• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36977

  در سال ۱۳۹۱ بالغ بر یک میلیون و ۲۸۹ هزار تن برنج به ارزش تقریبی یک میلیارد و ۳۰۹ میلیون دلار وارد کشور شد.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، براساس تازه ترین آمار گمرک ایران، در سال گذشته واردات برنج به کشور از نظر وزنی ۱۵ درصد کاهش یافت؛ اما از نظر ارزشی با رشد ۴ درصدی مواجه شد. برنج در سال گذشته از نظر ارزشی سهمی معادل دو درصد از کل واردات کشور را به خود اختصاص داد.

  « هند» اصلی ترین مبدا واردات برنج به ایران در سال ۱۳۹۰ بود؛ به طوری که سهم این کشور از واردات برنج به ایران از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب به ۶۷ و ۷۲ درصد رسید. در سال قبل، حدود ۸۷۰ هزار تن برنج به ارزش تقریبی ۹۴۳ میلیون دلار از هند وارد ایران شد. « امارات» و « پاکستان» نیز به ترتیب از نظر وزنی ۱۳ و ۱۰ درصد از واردات برنج ایران را به خود اختصاص دادند. ۱۰ درصد از واردات برنج ایران در سال گذشته نیز از طریق دیگر کشورها انجام شد.

  در همین حال، « وال استریت ژورنال» به نقل از فعالان تجاری اعلام کرد که تقاضای بالای ایران، باعث افزایش شدید قیمت برنج باسماتی شده است.

  ایران و هند در ژوئن سال گذشته، مکانیسمی را برای نقل و انتقالات مالی بین خود تعریف کردند تا با این کار، ضمن دور زدن تحریم های غرب بتوانند به مبادلات تجاری خود در حوزه های محصولات کشاورزی و غذایی به ویژه برنج، سویا و محصولات پتروشیمی ادامه دهند.

  به گفته برخی کارشناسان، هند به دلیل ایجاد مکانیسم پرداخت با روپیه، تامین کننده اصلی برنج موردنیاز ایران در سال جدید خواهد بود؛ چرا که مکانیسم مالی به وجود آمده بین ایران و هند می تواند به رشد صادرات برنج هند به ایران در سال جاری کمک کند.

  بر اساس برخی آمار، تخمین زده می شود که ایران هم اکنون ماهانه حدود ۱۳۰ هزار تن برنج باسماتی هند را خریداری می کند. برنج باسماتی سهمی ۲۰ درصدی از کل ارزش صادرات برنج هند را به خود اختصاص داده و ایران واردکننده تقریبا یک سوم از کل برنج باسماتی صادراتی هند است. پیش بینی می شود صادرات برنج باسماتی هند امسال با رشد ۶.۵ درصدی به حدود ۳.۲ میلیون تن برسد.

  در همین حال، قیمت برنج « پوسا» که یکی از انواع پرطرفدار باسماتی است، تا ۱۴۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و به تنی ۱۵۰۰ دلار رسید. افزایش تقاضای ایران برای خرید برنج هندی به هند کمک می کند تا بار دیگر جایگاه خود را به عنوان بزرگ ترین صادرکننده برنج در دنیا تثبیت کند. جایگاهی که هند و تایلند برای گرفتن آن با یکدیگر رقابت نزدیکی دارند.

  ایران برنج پتروشیمی تایلند دلار رشد گمرک محصولات کشاورزی واردات برنج وال استریت

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها