شرکت سیسکو یکی از بهترین و باسابقه‌ترین شرکت‌های دنیا در حوزه تولید تجهیزات شبکه به شمار می‌آید که شهرت و آوازه آن به مرزهای ایران هم رسیده است. بیشتر افراد تصور می‌کنند که شهرت زیاد این شرکت به‌خاطر تولید محصولات باکیفیت است، اما این تصور اصلا درست نیست. شرکت سیسکو علاوه بر تولید محصولات شبکه، دوره‌های معتبری را برای افزایش مهارت افراد در زمینه علوم کامپیوتر برگزار می‌کند.

اعتبار مدرک‌های سیسکو آن‌قدر زیاد است که افراد با دریافت آن می‌توانند فرصت‌های شغلی خوبی کسب کنند. به‌طورکلی شرکت آمریکایی سیسکو با ارائه خدمات متنوع به افراد کمک می‌کند تا شبکه‌های خود را به‌ طور موثر و امن راه‌اندازی کنند. یکی از دلایل بسیار مهمی که باعث افزایش شهرت سیسکو شد، فعالیت آن در کشور ایران بود. در واقع همین‌الان هم می‌توانید انواع محصولات سیسکو را در بازار ایران خریداری کنید و با خیال راحت اقدامات لازم برای راه‌اندازی شبکه خود را انجام دهید.

در ادامه این مطلب قصد داریم حضور شرکت سیسکو در ایران را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهیم و به شما بگوییم که آیا سیسکو همچنان در ایران فعالیت دارد و افراد می‌توانند از خدمات آن استفاده کنند؟

نگاهی به تاریخچه حضور سیسکو در ایران

حضور سیسکو در کشور ایران دسترسی به محصولات و خدمات این شرکت معتبر را آسان کرده بود و افراد می‌توانستند به‌راحتی دانش و مهارت خود را در زمینه تجهیزات شبکه و علوم کامپیوتر بالا ببرند. شرکت آمریکایی سیسکو دوره‌های آموزشی خود را در زمینه طراحی و نگهداری شبکه‌های کامپیوتری برگزار کرد و توانایی افراد را در این زمینه حسابی افزایش داد.

ازآنجایی‌که سیسکو یک شرکت آمریکایی است، تنش‌های سیاسی ایران با آمریکا باعث شد که امکان فعالیت رسمی این شرکت به‌صورت رسمی از بین برود و دیگر مانند سابق نتواند خدمات خود را به ایرانیان ارائه کند. البته ارتباط این شرکت با کاربران و مشتریان ایرانی به طور 100 درصد قطع نشد و همچنان امکان شرکت در دوره‌های مختلف سیسکو وجود دارد. همچنین بیشتر لوازم و محصولات این برند از جمله سوئیچ شبکه، ماژول‌های مختلف شبکه، فیبر نوری، روترهای شبکه و… در برخی از فروشگاه‌های فیزیکی و آنلاین وجود دارند.

نگاهی به تاریخچه حضور سیسکو در ایران

بررسی وضعیت فعلی فعالیت سیسکو در ایران

آیا در حال حاضر شرکت سیسکو در ایران فعالیت می‌کند؟ این سوال یکی از رایج‌ترین و پرتکرارترین سوالاتی است که معمولاً افراد با آن مواجه می‌شوند و گاهی منابع زیادی را برای پیدا کردن نمایندگی این شرکت جستجو می‌کنند. همان‌طور که گفتیم، افزایش تنش بین آمریکا و ایران در چند دهه گذشته تبعات زیادی را برای مردم ایران به همراه داشت که تحریم ایران توسط شرکت‌های معتبر آمریکایی یکی از آن‌ها بود.

شرکت‌های آمریکایی از جمله سیسکو ارتباط خود را با ایران به حداقل رساندند و دیگر مانند سابق خدمات و امکانات خود را در اختیار کاربران قرار ندادند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که تحریم‌ها دسترسی به محصولات و دوره‌های سیسکو را غیرممکن کرده است، اما چنین تصوری اصلاً درست نیست.

با اینکه تحریم‌ها حضور سیسکو در ایران را کم‌رنگ کرد، اما همچنان محصولات مختلف این شرکت در فروشگاه‌های معتبر عرضه می‌شود و برخی از شرکت‌ها دوره‌های مختلفی مانند دوره دیتاسنتر، دوره مسیریابی و سوئیچینگ، دوره امنیت و… را به بهترین شکل ممکن برگزار می‌کنند.

تاثیرات عدم فعالیت رسمی سیسکو در ایران

تحریم‌ها فعالیت سیسکو در کشور ایران را کم‌رنگ کردند و عدم فعالیت رسمی این شرکت یک‌سری چالش‌ها و مشکلات مهم را به وجود آورد. در واقع چالش‌هایی که به وجود آمدند، به‌نوعی دسترسی به خدمات و محصولات شرکت سیسکو را برای افراد سخت‌تر کرد. مواردی که در ادامه معرفی می‌کنیم، از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین تاثیرات عدم فعالیت رسمی سیسکو در ایران هستند:

  • افزایش قیمت محصولات و خدمات: عدم فعالیت رسمی سیسکو در داخل ایران باعث افزایش قیمت محصولات و خدمات شد. همان‌طور که می‌دانید، عرضه محصول توسط تولیدکننده قیمت آن را پایین می‌آورد، حال که شرکت معتبر سیسکو در ایران نیست، محصولات و خدمات آن توسط شرکت‌های واسطه و با قیمت بیشتر عرضه می‌شوند. اگر قیمت سوئیچ سیسکو را در سایت رسمی شرکت با سایت‌ها و فروشگاه‌های ایرانی مقایسه کنید، متوجه این افزایش قیمت خواهید شد.
  • نبود گارانتی: گارانتی یکی از مهم‌ترین فاکتورها در هنگام خرید محصولات خارجی است. هنگامی که شرکت سیسکو به‌صورت رسمی در داخل ایران فعالیت نداشته باشد، امکان دریافت گارانتی محصولات آن بسیار سخت و گاهی غیرممکن می‌شود.
  • کمبود قطعه: تعداد محصولات و قطعاتی که سیسکو به بازار جهان عرضه می‌کند بسیار زیاد است. درصورتی‌که فروشگاه رسمی سیسکو در کشور ایران قرار داشته باشد، امکان دسترسی به تمام محصولات آن وجود دارد، اما هنگامی که این شرکت فعالیت رسمی نداشته باشد، دسترسی به تمام قطعات سخت می‌شود. در حال حاضر به دلیل عدم فعالیت رسمی شرکت سیسکو در ایران، تمام قطعات عرضه نمی‌شوند. همچنین در برخی از فروشگاه‌ها برخی از محصولات ناموجود می‌شوند و بعد از مدتی به فروشگاه اضافه خواهند شد.
  • محدودیت در برگزاری دوره‌ها: اگر سیسکو در ایران فعالیت رسمی داشته باشد، تنوع دوره‌های آن بالاتر است و آن‌ها را با امکانات قوی‌تری برگزار می‌کند. در حال حاضر عدم فعالیت رسمی شرکت سیسکو تعداد دوره‌ها و سطح علمی آن‌ها را کمتر کرده است.

آیا سیسکو در ایران همچنان نمایندگی رسمی دارد

آیا سیسکو در ایران همچنان نمایندگی رسمی دارد؟

در گذشته قبل از اینکه تنش سیاسی بین ایران و آمریکا به اوج برسد و تحریم‌های سیاسی بیشتر شوند، نمایندگی سیسکو در تهران وجود داشت و به مردم ایران خدمات‌رسانی انجام می‌داد. بعد از اینکه فشار تحریم‌ها بیشتر شد، نمایندگی رسمی سیسکو اجازه فعالیت در ایران پیدا نکرد. اگر در حال حاضر به دنبال نمایندگی رسمی سیسکو هستید، باید بگوییم که نماینده رسمی این شرکت در هیچ‌کدام از شهرهای ایران حضور ندارد.

سخن نهایی

شرکت سیسکو یکی از بهترین و معتبرترین شرکت‌های جهان در حوزه تولید تجهیزات شبکه و علوم کامپیوتر است که علاوه بر محصولات مختلف، دوره‌های زیادی را برای افزایش مهارت و توانایی افراد برگزار می‌کند. در گذشته نمایندگی رسمی سیسکو در ایران وجود داشت، اما بعد از اعمال تحریم‌ها دریافت خدمات آن سخت‌تر شد.

در این مطلب به طور کامل حضور شرکت سیسکو در داخل ایران را مورد بررسی قرار دادیم و سپس تاثیرات عدم فعالیت رسمی آن در داخل ایران را معرفی کردیم.