به گزارش پارس به نقل از باشگاه خبرنگاران، بررسی ها نشان می دهد هرساله با نزدیک شدن به ایام عید نوروز، بازار خرید و فروش اسکناس های نو داغ تر می شود. به طوری که در این میان افراد سودجو و دلال از فرصت موجود استفا ده کرده و نوعی بازار سیاه را در جامعه به وجود آورده اند.

براساس این گزارش افراد سود با استفاده از این فرصت حاصله سودهای کلانی را به جیب می زند.

این گزارش حاکی از آن است که اسکناس های نو و تانخورده دلالان را به سمت خود می کشند تا در بازار خودی نشان دهند.

هم اکنون در بازار سیاه از اسکناس های ۱۰۰،۲۰۰،۵۰۰ و ۱۰۰۰ تومانی گرفته تا اسکناس های ۲ هزار تومانی، ۵ هزار تومانی و حتی ۱۰ هزار تومانی به چشم می خورد.

گفتنی است که قیمت و ارزش این اسکناس ها در بازار متفاوت است و برخی از اسکناس ها مانند اسکناس های ۱۰ هزار تومانی نسبت به اسکناس های ۵ هزار تومانی، دو هزار تومانی و هزار تومانی کمتر متقاضی دارند.

خرید و فروش اسکناس نو در حالی در بازار سیاه رونق گرفته که هنوز بانک مرکزی اسامی شعب منتخب ارائه دهنده اسکناس های نو را به مردم اعلام نکرده و طی روزهای آینده اسامی این شعب اطلاع رسانی خواهد شد.

در همین راستا عباس موسویان عضو شورای فقهی بانک مرکزی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، در این سه صورت خریدوفروش به مبلغ کم و زیاد عیبی ندارد و از نظر فقهی مجاز است منتها قیمت به چه صورت باشد باید در بازار متناسب با آن مزیت تعیین شده باشد. اگر اجحاف صورت گیرد نوعی تبانی، انحصار و احتکار به حساب می آید.

عضو کارگروه بانکداری بدون ربا تصریح کرد: : متاسفانه افرادی از بانک ها با روش های خاص پول ها را می گیرند و با قیمت گزاف وارد بازار می کند که در نوع خود یک بازار سیاه به شمار می رود که عده دلال و واسطه گر از این موقعیت سودهای کلان به جیب می زنند.

موسویان با اشاره به تفاوت ارزشی اسکناس نو و کهنه از نظر فقهی افزود: برخی از افراد رغبت دارند که برای ایامی همچون اعیاد نوروز اسکناس نو تهیه کنند، بنابراین این امر باعث می شود که قیمتی برای اسکناس نو پرداخت شود.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی افزود: برای جلوگیری از بازار سیاه بانک مرکزی باید سیاستی را اتخاذ کند تا مانع از ورود افراد سودجو به بازار اسکناس ها نو شود.

وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی به این موضوع واقف است که درایام عید تقاضا برای خریدوفروش اسکناس های نو بالاست بانک مرکزی باید تدبیری در این زمینه بیندیشد تا در اختیار بانک ها بدون اینکه بازار سیاه ایجاد شود قرار دهد.