• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34491

  مصرف بنزین ایران با ثبت یک رکورد تاریخی در تعطیلات نوروز به مرز ۱۰۰ میلیون لیتر در روز رسید و پیش بینی می‌شود در سال ۹۲ با تثبیت قیمت فرآورده‌های نفتی و ثبت یک جهش چشمگیر بار دیگر تراز تولید و مصرف بنزین و گازوئیل منفی شود.

  به گزارش پارس به نقل از مهر، رکورد مصرف بنزین ایران از زمان ورود نخستین خودرو بنزین سوز به کشور (دوران قاجاریه) تاکنون با ثبت مصرف بیش از ۹۸ میلیون لیتر در روز دوازدهم فروردین ماه سال جدید شکسته شد.

  در روزهای پایانی اسفند ماه سال گذشته مجتمع بنزین سازی RFCC پالایشگاه نفت امام خمینی شازند با ظرفیت تولید هشت میلیون لیتر در روز به طور رسمی در مدار بهره برداری قرار گرفت و با راه اندازی این واحد بنزین سازی، مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از برابر شدن تراز تولید و مصرف بنزین در کشور خبر دادند.

  با راه اندازی مجتمع جدید بنزین سازی پالایشگاه شازند ظرفیت تولید بنزین کشور با احتساب مواد افزودنی همچون MTBE به مرز ۶۵ میلیون لیتر در روز افزایش یافت اما ثبت رکورد مصرف بیش از ۹۸ میلیون لیتر بنزین در روز دوازده فروردین ماه متناسب با تولید بنزین سه پالایشگاه جدید نفت در کشور است.

  مصطفی کشکولی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در گفتگو با مهر در خصوص مصرف بنزین در روزهای نخست نوروز سالجاری، گفت: متوسط مصرف بنزین در ایام تعطیلات نوروزی به بالغ بر ۸۰ میلیون لیتر لیتر در روز افزایش یافت.

  دلایل رکوردزنی های جدید مصرف بنزین ایران

  سیدناصر سجادی قائم مقام شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هم درباره دلایل افزایش قابل توجه مصرف بنزین در تعطیلات نوروزی سالجاری، توضیح داد: مسافرت های نوروزی از ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۱ آغاز شده و تا ۱۷ فروردین ماه سال ۱۳۹۲ ادامه می یابد.

  این مقام مسئول با یادآوری اینکه در نوروز سالجاری متوسط مصرف بنزین کشور در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته از رشدی ۱۰ درصدی برخوردار شده است، بیان کرد: در ۲۹ اسفند ماه سال گذشته رکورد مصرف ۹۰ میلیون لیتر به ثبت رسید و پیش بینی می شود در روزهای پایانی تعطیلات هم یک رکورد جدید حاصل شود.

  وی یکی از دلایل افزایش مصرف بنزین را طولانی بودن زمان تعطیلات در سال ۹۲ اعلام کرد و یادآور شد: با وجود افزایش مصرف بنزین اما هم اکنون ذخیره سازی این فرآورده نفتی در شرایط مطلوبی قرار دارد.

  علاوه بر طولانی شدن تعطیلات نوروزی، اختصاص ۵۰ لیتر سهمیه ویژه بنزین نوروزی به خودروهای شخصی و احتمال تثبیت قیمت و سهمیه های بنزین تا تابستان سال جدید در افزایش مصرف این فراورده استراتژیک نفتی تاثیر مستقیم داشته است.

  از سوی دیگر پیش بینی می شود مصرف بیش از ۹۸ میلیون لیتر بنزین در ۲۴ ساعت در روز دوازدهم فروردین ماه سالجاری یک رکورد قابل توجه مصرف این فرآورده نفتی در بین ۲۰۰ کشور جهان باشد.

  احتمال جهش مصرف بنزین در سال ۹۲

  مجتبی شفیعی رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور اسفند ماه سال گذشته در گفتگو با مهر با رد هرگونه افزایش قیمت و یا تغییر سهمیه های بنزین از تثبیت قیمت این فرآورده پر طرفدار نفتی تا اطلاع ثانوی خبر داده بود.

  با این وجود مصطفی کشکولی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از احتمال ۶ تا ۸ درصدی مصرف بنزین در سال ۱۳۹۲ در صورت عدم اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها خبر داده و تاکید کرده است: در صورت اجرای فاز دوم این قانون مصرف گازوئیل هم با سه درصد رشد مصرف روبرو خواهد شد.

  به عبارت دیگر در صورت تحقق این پیش بینی مصرف بنزین از متوسط ۶۵ میلیون لیتری در سال ۹۱ به مرز ۷۰ میلیون لیتر در سالجاری و مصرف گازوئیل به ۱۰۷ تا ۱۱۰ میلیون لیتر در روز افزایش می یابد.

  هدیه ۱.۳ میلیارد لیتری بنزینی دولت به مردم

  بر اساس آمارهای رسمی وزارت نفت، در حال حاضر حدود ۲۴ میلیون کارت هوشمند بنزین و گازوئیل در سطح کشور فعال است که از این تعداد نزدیک به ۱۲ میلیون کارت سوخت برای خودروهای شخصی صادر شده است.

  از این رو تبرای نوروز سالجاری بیش از یک میلیارد و ۳۲۰ میلیون لیتر بنزین با نرخ نیمه یارانه ای ۴۰۰ تومانی به کارت های هوشمند سوخت واریز شده است، این در حالی است که تا پیش از واریز این سهمیه بنزین نیمه یارانه ای، فروش بنزین آزاد در جایگاه های سوخت کشور با ثبت یک رکورد جدید به مرز ۲۰ میلیون لیتر در روز افزایش یافته است.

  به عبارت دیگر، با افزایش سفرهای برون شهری و نوروزی مردم و با توجه به عدم واریز سهمیه بنزین فروردین فروش بنزین آزاد در جایگاه های سوخت رونق مجددی یافته است.

  مطابق با اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، سهمیه های بنزین از نخستین دقیقه یکم فروردین ماه سال ۱۳۹۲ قابل برداشت شده است. با واریز سهمیه عادی بنزین فروردین، برای سومین سال متوالی سهمیه و قیمت بنزین خودروهای شخصی، خدماتی و عمومی خودروها در فروردین ماه سال ۱۳۹۲ تثبیت شده است.

  همچنین برای نوروز امسال ۲۵ لیتر سهمیه بنزین به کارت سوخت موتورسیکلت ها با نرخ نیمه یارانه ای اختصاص یافته است، این در حالی است که برای فروردین ماه هیچگونه تغییری در سهمیه خودروهای عمومی و خدماتی حاصل نشده است.

  از سوی دیگر، برای فروردین ماه سال ۱۳۹۲ سهمیه بنزین آزاد خودروهای شخصی بدون محدودیت، در صورت اتمام سهمیه بنزین نیمه یارانه ای ۴۰۰ تومانی خودروها از طریق کارت هوشمند سوخت خودرو قابل برداشت است.

  امام خمینی ایران بنزین پالایش تعطیلات نوروز جهان خودرو فرآورده های نفتی موتورسیکلت نوروز

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها