• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35664

  مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از مصرف ۶۵۰ میلیون لیتر بنزین سهمیه ای در تعطیلات نوروز خبر داد و گفت: صادرات بنزین و نفت گاز را در سال جاری به عراق و افغانستان عملیاتی می کنیم.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، مصطفی کشکولی در دومین نشست از سری نشست های هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز پالایش و پتروشیمی که در وزارت نفت برگزار شد گفت: شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در سال گذشته ۱۵ میلیارد لیتر نفت کوره و ۸ میلیارد لیتر نفت گاز تحویل نیروگاه ها داده است.

  وی با اشاره به میزان مصرف بنزین در کشور ادامه داد: اگر صنعت سی ان جی نبود امروز باید بیش از ۸۲ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شد که با مصرف سوخت سی ان جی امروز توانستیم میزان مصرف بنزین را کنترل کنیم.

  مدیرعامل شرکت پخش فراورده های نفتی با اشاره به ذخیره سازی سوخت از ۳ ما قبل از تعطیلات نوروز افزود: از تاریخ ۲۴ اسفند ماه حدود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور توزیع شده است که براین اساس می توان گفت در پایان سال ۹۱ یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون لیتر بنزین ۴۰۰ تومانی در خودروهای سواری وجود داشت که با تزریق یک میلیارد و ۱۷۵ میلیون لیتر بنزین ویژه نوروز و سهمیه فروردین ماه حجم بنزین موجود در خودرو های سواری افزایش یافت.

  وی افزود: در طول تعطیلات نوروز تنها ۶۵۰ میلیون لیتر از این میزان بنزین مصرف شد که هم اکنون در باک خودرو ها ۲ میلیارد و ۳۴۰ میلیون لیتر بنزین تا تاریخ ۱۶ فروردین ماه در باک ها موجود بوده است.

  کشکولی با اشاره به اینکه هنوز بدهی ایرلاین ها با شرکت پخش تسویه نشده است گفت: در حال حاضر ایرلاین ها باید ۴۶۰ میلیارد تومان به شرکت پخش پرداخت کنند که شرکت هما ۱۸۸ میلیارد تومان، آسمان ۱۲۱ میلیارد تومان و شرکت ماهان ۹۲ میلیارد تومان به شرکت پخش بدهکار است.

  وی با اشاره به آخرین آمار کشفیات سوخت قاچاق گفت: در سال ۹۰ حدود ۳۸ میلیون لیتر سوخت قاچاق در کشور کشف و سال گذشته نیز این آمار به ۴۰ میلیون لیتر رسیده است.

  کشکولی در ادامه با اشاره به افزایش قیمت سوخت گازوئیل در مناطق مرزی کشور گفت: تا یک یا دو ماه آینده قیمت سوخت گازوئیل افزایش و به قیمت سوخت بین المللی می رسد.

  وی در پایان تصریح کرد: یکی از برنامه هایی که در سال جاری قصد داریم انجام دهیم صادرات بنزین و گازوئیل به دو کشور افغانستان و عراق است که مذاکرات در خصوص حجم و نحوه صادرات در حال انجام است.

  افغانستان ایران بنزین پالایش تعطیلات نوروز شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی عراق گاز نفت نوروز
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها