• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34907

  معاون وزیر نفت از امضاء قرار‌داد فاز دوم توسعه‌ی پالایشگاه آبادان با یک کنسرسیوم ایرانی _ خارجی خبر داد و گفت: با اجرای طرح توسعه و افزایش ظرفیت پالایشگاه آبادان علاوه بر ارتقا کیفیت فرآورده‌های تولیدی آن به یورو ۵، تولید روزانه بنزین این پالایشگاه به ۲۱ میلیون لیتر خواهد رسید.

  به گزارش پارس علیرضا ضیغمی در گفت وگو با خبرنگار انرژی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، با اشاره به این که فاز اول افزایش وارتقاء بنزین پالایشگاه آبادان اجرا شد، گفت: با اجرای فاز دوم علاوه بر ارتقاء کیفیت همه فرآورده های تولیدی این پالایشگاه کلیه ی تاسیسات قدیمی پالایشگاه آبادان جمع آوری و تاسیسات جدید جایگزین آن خواهد شد.

  وی با اعلام این که قرار داد اجرای فاز دوم توسعه پالایشگاه آبادان با یک کنسرسیوم ایرانی _ خارجی امضاء شده است، گفت: سرمایه ی مورد نیاز برای تکمیل این پروژه ۲.۶ میلیارد یورو است.

  مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران افزود: با اجرای طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان علاوه بر افزایش ظرفیت انواع فرآورده های تولیدی پالایشگاه آبادان، کیفیت فرآورده های آن به یورو۵ نیز ارتقا خواهد یافت.

  به گفته ضیغمی با اجرای طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان، ۶.۲ میلیون لیتر بنزین، ۱۵.۵ میلیون لیتر گازوییل، ۷.۱ میلیون لیتر نفت کوره، ۳.۹ میلیون لیتر نفت سفید یا سوخت جت و ۱.۵ ملیون لیتر گاز مایع به تولید کشور افزوده می شود.

  به گزارش ایسنا، پیش از این با راه اندازی طرح بنزین سازی (کت کراکر) پالایشگاه آبادان، تولید بنزین این پالایشگاه به ۱۵ میلیون لیتر در روز رسید که در صورت اجرای طرح توسعه و تثبیت ظرفیت، حجم تولید بنزین این پالایشگاه به روزانه ۲۱ میلیون لیتر خواهد رسید.

  اختصاص ۱میلیارد دلار از صندوق به پالایشگاه اصفهان

  مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران هم چنین در مورد تامین اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه توسعه پالایشگاه اصفهان نیز گفت: با موافقت رییس جمهور قرار است یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به این پالایشگاه اختصاص یابد.

  ضیغمی با اشاره به این که هزینه ی مورد نیاز برای تکمیل این طرح سه میلیارد دلار است، گفت: هیات مدیره، مدیر عامل و سهامداران پالایشگاه اصفهان قول داده اند که در صورت اختصاص یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به این پالایشگاه باقی سرمایه مورد نیاز را در طول ۳ تا ۴ سال تامین کنند.

  وی با بیان این که پروژه توسعه پالایشگاه اصفهان به پروژه توسعه ی پلایشگاه امام خمینی شازند اراک شباهت دارد، گفت: در صورت تکمیل این طرح تولید بنزین از این پالایشگاه هشت میلیون لیتر افزایش خواهد یافت.

  به گفته معاون وزیر نفت، تولید سایر فرآورده های پالایشگاه اصفهان در صورت تکمیل طرح توسعه ای حدودا همان مقدار تولید فرآورده در پالایشگاه امام خمینی شازند است.

  اصفهان امام خمینی ایران بنزین دانشجویان ایران دلار شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی صندوق توسعه ملی نفت یورو

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها