• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37068

  نرخ بیکاری کشور در حالی با تغییر ۰.۱ درصدی نسبت به سال قبل به ۱۲.۲ درصد کاهش یافت که نزدیک به سه میلیون از جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر کشور بیکار بوده‌اند.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، سال ۹۱ در شرایطی با نرخ بیکاری کلی ۱۲.۲ درصدی در کشور به پایان رسید که بهارش با ۱۲.۹ درصد بیکارترین فصل آن بود. در عین حال تابستان با نرخ ۱۲.۴ و پاییز با نرخ ۱۱.۲ درصدی روندی نزولی را در پیش گرفتند، اما نرخ ۱۲.۴ بیکاری در زمستان بازگشتی دیگر به نرخ تابستان بود.

   

   

  اما براساس اعلام مرکز آمار ایران بررسی نرخ مشارکت اقتصادی و یا نرخ فعالیت نشان می دهد که ۳۴.۷ درصد جمعیت در سن کار یعنی ۱۰ ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده اند.

   

   

  هم چنین نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کمتر بوده است.

   

   

  در عین حال بررسی نرخ بیکاری حاکی از آن است که ۱۲.۲ درصد از جمعیت فعال بیکار بود و نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

   

   

  طبق آمار ارائه شده ۸.۹ درصد از جمعیت کشور دارای اشتغال ناقص بوده اند که این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است.

   

   

  اما بخش خدمات با ۴۷.۵ درصد در بین بخش های عمده اقتصادی بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است که براین اساس بخش های صنعت با ۳۳.۶ درصد و کشاورزی با ۱۸.۹ درصد در مراتب بعدی قرار دارند.

   

   

  نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال نیز بیانگر آن است که ۲۶.۹ درصد از جمعیت فعال در این گروه سنی بیکار بوده اند که این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

   

   

  هم چنین ۲۴.۵ درصد از جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله در سال ۹۱ بیکار بوده اند که این شاخص نیز بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتری بوده است.

   

   

  بررسی سهم شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر با ساعت کار معمول ۴۹ ساعت و بیشتر نشان می دهد که ۴۰.۶ درصد شاغلین به طور معمول بیش از ۴۹ ساعت در هفته کار می کنند و از آنجایی که این شاخص یکی از نماگرهای کار شایسته است، نمایانگر آن است که سهم زیادی از شاغلین کشور بیش از ساعت استاندارد کار می کنند.

   

   

   

  تغییر شاخص های عمده نیروی کار در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰

   

   

  براساس گزارش اعلام شده نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور یعنی نرخ فعالیت افزایش ۰.۸ درصدی داشته است.

   

   

  هم چنین نرخ بیکاری کل کشور با کاهش ۰.۱ درصدی مواجه بوده است.

   

   

  نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله نیز ۰.۴ درصد افزایش یافته است.

   

   

  در عین حال نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله کل کشور نسبت به سال قبل ۰.۵ درصد افزایش یافته است.

   

   

  براساس این گزارش استان لرستان نیز با نرخ تورم ۲۰.۲ درصدی بین کل استان های کشور از جمعیت بیکار بیشتری برخوردار بوده است، اما در مقابل خراسان جنوبی با نرخ بیکاری ۶.۴ درصد کمترین نرخ را در کشور به خود اختصاص داده است.

  استان های کشور بیکاری تورم خراسان جنوبی زمستان ساعت کار شاخص کشاورزی مرکز آمار ایران نیروی کار
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها