ تومان فروخته می شد.

  مهربانی پیشنهاد کرد: با توجه به این که ۲۰ درصد تجارت جهانی مرغ در اطراف ایران صورت گرفته و کشورهایی مانند روسیه، عراق، امارات و عربستان واردکننده این فرآورده پروتئینی هستند می توان به افزایش تولید نسبت به افزایش صادرات اقدام کرد.

  وی در پایان درباره پیشنهادات موجود برای بهبود وضعیت مرغ و تخم مرغ در سال جاری اظهار کرد: ارز مورد نیاز صنعت برای ذرت و سویا باید در اسرع وقت تامین شود و ضمن تسهیلات برای تامین نقدینگی و سرمایه در گردش صنعت باید قیمت خرد تضمینی مرغ و تخم مرغ با توجه به نرخ تورم اصلاح و بازنگری شود همچنین باید حضور جدی تشکل ها در مراکز تصمیم گیری محقق شده وشرکت های بزرگ برای برنامه ریزی تعیین قیمت در بازار و صادرات شکل بگیرند.

  ارز اقتصاد کشور ایران تجارت رشد روسیه سرمایه صنعت عراق نقدینگی
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها