به گزارش پارس به نقل از تسنیم، محمدرضا مظلومی مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: طبق روال سالهای گذشته، کارمزد جایگاه های عرضه سوخت افزایش یافت و با تصویب شورای اقتصاد نرخ کارمزد بنزین به ازای هر لیتر فرآورده ۲۵۰ ریال برای سایر جایگاه ها، ۳۵۰ ریال برای کلانشهر تهران و ۲۹۰ ریال برای دیگر کلانشهرها در نظر گرفته شد.

وی افزود: متوسط کارمزد تعیین شده به ازای هر لیتر نفتگاز و نفت سفید نیز ۷۵ ریال تعیین شده که نسبت به قبل ۱۵ ریال افزایش یافته است.

مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تصریح کرد: در ماه های اخیر ۲۰ درصد از کارمزد جایگاه های عرضه سوخت را به صورت علی الحساب پرداخت کرده ایم که بر اساس نرخهای مصوب جدید، از ابتدای سال ۹۲ مابقی مبلغ کارمزد محاسبه و پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۵۰۰۰ باب جایگاه عرضه فرآورده های نفتی و CNG در سراسر کشور وجود دارد و به طور متوسط ۱۵ نفر در یک جایگاه مشغول به کار هستند، این افزایش کارمزد را عیدی شرکت ملی پخش به ۷۵ هزار خانواده دانست.

وی یکی از اهداف اصلی افزایش کارمزد جایگاه های عرضه سوخت را ایجاد اهرم های انگیزشی برای بازسازی و نوسازی جایگاه ها برشمرد و افزود: بر اساس طرح درجه بندی، تعداد جایگاه های عرضه سوخت ممتاز در سال ۹۲ از رشد ۱۱۴ درصدی برخوردار بوده است به طوری که در حال حاضر ۵۰ درصد آنها دارای درجه یک و ممتاز هستند.

مظلومی ضمن اشاره به اینکه تعداد جایگاه های عرضه فرآورده های نفتی در سال های اخیر از رشد مناسبی برخوردار بوده است و با افزایش کارمزد جایگاه ها، وضعیت عمومی و کیفیت آنها نیز ارتقای چشمگیری می یابد اظهار امیدواری کرد که کارمزد تعیین شده برای جایگاه های عرضه سوخت کلانشهر تهران زمینه لازم را برای توسعه جایگاه های با ابعاد کوچک به منظور کاهش مدت زمان سوختگیری فراهم آورد.

وی درباره تجهیز تمامی جایگاه های عرضه سوخت سراسر کشور به کیف پول الکترونیکی نیز گفت: علی رغم آنکه ۱۰۰ درصد جایگاه ها به کیف پول الکترونیکی مجهز شده اند اما به ازای چهار میلیون تراکنشی که روزانه در جایگاه ها ثبت می شود ۱.۵ درصد مردم از کیف پول الکترونیکی اسفاده می کنند.

وی تاکید کرد: با اطلاع رسانی از طریق رسانه های جمعی، می توان دارندگان خودروها را به استفاده از کیف پول الکترونیکی به جای پرداخت پول نقد تشویق کرد. با سرمایه گذاری های زیربنایی که به منظور پرداخت الکترونیکی وجه سوخت در جایگاه ها ایجاد شده مطلوب است مالکان خودروها برای سهولت کار خود و متصدیان جایگاه ها، بهای سوخت را با کیف پول الکترونیکی پرداخت کنند. چون این امر ضمن بالا بردن ضریب ایمنی جایگاه و عدم فرسایش (اسکنانس) پول ملی، موجب جلوگیری از انتقال بیماری های ناشی از اسکناس های آلوده به مواد نفتی به دیگران خواهد بود، از این روبه مصرف کنندگان محترم توصیه می شود از کیف پول در جایگاه ها استفاده کنند.

همچنین منصور ریاحی مدیر طرح احداث جایگاه های CNG درخصوص افزایش کارمزد جایگاه های CNG گفت: پس از تصویب شورای اقتصاد، کارمزد جایگاه های CNG خصوصی که قبلا" ۴۰۰ ریال بود به ۸۰۰ ریال و کارمزد جایگاه های شهرداری از ۴۰۰ ریال به ۷۰۰ ریال افزایش یافت که این مقدار از ابتدای سال ۹۲ محاسبه و پرداخت می شود و تا پایان سال ۹۳ قابل اجرا است.

وی تصریح کرد: شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی مجوزی معادل ۱۰ درصد کارمزد را از سوی شورای اقتصاد دریافت نموده است تا بتواند در راستای توان و ارتقای جایگاه ها مبادرت ورزد.

ریاحی یادآور شد: به زودی طرح درجه بندی جایگاه های CNG نیز اجرا خواهد شد که بر اساس آن جایگاه های CNG در چهار گروه A، B، C و D رتبه بندی می شوند که ۱۰ درصد از کارمزد این جایگاه ها بر مبنای درجه بندی آنها به عنوان مبلغ تشویقی توسط شرکت ملی پخش پرداخت می شود.

وی همچنین به تخصیص" کارمزد ویژه" برای جایگاه های CNG که تمام سرمایه گذاری آنها توسط بخش خصوصی انجام می شود اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال ۹۲، هر جایگاه CNG که توسط سرمایه گذاری بخش خصوصی راه اندازی شده است شامل این" کارمزد ویژه" می شود که در کلانشهر ها به ازای فروش هر متر مکعب CNG ۱۴۰۰ ریال و در سایر شهرها ۱۲۰۰ ریال در نظر گرفته شده است.

به گفته وی، این" کارمزد ویژه" به مدت هفت سال به جایگاه های CNG یاد شده تعلق می گیرد و پس از آن مشابه سایر جایگاه کارمزد دریافت خواهند کرد.