• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34671

  همزمان با افزایش حجم صادرات فرآورده های نفتی ایران به بیش از یک میلیون تن در سال ۹۱ حجم سوآپ فرآورده های نفتی با سقوطی چشمگیر به ۹۲ هزار تن کاهش یافته است.

  به گزارش پارس به نقل از مهر، ایران سال گذشته بیش از یک میلیون تن انواع فرآورده های نفتی شامل گازوئیل، نفت سفید، نفتا (بنزین پایه) ، نفت کوره و گوگرد به کشورهای مختلف صادر کرده است و در کنار صادرات انواع محصولات نفتی حدود ۱۴۰ هزار تن گاز مایع از کشورهای حاشیه دریای خزر وارد کرده است.

  در بین محصولات نفتی صادر شده از ایران نفت کوره و گازوئیل بیشتزین حجم صادرات را به خود اختصاص داده اند و در این بین سال گذشته بیش از ۵۷۳ هزار تن گازوئیل توسط ایران به بازارهای جهانی صادر شده است.

  همچنین سال گذشته حدود ۵۰ هزار تن نفت سفید، ۳۵ هزار تن گوگرد تولیدی پالایشگاه هیا نفت و ۳۳۰ هزار تن نفتا (بنزین پایه) به کشورهای مختلف جهان به ویژه کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، جنوب و جنوب شرق آسیا صادر شده است.

  در حال حاضر ایران یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت کوره در بین کشورهای جهان است به طوریکه به طور متوسط روزانه امکان صادرات ۲۵ تا ۳۰ میلیون لیتر نفت کوره مرغوب پالایشگاه های داخلی به بازارهای سوخت جهانی فراهم است.

  سقوط آزاد سوآپ فرآورده های نفتی ایران

  به گزارش مهر، برای نخستین بار سال گذشته نخستین مسیر دریایی به منظور سوآپ گازمایع بین کشورهای حاشیه دریای خزر بین ایران و کشورهای ترکمنستان و قزاقستان نصب و راه اندازی شد اما با وجود راه اندازی این کریدور جدید دریایی اما حجم سوآپ فرآورده های نفتی افزایش قابل توجه ای نیافته است.

  آمارهای رسمی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران حاکی از آن است که سال گذشته در مجموع نزدیک به ۱۰۰ هزار تن نفت کوره، گازوئیل و گازمایع از کشورهای حاشیه دریای خزر سوآپ شده است.

  این در حالی است که پیشتر طرحی به منظور ساخت خط لوله پایانه نفتی نکا به جاسک و افزایش حجم سوآپ فرآورده های نفتی به مرز یک میلیون تن طراحی شده بود اما سال گذشته حجم سوآپ به کمترین میزان ممکن در چند سال اخیر کاهش یافته است.

  در سال ۹۱ حدود ۵۰ هزار تن نفت کوره، ۲۴ هزار گازوئیل و حدود ۱۸ هزار تن گازمایع از مسیر ایران سوآپ فرآورده های نفتی انجام شده است. یکی از دلایل کاهش سوآپ کیفیت و مرغوبیت پایین برخی از فرآورده های نفتی سوآپ شده همچون گازمایع و نفت کوره از کشورهای حاشیه دریای خزر و به ویژه ترکمنستان بوده است.

  بر این اساس همزمان با افزایش تولید گازمایع در پالایشگاه های نفت و گاز، ایران رسما ترانزیت گازمایع از کشور ترکمنستان را تا اطلاع ثانوی متوقف کرد، این در حالی است که سال گذشته با افزایش محموله های نامرغوب نفت کوره عراق و ترکمنستان در قالب قراردادهای سوآپ، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هرگونه سوآپ فرآورده های نفتی فاقد استاندارد لازم از این کشورها را ممنوع اعلام کرده بود.

  در سال های اخیر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به منظور کاهش هزینه های انتقال نفت کوره و سایر فرآورده های نفتی از پالایشگاه ها، تامین سوخت مایع ۴ نیروگاه بیستون کرمانشاه، مفتح همدان، سهند آذربایجان شرقی و نکا را از محل سوآپ سوخت تامین کرده است.

  آمارهای رسمی از کاهش سوآپ به مرز یکصد هزار تن خبر می دهند که مطابق با گزارش های رسمی مدیریت برنامه ریزی وزارت نفت در سالهای ۸۴،۸۵،۸۶،۸۷ و ۸۸ به ترتیب سالانه ۲۶۳،۹۰،۱۱۹،۵۱۲ و ۴۵۰ هزار تن انواع فرآورده های نفتی از مسیر ایران سوآپ شده است.

  آذربایجان شرقی ایران بنزین پخش فرآورده های نفتی تجارت ترکمنستان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی فرآورده های نفتی قزاقستان نفت
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها