به گزارش پارس به نقل از تسنیم، محمد پرورش امروز (دوشنبه) در نشست خبری، با اشاره به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، گفت: پنج شنبه گذشته مصرف آب شهر تهران به دو میلیون و ۹۰۰ هزار مترمکعب رسید که این میزان مصرف معادل مصرف روزانه آب در ماه های خرداد و تیر است.

وی ادامه داد: با وجود افزایش مصرف در روز پنج شنبه گذشته، منطقه ای در تهران با محدودیت و کمبود آب مواجه نشد.


وی افزود: از پنج میلیون مشترک آب در شهر تهران، چهار میلیون و ۱۰۰ هزار مشترک خانگی هستند که این امر اهمیت صرفه جویی مشترکان خانگی را بیش از پیش نشان می دهد.
پرورش با اشاره به نشستی که به تازگی با حضور نمایندگان شهرداری، استانداری و شرکت آب و فاضلاب تهران برگزار شد، گفت: قرار است با تشکیل کارگروهی، بحث مشکلات چاه های تهران حل شود.


وی با بیان اینکه افزایش ۲۰ درصدی تعرفه آب نمی تواند کمک زیادی به بخش آب و فاضلاب کشور کند، گفت: این افزایش ۲۰ درصدی صرف هزینه های موارد مصرفی، هزینه های تامین آب، برق و انرژی می شود.
وی افزود: حق انشعاب آب هشت سال است که تغییری نکرده و تصمیم گیری این امر به شورای اقتصاد است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در عین حال درباره اثرپذیری افزایش ۲۰ درصدی تعرفه قیمت در هزینه های مشترکان، گفت: این افزایش برای مشترکانی که بین ۱۰ تا ۱۵ مترمکعب آب مصرف می کنند ۲۰۰ تومان، برای مشترکانی که بین ۱۵ تا ۲۰ مترمکعب آب مصرف می کنند ۲۳۰ تومان و برای مشترکانی که بین ۲۰ تا ۲۵ مترمکعب آب مصرف می کنند، ۲۷۰ تومان است.


وی افزود: در سال جاری، سه هزار میلیارد تومان طرح از منابع مختلف مانند بانک توسعه و بانک اکو به غیر از منابع جاری برای اجرای طرح ها هزینه شده است.
پرورش به دغدغه برخی نسبت به هدررفت آب در تهران اشاره کرد و گفت: با وجودی که مصرف ۹۰ درصدی آب در بخش کشاورزی بسیار بیشتر از هدررفت ۱۰ درصدی آب است، اما تاکنون نهادی به صورت جدی درباره آب کشاورزی، نوع کشت و اقتصاد آب ورود نکرده است.


وی درباره اجرای تصفیه خانه ۷ و ۸ تهران گفت: این طرح در برخی از بخش ها ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی و در بحث تجهیزات ۶۰ تا ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا تابستان ۹۳ وارد مدار بهره برداری می شود.
وی همچنین از تشکیل سه کارگروه تامین آب و بهره برداری، کمیته مدیریت توزیع و کمیته مصرف برای مدیریت آب برای تابستان سال آینده خبر داد و گفت: ۳۲۰ لیتر سرانه مصرف آب در شهر تهران بسیار زیاد است و باید با مشارکت همه دستگاه ها مانند نظام مهندسی، شهرداری، مدارس، دانشگاه ها، مساجد، حسینیه ها و صدا و سیما مدیریت تقاضا انجام شود.