پوست ما یکی از حساس ترین اندام های بدن ما به شمار می آید که خیلی زود بر اثر عوامل مختلف بیرونی و درونی آسیب می بیند و به همین دلیل باید به فکر مراقبت ویژه ای از آن باشیم. روتین پوستی یکی از واجبات رسیدگی به پوست و داشتن پوستی سالم و شاداب است. برای همین هر فردی که به پوست خود اهمیت می دهد باید روتین روزانه پوست داشته باشد و به کمک آن نیازهای پوستی خود را تامین کند. البته خیلی از افراد در روتین روزانه پوست به داشتن روتین پوستی صبح اکتفا می کنند اما روتین پوستی شب نیز از مواردی است که به ما برای داشتن پوستی سالم کمک می کند و در خیلی از مواقع به دلیل رساندن مواد مغذی پوست در زمان استراحت آن، روتین پوستی شب می تواند موثرتر باشد.

اما روتین پوستی چیست؟ چطور با روتین پوستی، به پوست ایده آل خود برسیم؟ موثرترین و بهترین روتین پوستی روز و شب کدام اند؟ در این مطلب از پارس نیوز به تمام این سوالات پاسخ داده می شود و با بهترین روتین پوستی شب و روز آشنا خواهیم شد:

روتین پوستی چیست؟

اولین سوالی که ممکن است ذهن افراد را در زمینه مراقبت از پوست به خود مشغول کند این است که روتین پوستی چیست؟ روتین پوستی در واقع به فعالیت هایی گفته می شود که در راستای سلامت پوست انجام شده و به رفع مشکلات پوستی کمک می کنند. این فعالیت ها شامل استفاده روزانه و منظم از محصولات پوستی مناسب و اورجینال مانند محصولات سیمپل یا محصولات نوتروژینا است.

از آن جایی که پوست هر فردی با دیگری متفاوت است به همین دلیل روتین پوستی روزانه افراد نیز با هم متفاوت خواهند بود و نمی توان روتین یکسانی را برای تمامی افراد در نظر گرفت. اما برخی از اصول در تمامی روتین ها ثابت هستند و تمامی افراد باید در روتین پوستی روزانه خود به آن ها عمل کنند. به طور کلی در تمامی روتین های پوستی، پاکسازی، هیدراته سازی و نیز محافظت و متعادل سازی پوست انجام خواهد شد. این مراحل پشت سر هم و مداوم انجام خواهند شد تا بیشترین تاثیر را داشته باشند.

چرا باید روتین پوستی روزانه روز و شب داشته باشیم؟

در بخش قبل با هم به بررسی این موضوع پرداختیم که روتین پوستی چیست و اکنون وقت آن رسیده که کمی در مورد اهمیت روتین روزانه پوست در صبح و شب صحبت کنیم. به طور کلی یک روتین پوستی روزانه به دو دسته کلی مراقبت و درمان تقسیم می شود. در روتین پوستی صبح هدف از انجام روتین و استفاده از محصولات پوستی مختلف، مراقبت از پوست از آلودگی های محیطی و نور خورشید است و در روتین پوستی شب، پوست تحت درمان و تغذیه رسانی قرار می گیرد.

برای هم بهترین روتین پوستی آن است که هر دو روتین پوستی روزانه و روتین پوستی شب را در خود داشته باشد. رعایت روتین پوستی صبح و شب کمک می کند تا پوستی سالم، شاداب و جوان داشته باشیم به همین دلیل هر فردی که به سلامت و شادابی پوست خود اهمیت می دهد ملزم به رعایت بهترین روتین پوست براساس نوع پوست خود است.

شناخت انواع پوست برای داشتن بهترین روتین پوستی شب و روز

همانطور که گفته شد هر فردی باید بتواند بهترین روتین پوستی روزانه را براساس نوع پوست خود داشته باشد. نیاز پوست ها با هم متفاوت است و فردی بهترین روتین روزانه پوست را خواهد داشت که بتواند محصولات پوستی را طبق نیاز پوست خود تهیه کرده و در روتینی صحیح و مناسب از آن ها استفاده کند.

محصولات پوستی برای پوست های مختلف تولید می شوند و هر فردی به راحتی می تواند بعد از شناخت نوع پوست خود، محصول پوستی مناسب آن را از یک فروشگاه معتبر مانند گرند کالا که عرضه کننده محصولات پوستی برند و خارجی با مناسب ترین قیمت است خریداری کند. در ادامه به طور کامل با انواع پوست آشنا خواهیم شد:

پوست معمولی

این نوع پوست همانطور که مشخص است از نظر میزان رطوبت و چربی، در سطح متعادلی قرار دارد و این موضوع به دلیل گردش خون مناسب در بافت های پوست، وجود آب کافی در بدن و همچنین عملکرد متعادل غدد ترشح کننده چربی است. پوست های معمولی و نرمال، دارای ویژگی های زیر هستند:

 • ظاهر سالم
 • بافت یکدست و بدون جوش
 • دارای منافذ بسیار ریز
 • فاقد حساسیت های شدید و التهاب
 • برخورداری از قابلیت ارتجاعی مناسب

پوست ترکیبی یا مختلط

در برخی از پوست ها مشاهده می شود که بخشی از پوست مانند پیشانی و بینی دارای چربی بالایی هستند و باقی بخش ها، خشک، شکننده و حساس دیده می شوند. اگر پوست شما دارای ویژگی های زیر است احتمالاً پوستی مختلط دارید و باید روتین پوستی روزانه خود را طبق نیازهای آن انتخاب کنید:

 • ظاهر براق به ویژه در ناحیه پیشانی و بینی
 • منافذ بازتر از حد طبیعی
 • دارای جوش های سرسیاه

پوست خشک

پوست های خشک معمولاً ساختار نازک و شکننده ای دارند و معمولاً خیلی زود درگیر مشکلاتی مانند پیری زودرس، ترک، التهاب، سرخی، خارش، پوسته ریزی و... می شوند و از علل خشکی پوست می توان به کم آبی بدن، شرایط آب و هوایی و نیز ژنتیک و وراثت اشاره نمود. پوست های خشک دارای ویژگی های زیر هستند:

 • ظاهر کدر، زبر و شکننده
 • دارای التهاب و سرخی
 • برخورداری از قابلیت ارتجاعی پایین
 • دارای منافذ بسیار ریز و تقریباً بسته

پوست چرب

پوست های چرب، دارای درصد چربی بالایی هستند و با مشکلاتی مثل مواجهه با جوش های مختلف دسته و پنجه نرم می کنند و به همین دلیل خیلی از اوقات دغدغه افرادی که پوست چربی دارند از بین بردن جوش در یک شب است یا این که برای مثال جوش های نقاط مختلف صورت مانند جوش چانه نشانه چیست. معمولاً ترشح چربی بیشتر در این نوع پوست ناشی از تغییرات هورمونی وابسته به بلوغ و عملکرد بیش از حد غدد چربی زا است. از ویژگی پوست های چرب نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ظاهر براق و کدر
 • ضخامت بالای پوست
 • جوش های سرسیاه، آکنه و مشکلات دیگر
 • قابلیت ارتجاعی مناسب پوست
 • وجود منافذ باز

پوست حساس

اغلب پوست های حساس درگیر مشکلاتی مثل التهاب، خارش، قرمزی و شکنندگی هستند. میزان بروز حساسیت در چنین پوست هایی معمولاً به عوامل متعددی بستگی دارد و به همین دلیل این افراد نیاز است که ضمن داشتن روتین پوستی روزانه و شبانه مناسب، عوامل حساسیت زا را نیز شناسایی کرده و از آن ها دوری کنند. بسته به شرایط، حساسیت پوست نیز کم و زیاد می شود. برخی از ویژگی های پوست های حساس عبارتند از:

 • قرمزی پوست
 • التهاب
 • احساس سوزش
 • خارش
 • شکنندگی و خشکی
 • قابلیت ارتجاعی پایین

مراحل بهترین روتین پوستی

در بخش قبل به طور کامل با پوست های مختلف آشنا شدیم و حالا بعد از تشخیص نوع پوست خود راحت می توانیم بهترین روتین پوستی را داشته باشیم. به طور کلی یک روتین پوستی از مراحل زیر برخوردار است:

مرحله اول: پاکسازی صورت

پاکسازی صورت

 

در قدم اول برای اجرای روتین روزانه پوست نیاز است که پوست پاکسازی شود. در طی روز پوست ما در معرض آلودگی های مختلف مانند مواد آرایشی و گرد و غبار قرار می گیرد. این آلودگی ها باعث می شوند منافذ پوست بسته شده و به درستی امکان تنفس نداشته باشد.

در صورتی که این آلودگی ها از روی پوست برداشته نشوند ممکن است پوست دچار آسیب های مختلفی مانند جوش، لک، چین و چروک، افتادگی و پیری زودرس قرار بگیرد. برای همین بسیار مهم است که در روتین پوستی روزانه، مرحله پاکسازی به درستی انجام شود. پاکسازی صورت باید به ترتیب زیر انجام شود:

 • در قدم اول باید پوست از مواد آرایشی پاک شود. چرا که مواد آرایشی دارای چربی و ترکیباتی هستند که ماندن آن ها باعث آسیب دیدگی پوست می شود. برای پاک کردن آرایش می توان از محصولاتی مانند شیر پاک کن، میسلارواتر، روغن های پاک کننده آرایش و دستمال مرطوب استفاده نمود.
 • بعد از پاک کردن پوست با یکی از محصولات پاک کننده بالا، باید پوست با شوینده متناسب با آن شسته شود. در نظر داشته باشید که شوینده به تنهایی نمی تواند تمامی مواد و آلودگی های روی پوست را از بین ببرد و حتماً باید بعد از پاک کننده استفاده شود.

مرحله دوم: متعادل سازی پوست

متعادل سازی پوست

 

در روتین پوستی روزانه نباید PH پوست شما تغییر کند و به همین دلیل بعد از پاکسازی پوست و استفاده از شوینده، نیاز به استفاده از محصولاتی مانند تونیک، تونر و لوسیون پوست است تا PH پوست دوباره تنظیم شود. تونرها باعث می شوند که اسیدیته تغییر یافته و پوست دوباره به حالت اولیه خود برگردد. تونر همچنین با نفوذ به لایه های عمیق پوست، باعث پاکسازی منافذ از باقی مانده آرایش و آلودگی های دیگر می شود.

اما لوسیون بدن چیست؟ لوسیون ها نیز نقشی مانند تونر داشته و کمک می کنند تا پوست دوباره در وضعیت متعادلی قرار گرفته و به همین دلیل در روتین پوستی روزانه بدن نیز لوسیون ها می توانند بسیار کمک کننده باشند. اما در رابطه با روتین روزانه پوستی صورت، به منظور متعادل سازی پوست، بعد از زدن شوینده باید به شکل زیر عمل کنیم:

استفاده از تونر متناسب با پوست

حتماً شما نیز تا به حال زیاد در مورد تونر و مزایای آن برای پوست شنیده اید. درست است، تونر یکی از اصلی ترین محصولات پوست در روتین روزانه پوستی به شمار می رود که هم در روتین پوستی شب و هم در روتین پوستی صبح به آن نیاز داریم. پس با هم ببینیم که تونر چیست و چه نقشی در روتین پوست دارد؟

همانطور که قبلاً گفتیم در اولین مرحله از روتین پوستی روزانه، پوست به طور کامل شسته می شود. شستشوی پوست با شوینده اگر چه می تواند نقش موثری در سلامت پوست داشته باشد و موجب جدا شدن آلودگی ها از پوست شود اما اتفاق دیگری نیز که بعد از شستشوی صورت می افتد از دست رفتن PH طبیعی پوست است که این موضوع باعث می شود پوست مستعد جوش و آکنه شود. همچنین بعد از استفاده شوینده، پوست به طور کامل پاکسازی نمی شود و به یک پاک کننده دیگر بعد از آن نیاز است.

حال آن که با استفاده از تونر نوتروژینا، تمامی این مشکلات به راحتی از بین می روند. تونرها PH پوست را کنترل کرده و به این شکل مانع از ایجاد جوش و آکنه می شوند. کوچک کردن منافذ باز، پاکسازی منافذ و نیز شفافیت پوست هم از دیگر مواردی هستند که به کمک تونر می توان به آن ها دست پیدا کرد. البته به همان اندازه که یک تونر مناسب می تواند پرفایده باشد انتخاب تونر اشتباه نیز پوست را در معرض جوش و آکنه قرار خواهد داد.

