به گزارش پارس به نقل از مهر، چند روزی از آغاز رسمی کار در سال ۹۲ می گذرد، اما گویا مسئولان هنوز از تعطیلات باز نگشته اند و همچنان در حال و هوای عید و تعطیلات نوروز به سر می برند، این در شرایطی است که همین موضوع، فرصت مناسبی را برای جولان گرانفروشان در بازار فراهم کرده و شرایط را به گونه ای پیش برده است که نه تنها قیمتها در بازار کاهش نیافته بلکه تاکنون برنامه مشخصی نیز برای تامین و توزیع کالاها ارایه نشده است.

این در حالی است که هر روز گرانی، قیمت یکی از اقلام میوه یا صیفی جات را در بر می گیرد و ماجرای افزایش قیمت ها، همچون دومینویی، اقلام مختلف را در بر گرفته است. حال هم علاوه بر گوجه فرنگی که تاکنون قیمت آن کاهش نیافته، قیمت سایر اقلام صیفی جات نیز رو به افزایش است و مشخص نیست که دلیل این افزایش قیمت چه می تواند باشد.

از سوی دیگر، انتظار می رفت که با توجه به مناسب بودن وضعیت بارندگی ها و هوا در ماههای گذشته، اقلام تازه صیفی جات زودتر از موعد به بازار بیایند و با فراوانی عرضه، بازار را کنترل کنند. البته موضوع دیگری که در این میان اندکی بر نگرانی ها افزوده، این است که اقلام میوه و صیفی به گفته مسئولان تنظیم بازار کشور، به اندازه کافی وجود دارد اما به دلیل اینکه برنامه مشخصی برای توزیع آن طراحی نشده، شاید گرانی ها بازار را در برگرفته است، چراکه همواره بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا، خود راهی برای گرانی در بازار است، برخی ها هم از آب گل آلوده ماهی گرفته و گرانفروشی می کنند.

البته در این میان وعده داده شده بود که با اتمام تعطیلات نوروزی و بازگشت جاده های کشور به روال عادی، قیمت میوه ها کاهش می یابد، در حالی که این طور نشد و قیمت میوه در سطح مغازه ها شهر همچنان بالا است و این امر، قدرت خرید مردم را کاهش داده است.

فلفل دلمه ۴۵۰۰ تومان، بادمجان ۴۲۰۰ تومان

گویا شیرینی گرانی گوجه فرنگی و رسیدن قیمت آن به ۵ هزار تومان، مغازه داران و دلالان را تشویق کرده است که قیمت سایر صیفی جات را نیز بالا برند و به نرخی در حدود گوجه فرنگی برسانند. نمونه آن نیز قیمت فلفل دلمه ای، بادمجان و کدو است که به ترتیب به نرخ هر کیلوگرم ۴۵۰۰ تومان، ۴۲۰۰ تومان و ۲۸۰۰ تومان عرضه می شود.

به موازات این افزایش قیمت در سطح مغازه های شهر، قیمت انواع صیفی جات در بازار میوه و تره بار نیز افزایش یافته و با گرانی مواجه است و همین امر، مردم را دچار مشکل کرده است اما به مراتب، قیمت مناسب تری از بازار آزاد دارد که البته این نشانگر نظارت ضعیف به بازار است.

بررسی های میدانی نشانگر این است که قیمت اقلام مذکور در میادین میوه و تره بار حداقل یک سوم قیمت برخی مغازه های سطح شهر است و بنابراین نرخ کنترل شده تری را دارد اما باز هم قیمت ها نسبت به هفته های گذشته از افزایش برخوردار بوده است.

حاجی ارزونی ها سردمدار گرانی

در حالی برخی از مغازه های میوه فروشی با نصب پارچه نوشته های بزرگی، ادعای حاجی ارزونی را دارند، اما این حاجی ارزونی ها خود این روزها سردمدار گرانی در بازار شده اند و نرخ میوه و صیفی جات را به میزان دلخواه خود افزایش داده اند.

این در شرایطی است که برخی دیگر از این ترفند استفاده کرده اند که نرخ اجناس آنها هم قیمت میادین میوه و تره بار است و بنابراین مردمی که به دلیل مشغله های کاری، امکان خرید از میادین میوه و تره بار را ندارند، این موضوع را باور کرده و وارد دام این مغازه ها می شوند، در حالیکه این مغازه ها در سایه عدم نظارت کافی بر بازار، نرخ های دلخواه خود را اعمال می کنند.

جزئیات قیمت انواع صیفی جات در بازار و میادین میوه و تره بار

هم اکنون قیمت هر کیلوگرم فلفل دلمه ای در مغازه ها رنج قیمتی ۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان را دارد و بادمجان نیز نرخی در حدود ۲۸۰۰ تا ۴۸۰۰ تومان را بسته به کیفیت در مغازه های سطح شهر تجربه می کند. در این میان قیمت هر کیلوگرم سیر تازه نیز در مغازه ها ۷۵۰۰ تومان و در میادین میوه و تره بار در حدود ۴۵۰۰ تومان است.

قیمت هر کیلوگرم کدو در برخی مغازه ها تا ۲۸۰۰ تومان هم پیش می رود و قیمت هر کیلوگرم خیار نیز بین ۲۸۰۰ تا ۳۸۰۰ تومان متغیر است.

اما بررسی قیمتها در میادین میوه و تره بار نیز نشانگر افزایش قیمت در هفته های گذشته است، اما باز هم قیمتها به مراتب بیشتر از سایر مغازه های سطح شهر برای مردم قابل تحمل است.

هم اکنون قیمت هر کیلوگرم باقلا سبز ۹۸۰ تومان، پیاز زرد ۱۵۰۰ تومان، پیاز سفید ۱۶۰۰ تومان، تره فرنگی ۱۸۰۰ تومان، خیار گلخانه ای ۱۶۰۰ تومان، سبزی ۹۵۰ تومان، سیر تازه ۱۹۵۰ تومان، فلفل دلمه ای ۲۹۰۰ تومان، کاهو ۷۹۰ تومان، کرفس ۷۰۰ تومان است.

همچنین قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی در میادین ۲۵۰۰ تومان، لیمو ترش ۲۷۰۰ تومان و نارنج ۱۱۰۰ تومان است.