• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36764

  مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی از صادرات ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تنی انواع محصولات پتروشیمی به ارزش، ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در سال گذشته خبر داد.

  به گزارش پارس به نقل از ایرنا، ˈرمضان اولادیˈ روز شنبه در نشستی خبری گفت: سال گذشته با استفاده از حداکثر توان داخلی در مجتمع های پتروشیمی در کل ۴۱ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی تولید شد.

  به گفته این مقام مسئول، از ۴۱ میلیون تن محصول تولید شده، ۲۸ میلیون تن قابل فروش بود که ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن صادر و ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به مصرف داخلی رسید.

  وی از افزایش ظرفیت نصب شده در مجتمع های پتروشیمی از ۵۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ۵۷ میلیون و ۱۰۰ تن خبر داد و گفت: در سال ۹۰،۱۲ میلیون تن فروش داخلی و ۴۲ میلیون تن صادرات داشته ایم.

  به گفته مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در سال گذشته ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار دلار ارزش صادراتی محصولات پتروشیمی گزارش شده و علاوه بر آن ۱۵۶ هزار و ۹۳۳ میلیارد ریال نیر فروش داخلی داشته ایم.

  اولادی پیش بینی کرد که ظرفیت نصب شده پتروشیمی در سال آینده به ۵۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و تولید به ۵۰ میلیون تن برسد که در کنار آن، تولید ۳۶ میلیون تن از محصولات قابل فروش باشد.

  وی افزود: به نظر می رسد در سال آینده ۱۹ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی به فروش داخلی برسد و ۱۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تن نیز به دیگر کشورها صادر شود.

  این مقام مسئول تصریح کرد: سال گذشته سهم محصولات پتروشیمی در صادرات غیر نفتی ۳۸ درصد و در محصولات صنعتی ۴۷ درصد بود.

  به گفته مدیر برنامه ریزی و تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایرانف در سال گذشته ۹ طرح به بهره برداری رسید که از جمله آنها می توان به پی. وی. سی اروند، پلی اتیلن سنگین کرمانشاه و پروژه هایی در پتروشیمی جم و کاویان اشاره کرد.

  اولادی با اشاره به اجرای پروژه خط لوله اتیلن غرب گفت: فاز اول خط اتیلن غرب با ظرفیت ۳۳ تا ۳۴ هزار تن هم اکنون در سرویس قرار دارد و فاز دوم پتروشیمی کاویان و خط اتیلن غرب در برنامه شرکت ملی صنایع پتروشیمی مورد توجه است.

  وی اضافه کرد: همچنین در سال گذشته مجتمع های پتروشیمی در راستای دستیابی به خودکفایی بنزین، یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون لیتر اکتان افزا و ۲،۳ میلیارد لیتر برش سنگین به شرکت پالایش و پخش تحویل داده شد.

  وی همچنین از تولید چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تن کود اوره در کشور خبر داد و گفت: از مجموع اوره تولید شده ۲،۵ میلیون تن صادر و ۱،۶ میلیون تن نیز در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت.

  اولادی اظهار کرد: مجتمع های پتروشیمی توان تامین کامل کود اوره مورد نیاز کشاورزان را دارد و در سال گذشته ۱،۶ میلیون تن درخواست و تحویل داده شد.

  مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، به بدهی جهاد کشاورزی بابت کود اوره اشاره کرد و گفت: برخی از مجتمع ها از سالهای گذشته ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان به مجتمع های پتروشیمی بدهکار هستند.

  وی تصریح کرد: در سالی که گذشت سه شرکت بیستون، باختر و کالای پتروشیمی با یک هزار و ۱۶۴ سهم به ارزش ۱۷ هزار و ۸۶۰ میلیارد ریال به بخص خصوصی واگذار شد.

  وی در خصوص تامین خوراک مورد نیاز خط لوله اتیلن غرب و مجتمعهای واقع شده در مسیر این خط لوله گفت: با بهره برداری از فاز ۱۵،۱۶ و ۱۷،۱۸ پارس جنوبی مشکل خوراک در این بخش مرتفع خواهد شد.

  ایران بنزین پارس جنوبی پالایش پتروشیمی جهاد کشاورزی خوراک دلار کود وزارت جهاد کشاورزی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها