به گزارش پارس، یوسف آرمودلی در گفتگو با مهر در تشریح سیاست های جدید متنوع سازی سبد تولید برق ایران، گفت: پس از تولید برق از نیروگاه های بادی، خورشیدی، برای نخستین بار طرح تولید انرژی الکتریکی از زباله ها در دستور کار قرار گرفت.


مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران با اعلام اینکه تا پایان سال جاری نخستین نیروگاه زباله سوز ایران در مدار بهره برداری قرار می گیرد، تصریح کرد: هم اکنون آخرین مراحل نصب و احداث این نیروگاه با ظرفیت تولید سه مگاوات برای در حاشیه شهر تهران در حال انجام است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه نیروگاه زباله سوز کهریزک تهران از ظرفیت امحا و تبدیل روزانه بیش از 200 تن زباله به برق برخوردار است، تصریح کرد: هدف از ساخت و راه اندازی نیروگاه‌های جدید زباله سوز در کشور در کنار تولید برق حذف زباله ها و کمک به محیط زیست است.

آرمودلی همچنین از طراحی و برنامه ریزی برای احداث سه نیروگاه جدید زباله سوز در حاشیه دریای خزر خبر داد و افزود: هم اکنون مراحل طراحی این سه نیروگاه زباله سوز در رشت، ساری و نوشهر در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران با یادآوری اینکه در شرایط فعلی مذاکرات با سازمان محیط زیست برای جانمایی نیروگاه زباله سوز رشت در حال انجام است، تاکید کرد: این نیروگاه از ظرفیت تولید 5 تا 6 مگاوات برق و امحای روزانه 500 تن زباله برخوردار است.

این مقام مسئول با بیان اینکه برای احداث نیروگاه‌های زباله سوز مذاکرات و توافق های نهایی با فاینانسورهای چینی انجام گرفته است، خاطرنشان کرد: بر این اساس قرار است 40 درصد فاینانس نیروگاه‌های جدید زباله سوز کشور توسط فاینانسورهای چینی تامین شود.

به گزارش مهر، وزارت نیرو اخیرا اعلام کرده است: هر کیلووات ساعت برق تولیدی از نیروگاه های زباله سوز را ۴۴۰ تومان خریداری می‌کند.

بر این اساس هم اکنون در کنار نیروگاه کهریزک، نیروگاه‌های زباله سوز ساری با ظرفیت سه مگاوات، نیروگاه نوشهر با ظرفیت سه مگاوات، نیروگاه تنکابن با ظرفیت سه مگاوات و نیروگاه رشت با ظرفیتی حدود پنج مگاوات در حال ساخت است.