مرحله سوم: استفاده از سرم های پوستی

از دیگر مراحل روتین پوستی می توان به استفاده از سرم ها اشاره کرد. سرم های پوستی در صورتی که به درستی و طبق نیاز پوست انتخاب شده باشند کمک می کنند تا پوست در وضعیت بهتری قرار بگیرد. سرم ها در واقع نوعی محصول پوستی هستند که در کنار مرطوب کننده ها به بهبود و آرامش پوست کمک می کنند و از پوست محافظت خوبی به عمل می آورند. برای مثال یکی از ترکیبات موثر در سرم های پوستی نیاسینامید است. اگر شما نیز با ترکیبات مختلف سرم ها و عملکرد آن ها آشنا نیستید و برای مثال نمی دانید که نیاسینامید چیست، آشنایی با سرم های پوستی زیر می تواند برای شما بسیار موثر باشد تا بهترین سرم پوستی خود را انتخاب کنید:

سرم ضد چروک

این سرم ها دارای خاصیت نرم کنندگی و جوانسازی پوست هستند. در واقع این سرم های پوستی از طریق تولید کلاژن جدید و ترمیم خطوط چروک، به بهبود پوست کمک می کنند.

سرم روشن کننده

افرادی که دوست دارند رنگ پوست خود را تقویت کرده و پوست روشن تری داشته باشند می توانند به سراغ سرم های روشن کننده بروند. بعضی از سرم های روشن کننده به دلیل برخورداری از عناصر مفید، آنتی اکسیدان ها و ویتامین C یک آنتی ویروس نیز محسوب می شوند.

سرم های حاوی روغن طبیعی

بعضی از سرم ها غنی از روغن های طبیعی مختلف مانند روغن آرگان، دانه چیا، جوجوبا، نارگیل، زیتون و... هستند و بهترین گزینه برای ترمیم و تغذیه پوست های خشک به شمار می آیند.

سرم ضد آکنه

این سرم ها دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی هستند و به کمک ترکیبات مختلفی چون اسیدهای آلفا هیدروکسیک، از طریق کنترل ترشح چربی پوست به درمان آکنه و جلوگیری از ایجاد دوباره آن ها کمک می کنند.

سرم آنتی اکسیدان

این سرم ها از بهترین و موثرترین محصولات جهت تقویت خصوصیات پوست هایی هستند که در معرض آلودگی های مختلف قرار دارند. این سرم ها کمک می کنند تا آسیب دیدگی و بیماری های پوستی کاهش پیدا کنند.

سرم ترمیم کننده

از این سرم ها با هدف ایجاد صلابت پوست و نیز کاهش خط و خش، علائم لک و جای جوش های پوستی استفاده می شود. برخی از این محصولات همچنین به ترمیم رنگ پوست نیز کمک می کنند.

سرم کلاژن

سرم های کلاژن با تحریک پوست به کلاژن سازی، کمک می کنند تا پوست مستحکم تر شده و چین و چروک آن کاهش پیدا کند. این سرم ها نیز یک سرم جوانساز موثر به شمار می آیند.

سرم های حاوی ویتامین

این سرم ها حاوی ویتامین های A، B، C، E و F هستند که کمک زیادی به حفظ روشنی پوست نموده و باعث نشاط و سلامت بیشتر پوست می شوند. این نوع سرم بهتر است در روتین پوستی شب به کار برده شود. چرا که ویتامین سی با نور خورشید واکنش داده و پوست دچار لک می شود.

مرحله چهارم: آبرسانی و تامین رطوب پوست

برای آبرسانی و مرطوب کردن پوست در روتین پوستی روزانه نیاز است که چند مرحله را پشت سر بگذارید تا به طور کامل، بخش های مختلف پوست، آبرسانی شده و رطوبت موردنیاز خود را دریافت کنند. برای آبرسانی پوست باید از محصولات زیر استفاده کنید:

کرم دور چشم

ناحیه دور چشم حساس ترین و مهم ترین قسمت پوست صورت محسوب می شود و خیلی از افراد از تیرگی و چین و چروک پوست اطراف چشم خود رنج می برند. استفاده از یک کرم دور چشم با خاصیت آبرسانی، نرم کنندگی و روشن کنندگی می تواند بسیار مفید باشد. کافی است در این مرحله مقداری از کرم دور چشم را به صورت ضربه ای و ملایم، زیر پلک در زیر استخوان حدقه و بالای ابرو بزنید.

البته مراقب باشید که کرم خیلی به چشم نزدیک نشود چرا که پوست دور چشم کرم را به طرف بالا جذب می کند. همچنین در انتخاب کرم دور چشم، دقت به خرج داده و محصول باکیفیتی را برای این ناحیه از پوست خود انتخاب کنید.

کرم آبرسان صورت

در روتین پوستی روزانه، استفاده از کرم آبرسان بسیار مهم است و حتماً این مرحله را در روتین خود داشته باشید. شما می توانید محصولات آبرسان را در شکل های مختلفی همچون کرم آبرسان، ژل آبرسان، اسپری آبرسان و کرم های روز و شب تهیه کنید. به منظور استفاده از کرم آبرسان، می توانید مقداری از آن را به پوست زده و خوب ماساژ دهید تا جذب پوست شود. استفاده از یک آبرسان خوب و باکیفیت از برندی معتبر شانس شما را برای داشتن پوستی هیدراته و شاداب بیشتر می کند.

کرم مرطوب کننده

بعد از آن که از کرم آبرسان استفاده کردید و پوست شما کاملاً هیدراته شد برای آن که از تبخیر آب پوست جلوگیری شود به یک لایه محافظتی نیاز است. کرم های مرطوب کننده همچون یک لایه محافظت روی پوست قرار گرفته و عملکردی شبیه به چربی های طبیعی پوست دارند. برای همین بهتر است که بعد از آبرسان، حتماً در روتین روزانه پوست خود از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. با این کار رطوبت پوست دیرتر تبخیر خواهد شد و پوست شاداب و باطراوت می ماند.

مرحله پنجم: زدن ضد آفتاب

به عنوان آخرین مرحله از روتین پوستی روزانه و البته روتین پوستی صبح، نیاز است که از ضد آفتاب استفاده کنید و این کار را حتی در روزهای ابری و بارانی نیز پشت گوش نیندازید. حتماً یک کرم ضد آفتاب خوب و با SPF مناسب را از فروشگاه های معتبری همچون گرند کالا تهیه کرده و به صورت روزانه از آن استفاده کنید. ضد آفتاب از پوست شما در برابر اشعه خطرناک نور خورشید محافظت کرده و مانع از پیری زودرس، خشکی پوست، قهوه ای شدن جای جوش و ایجاد لک های پوستی می شود. حتماً مطمئن شوید که ضد آفتاب شما اصل است چرا که ضدآفتاب های تقلبی بدتر باعث آسیب دیدگی پوست می شوند. همچنین لازم به ذکر است که ضد آفتاب ها به دو دسته زیر قابل تقسیم هستند:

ضد آفتاب فیزیکی

این نوع از ضدآفتاب ها معمولاً شامل ترکیبات معدنی همچون اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم هستند که روی سطح پوست لایه ای محافظ به وجود آورده و با انعکاس و پراکندگی، اشعه های مضر آفتاب را از پوست دور می کنند. این ضدآفتاب ها بعد از استفاده، اثری فوری داشته و نیازی نیست برای جذب آن ها منتظر بمانید. ضد آفتاب فیزیکال برای پوست های حساس و افرادی که دارای مشکلات پوستی همچون التهاب و حساسیت ها هستند کاربرد دارد.

ضد آفتاب شیمیایی

در ضد آفتاب های شیمیایی از ترکیبات شیمیایی همچون اکسید بنزوفنون، اکسی بنزون، آوبنزون و سالیسیلات اکسیل استفاده شده است. این نوع ضدآفتاب اشعه های آفتاب را جذب و به حرارت تبدیل نموده و به این شکل از پوست محافظت می کند. ضدآفتاب های شیمیایی 15 تا 30 دقیقه زمان نیاز دارند تا اثر خود را نشان دهند. ضدآفتاب برای استفاده روزانه و افرادی با شرایط معمولی مناسب است.

خیلی از افراد ممکن است در انتخاب از بین این دو نوع ضدآفتاب دچار تردید شوند. واقعیت آن است که هر دو نوع از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می کنند و در این بین نوع پوست، حساسیت ها، ترجیحات و شرایط استفاده شماست که بهترین ضدآفتاب را از بین این دو مشخص می کند.

بهترین روتین روزانه پوست

در بخش قبل به طور مفصل با مراحل بهترین روتین پوستی آشنا شدیم. در این بین ممکن است برخی از موارد در روتین پوستی روزانه کاربردی نداشته باشند. برای همین در ادامه مراحلی که شما باید در روتین پوستی صبح رعایت کنید با جزئیات آورده شده اند تا طبق آن ها در وعده صبح، از پوست خود مراقبت کنید:

صورت خود را بشویید

خیلی از افراد فکر می کنند چون که پوست خود را قبل از خواب تمیز کرده اند صبح ها بعد از بیدار شدن دیگر نیازی به شستشوی صورت ندارند. اما این را به خاطر داشته باشید که روبالشی شما می تواند منبعی برای آلودگی پوست شما باشد پس حتماً ضمن شستشوی منظم روبالشی خود، بعد از بیدار شدن صورت خود را بشویید. برای شستن صورت در روتین روزانه پوست ابتدا پوست خود را با آب ولرم خیس کنید و بعد از یک شوینده مناسب صورت خود برای شستشوی آن کمک بگیرید. وقتی شوینده را روی صورت خود زدید می توانید با حرکات دایره ای شکل به صورت ملایم پوست خود را با دست یا یک فیس براش ماساژ دهید و در نهایت صورت را آبکشی کنید.

از تونر استفاده کنید

تونر برای تقویت و متعادل سازی سطح PH پوست در ابتدای روز بسیار موثر است. زدن تونر باعث می شود منافذ پوست با قدرت بیشتری، سرم ها و مرطوب کننده ها را به خود جذب کنند. تونر معمولاً بافتی مایع و رقیق داشته و بافت سرم مانند آن باعث شده است خاصیت خنک کنندگی و آبرسانی پیدا کند. به کمک تونر می توان پوست را تغذیه نموده و به شادابی آن در طی روز کمک کرد.

سرم آنتی اکسیدان بزنید

سرم ها همانطور که قبلاً هم به آن اشاره شده محصولات پوستی سرشار از مواد مغذی هستند که باعث رفع مشکلات پوستی می شوند و استفاده از آن ها در روتین روزانه پوست نقش موثری در مراقبت از پوست خواهد داشت. در صورتی که هر صبح از یک سرم آنتی اکسیدان حاوی ویتامین سی استفاده کنید ضمن آن که مشکلاتی چون لکه های تیره، رنگ غیریکنواخت و منافذ بزرگ پوست شما بهبود پیدا می کنند، از مزایای دیگری نیز برخوردار خواهید شد که کاهش التهاب پوست و بهبود آسیب های پوستی ناشی از اشعه ماوراء بنفش و آلاینده های محیطی جزو آن ها به شمار می آیند.

کرم دور چشم بزنید

در پوست صورت، اولین ناحیه ای که درگیر علائم پیری خواهد شد پوست اطراف چشم است و به همین دلیل بسیار مهم است که با استفاده منظم از کرم دور چشم از این ناحیه مراقبت شود. این کار کمک می کند حالت ارتجاعی پوست پلک حفظ شده و مشکلاتی چون بروز خطوط ریز و نیز از دست دادن کلاژن رخ ندهد. کافی است هر صبح مقداری از کرم دور چشم را روی نواحی زیر چشم، اطراف آن، روی پلک فوقانی و نیز زیر قوس ابرو بزنید. برای اثرگذاری هر چه بهتر کرم دور چشم بهتر است آن را درون یخچال قرار داده تا به واسطه بافت خنکی که پیدا می کند پوست و عروق دور چشم منقبض شوند.

از یک کرم مرطوب کننده حاوی ضد آفتاب استفاده کنید

مرطوب نگه داشتن پوست یکی از مهم ترین کارهایی است که می توانید در حق پوست خود با استفاده از یک کرم مرطوب کننده انجام دهید. همچنین برای گرفتن نتیجه بهتر است به سراغ مرطوب کننده ای بروید که دارای ضد آفتاب باشد و در کنار آبرسانی، پوشش خوبی نیز برای پوست به شمار آید و از مضرات نور خورشید نیز جلوگیری کند.

بهترین روتین پوستی شب

خیلی از افراد تنها به روتین پوستی صبح اکتفا می کنند و شب ها بدون هیچ مراقبتی به رختخواب می روند. این در حالی است که در زمان خواب، پوست امکان استراحت داشته و بهتر از هر زمان دیگری می تواند مواد مختلف را جذب نموده و خود را بازسازی کند. برای همین اگر دوست دارید به یک پوست سالم و ایده آل دست پیدا کنید روتین پوستی شب را به هیچ عنوان پشت گوش نیندازید. روتین شب نیز مانند روتین روز برخی از مراحل مخصوص به خود را دارد اما مراحل این روتین پوستی چیست؟ در ادامه با هم یاد خواهیم گرفت که چطور بهترین روتین پوستی شب را داشته باشیم:

آرایش خود را پاک کنید

به عنوان اولین مرحله از روتین پوستی شب، آرایشی که در طی روز داشته اید را با یک محلول مخصوص آرایش پاک کن از روی پوست خود پاک کنید. حتماً در این مرحله از پاک کننده مخصوص استفاده کنید چرا که شوینده به تنهایی برای پاک کردن آرایش و به ویژه مواد آرایشی ضد آب کافی نیست.

با شوینده صورت خود را بشویید

بعد از آن که مواد آرایشی را با استفاده از آرایش پاک کن، از روی صورت پاک کردید باید حتماً با شوینده هم صورت خود را بشویید تا ذرات باقی مانده کاملاً از بین بروند. شوینده کمک می کند تا پوست کاملاً از مواد باقی مانده، چربی صورت و نیز باکتری ها پاک شود. این کار باعث شادابی پوست و آمادگی کامل آن برای جذب محصولات مراقبت از پوست شبانه می شود.

یک یا دو بار در هفته پوست خود را لایه برداری کنید

اگر اهل آرایش هستید و مدام عادت به استفاده از محصولات آرایشی دارید لایه برداری در شب کمک می کند تا ذرات باقی مانده آرایش کاملآً از روی پوست پاک شوند و در این صورت محصولات پوستی هم بهتر جذب پوست خواهند شد. به منظور لایه برداری از پوست دستان خود را مرطوب کنید و یک قاشق چای خوری پودر آنزیمی خود را در کف دست ریخته و کمی آب گرم به آن اضافه کنید. حالا دست ها را به هم مالیده تا یک کرم کف آلود داشته باشید. این لایه بردار را روی صورت خود زده و ماساژ دهید و در نهایت صورت را آبکشی کنید. مراقب باشید که این محلول با چشم ها تماس نداشته باشند.

تونر بزنید

حتماً بعد از هر بار شستشوی صورت از تونر استفاده کنید. چرا که در کنار تمیز کردن عمقی پوست، رطوبت آن را نیز حفظ می کند. همچنین با استفاده از تونر پیش از خواب، محصولات مراقبتی و بهداشتی مورداستفاده در روتین پوستی شبانه همچون سرم نیز اثرگذاری بیشتری دارند. تونر را به آرامی با کف دست و با حرکات ضربه ای به پوست خود بزنید.

از سرم پوستی استفاده کنید

سرم های پوستی با اثر تقویت کنندگی که داشته مانع از آن می شوند که آلودگی های محیطی روی پوست اثر منفی بگذارند و همچنین باعث روشن تر شدن پوست می شوند. با استفاده از یک سرم غنی از آنتی اکسیدان حاوی ویتامین سی در شب، پوست شما در زمان خواب بازسازی شده و از ایجاد خطوط ریز و عیوب پوستی جلوگیری می شود. پوست نیز مانند دیگر بخش های بدن، بخش قابل توجهی از روند ترمیم و بازسازی خود را در زمان خواب انجام می دهد.

دور چشم بزنید

برای آن که بهترین مراقبت را از پوست دور چشم داشته باشید حتماً در کنار استفاده از کرم دور چشم مناسب در روتین پوستی صبح، آن را در روتین پوستی شب نیز استفاده کنید. بهترین حالت استفاده از کرم دور چشم استفاده از آن یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب است. چرا که در این مدت زمان پوست فرصت پیدا می کند تا این کرم را به خود جذب کند. استفاده از کرم دور چشم ضمن رفع سیاهی دور چشم، باعث جلوگیری از آسیب دیدگی پوست این ناحیه در برابر اثرات احتمالی دیگر محصولات پوستی می شود.

چند نکته در مورد روتین پوستی شب

 • با توجه به داشتن آرایش در طی روز، حتماً در روتین شب ابتدا پوست خود را با پاک کننده ای مثل میسلارواتر تمیز کنید و بعد آن را با شوینده بشویید.
 • تونرهای آبرسان تا دو بار در روز قابل استفاده هستند اما در صورت استفاده از تونرهای لایه بردار با توجه به قوی بودن این نوع تونر، تنها یک بار و در روتین شبانه از این محصول استفاده کنید.
 • حتماً از سرم های دارای اسید هیالورونیک در روتین شب استفاده کنید تا به کمک این محصول، پوست تا صبح مرطوب بماند.
 • سعی کنید در روتین شب، به جای استفاده از کرم های دور چشم رتینول دار، از کرم های دور چشم آبرسان استفاده کنید.
 • اگر چه کرم های مرطوب کننده و ماسک شب بسیار شبیه به هم هستند اما باید در نظر داشته باشید که به دلیل آبرسانی قوی ماسک ها، بهتر است حداکثر دو بار در هفته از آن ها استفاده کنید اما کرم های مرطوب کننده هر شب قابل استفاده هستند.
 • در صورتی که از کرم های شب حاوی رتینوئید استفاده می کنید از استفاده رتینول مجدد خودداری کنید چرا که رتینول ها دارای خاصیت لایه برداری هستند و بر اثر استفاده بیش از حد از آن ها، پوست دچار التهاب می شود.

5 راهکار برای گرفتن نتیجه بهتر از بهترین روتین پوستی

5 راهکار برای گرفتن نتیجه بهتر از بهترین روتین پوستی

 

خیلی از افراد با وجود استفاده از محصولات پوستی و رعایت روتین روزانه و شبانه باز هم معتقدند پوست آن ها آن طور که باید شاداب و ایده آل نیست. واقعیت آن است که استفاده از محصولات پوستی به تنهایی برای داشتن پوستی زیبا کافی نیست. در کنار داشتن روتین روزانه پوستی صبح و شب نیاز است که شما نکات زیر را نیز رعایت کنید:

خودداری از استعمال دخانیات

با کشیدن سیگار و قلیان، پوست بسیار مستعد چین و چروک شده و درگیر پیری زودرس می شود. مصرف دخانیات باعث باریک شدن رگ های خونی شده و در پی آن کاهش جریان خون و اکسیژن و مواد مغذی اتفاق می افتد. از دیگر مضرات کشیدن سیگار می توان به آسیب دیدگی کلاژن و الاستین و کاهش استحکام و خاصیت ارتجاعی پوست اشاره نمود. از طرفی حرکاتی مانند چروک کردن چشم ها در زمان کشیدن سیگار برای جلوگیری از ورود دود به داخل چشم و به هم زدن لب ها نیز عاملی برای چین و چروک پوست هستند. افزایش درصد ابتلا به سرطان پوست نیز از دیگر مواردی است که سیگار کشیدن به همراه دارد. برای همین یکی از راه هایی که باعث می شود روتین پوستی اثرگذاری بهتری داشته باشد ترک سیگار است.

عدم بدرفتاری با پوست

به هیچ عنوان جوش های صورت خود را دست کاری نکنید و برای در آوردن جوش ها، پوست خود را فشار ندهید. به جای آن می توانید برای از بین بردن جوش های خود، از لایه بردارها استفاده نموده یا پوست خود را پاکسازی کنید. همچنین برای آن که کمتر درگیر جوش صورت شوید می توانید پیش از اصلاح صورت، از کرم، ژل یا لوسیون اصلاح استفاده کنید. در صورت استفاده از تیغ نیز، موها را در جهت رشد اصلاح کنید.

همچنین ماساژ صحیح صورت، استفاده از مرطوب کننده و آبرسان ها و نیز خودداری از دست گذاشتن در زیر چانه در زمان انتظار یا صحبت کردن از دیگر کارهایی هستند که می توانید در حق پوست خود انجام دهید.

داشتن رژیم غذایی سالم

سعی کنید مصرف فست فود و غذای پرچرب و شیرین را به حداقل رسانده و به جای آن از میوه، سبزیجات، غلات و پروتئین های بدون چربی استفاده کرده و آب بیشتری بنوشید.

کنترل استرس

خیلی از اوقات بسیاری از مشکلات پوستی ناشی از استرس هستند. استرس باعث می شود پوست حساس تر شده و درگیر جوش، آکنه و دیگر مشکلات پوستی شود. برای کنترل استرس و داشتن سبک زندگی آرام تر، سعی کنید خواب کافی داشته باشید، مشغله های خود را کمتر کرده و برای خود و علایق خود وقت صرف کنید.

حرف آخر

روتین پوستی روزانه یکی از مهم ترین موارد برای داشتن پوستی سالم تر، شاداب تر و جوان تر است. نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که بهترین روتین پوستی روتینی است که در دو نوبت صبح و شب انجام شود و پوست در زمان مناسب، بهترین محصولات پوستی را دریافت نموده و به خوبی تغذیه شود. در این مطلب با هم به طور کامل با مراحل بهترین روتین پوستی شب و روتین پوستی صبح آشنا شدیم و از این به بعد طبق نکاتی که در مورد انواع پوست مطرح شد می توانید بهترین محصولات پوست را تهیه نموده و در قالب یک روتین روزانه پوستی استفاده نمایید.