• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36802

  منابع پاکستانی از عدم ارسال محموله گندم به ایران به دلیل مسائل مربوط به پرداخت‌ها پس از توافق مبادله پایایای یک میلیون تن گندم بین ایران و پاکستان خبر دادند.

  به گزارش پارس، اقتصاد پرس به نقل از رویترز به نقل از منابع تجاری پاکستان نوشت: هیچ محموله گندمی از یک میلیون تن گندم مورد توافق برای مبادله پاپاپای میان ایران و پاکستان در ماه آگوست سال گذشته به ایران صادر نشده است.

  به گفته این منابع، به علت اینکه مسائل مربوط به پرداخت هنوز حل نشده، این محموله ها به سوی ایران فرستاده نشده اند.

  تجار پاکستانی توضیح دادند: نخستین محموله ۱۰۰ هزار تنی که قرار بود در نیمه فوریه به ایران ارسال شود، هنوز صادر نشده است.

  یکی از این منابع تجاری تصریح کرد: هنوز هیچ برنامه زمان بندی برای ارسال محموله ها وجود ندارد، به نظر می رسد، توافقی برای این قرارداد در سطح ۲ کشور صورت نگرفته است.

  این منابع افزودند: ۲ کشور برای صادرات ۳۵ هزار تن گندم به توافق رسیدند، اما این محموله نیز به علت اینکه مدت قرارداد منقضی شده است، ارسال نخواهد شد.

  قرار بود ایران در ازای صادرات کود شیمیایی و سنگ آهن به پاکستان،   از این کشور گندم  وارد کند، اما این تهاتر بر سر قیمت و کیفیت گندم دچار وقفه شده است.

  به گفته این تجار، در آگوست ۲۰۱۲، پاکستان با قیمت ۳۰۰ دلار برای هر تن گندم موافقت کرد.

  در حال حاضر، قیمت گندم صادراتی پاکستان ۱۰ تا ۱۵ دلار بیشتر است.

  غرب مدعی است که تحریم های ایران شامل محموله های غذایی نمی شود، اما این تحریم ها سبب شده است، تا شرکت های ایرانی به شبکه بانکداری جهانی دسترسی نداشته باشند و این امر سبب شده است، تا پرداخت پول مواد غذایی وارداتی این کشور با مشکل روبرو شود.

  یک تاجر پاکستانی خاطرنشان کرد: ایران در سال جاری مقادیر زیادی غلات از کشورهای دیگر خریداری کرده است و به نظر نمی رسد که برای به پایان رساندن این معامله تهاتری تحت فشار قرار داشته باشد.

  به گزارش رویترز، ایران در ماه مارس سیلوهای خود را با خرید گندم از استرالیا و آلمان و ذرت از اوکراین پر کرد.

  آلمان نیز مقادیر زیادی گندم به ایران صادر کرده است.

  هند نیز پول نفت وارداتی خود از ایران را به روپیه پرداخت می کند و ایران می تواند برای خرید برنج و کنجاله سویا از دهلی نو از این پول استفاده کند.

  آلمان ایران ایران و پاکستان برنج پاکستان پول سنگ آهن کود مواد غذایی نفت

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها