• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35498

  یک کارشناس ارشد بازار سرمایه با تاکید بر این‌که تغییر مبنای محاسبه نرخ تورم اقدامی فرعی بوده و چندان مهم نیست تصریح کرد: قضیه اصلی ایجاد راهکاری برای کاهش نرخ تورم دو رقمی رو به افزایش است.

  به گزارش پارس شاهین شایان آرانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در مورد تغییر سال پایه محاسبه نرخ تورم اظهار کرد: اقداماتی نظیر تغییر مبنا از سال ۸۳ به ۸۹ یا ۹۰ چندان مهم نیست بلکه واقعیت عملی این است که اگر ما مدیران یا اقتصاددانان نگرانی برای وضعیت اقتصاد کشور داریم باید بدانیم که این گونه رفتارهای صوری مسئله ای را حل نخواهد کرد.

  وی با بیان این که شدت تورم در کشور را همگان حس می کنند و نیازی به مخفی کردن آن نیست افزود: تنها مسئله قابل تغییر میزان اعلام نرخ تورم است و این که بخواهیم در سال مبنا تغییر ایجاد کنیم تنها عدد را عوض می کند درحالی که هر فردی با خرید هر کالایی به راحتی درک می کند که چه میزان نسبت به سال قبل و یا ۱۰ سال قبل تغییر قیمت ایجاد شده است.

  شایان آرانی ادامه داد: هیچ اقدامی نمی تواند واقعیت را در جامعه به خصوص در اقتصاد که تمامی مردم با آن سر و کار دارند مخفی کند چرا که افزایش قیمت در تمامی کالاها از جمله پوشاک، مواد غذایی، میوه، مسکن و خودرو قابل اهمیت است.

  وی با اشاره به تورم دو رقمی کشور بیان کرد: این تورم همچنان در حال افزایش بوده و بسیار برای اقتصاد خطرناک است. چرا که در تمامی دنیا افزایش تورم از پنج درصد بیشتر تمامی مسوولان را نگران می کند اما تعجب آور است که با وجود تورمی بیش از ۳۰ درصد مسوولین کشور ما هنوز در فکر تغییر مبنا هستند و فکری برای کاهش این تورم نمی کنند، مگر با این سیاست و اعلام نرخ تورم پایین تر تغییری در وضعیت معیشت مردم ایجاد می شود؟

  وی با تاکید بر فرعی بودن تغییر سال پایه تصریح کرد: مسئله فعلی کشور نقدینگی های سرگردان و تورم دو رقمی در حال افزایش است از این رو ۴۰ درصد یا ۶۰ درصد بودن آن دیگر فرقی ندارد چرا که اصل قضیه موضوعی دیگر است.

  شایان آرانی معتقد است باید سال پایه همان ۸۳ باقی مانده و تغییری نکند و به جای آن با برنامه ریزی صحیح و سیاست گذاری مناسب در راستای کاهش نرخ تورم و افزایش رفاه عمومی مردم حرکت کرد.

  افزایش قیمت اقتصاد اقتصاد کشور تورم جامعه دانشجویان ایران سرمایه مسکن مواد غذایی نقدینگی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها