بیت کوین، طلای دیجیتال، جهان را با پتانسیل انقلابی خود مجذوب خود کرده است. در حالی که رویکرد سنتی شامل خرید و فروش بیت کوین برای سرمایه‌گذاری در نوسانات قیمت است، بلکه این تنها راه سود نیست. البته یکی از بهترین روش‌ها هولد کردن بیت کوین است که لازم نیست بسیار زیاد درگیر خرید و فروش شوید. مورد دیگری نیز به نام ETF وجود دارد که معمولاً بیت کوین واقعی را به عنوان دارایی اصلی خود نگه می‌دارند و سعی می‌کنند تا حد امکان قیمت لحظه‌ ای بیت کوین را ردیابی کنند. در کنار این موارد، در بخش زیر به روش‌های مبتکرانه برای کسب درآمد از بیت کوین بدون ورود مستقیم به عرصه معامله و خرید و فروش می‌پردازیم.

بیت کوین خود را در ازای سود سپرده کنید

چندین پلتفرم حساب‌های دارای بهره و سود را برای دارایی‌های بیت کوین شما ارائه می‌دهند. مشابه یک حساب پس انداز سنتی، شما بیت کوین خود را سپرده‌گذاری می‌کنید و به مرور زمان به شما سود تعلق می‌گیرد. این یک گزینه فوق العاده برای کسانی است که به دنبال یک جریان درآمد غیرفعال از بیت کوین خود بدون نیاز به تحلیل تکنیکال بیت کوین و بدون خطرات معامله هستند.

البته باید در خصوص پلتفرم‌ها به خوبی تحقیق کنید که خطر کلاهبرداری نیز بسیار زیاد است. همچنین گاهی نیاز است بیت کوین را رپد (Wrapped) کنید یعنی بر بستر بلاک چین دیگری ارائه دهید.

وام بیت کوین

پلتفرم‌ها وام‌دهی بیت کوین را به صورت همتا به همتا تسهیل می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند که به عنوان یک وام دهنده عمل کنید و در بیت کوین وام گرفته شده خود سود کسب کنید. نرخ‌های بهره می‌توانند جذاب باشند، اما به یاد داشته باشید، وام دهی شامل ریسک‌های ذاتی مانند نکول وام گیرنده است. پلتفرم‌های معتبر با تدابیر امنیتی قوی را انتخاب کنید و بررسی دقیق وام گیرنده را انجام دهید.

استفاده از کاربرد دیفای

تامین نقدینگی

پروتکل‌های دیفای به استخرهای نقدینگی برای تسهیل معامله یکپارچه متکی هستند. شما می‌توانید بیت کوین خود را به این استخرها بسپارید و برای ارائه نقدینگی پاداش دریافت کنید. با این حال ممکن است ارزش دارایی‌های شما به دلیل تغییرات قیمت در استخر نوسان داشته باشد.

ییلد فارمینگ

این مورد شامل انتقال استراتژیک بیت کوین شما بین پروتکل‌های دیفای برای به دست آوردن بالاترین بازده است.

مهارت‌های خود را در اکوسیستم بیت کوین به کار بگیرید

فریلنسری برای بیت کوین

بسیاری از پلتفرم‌ها به شما امکان می‌دهند خدمات فریلنسری خود را در ازای پرداخت بیت کوین ارائه دهید. اگر شما یک توسعه دهنده، نویسنده، طراح یا دارای هر مهارت ارزشمندی هستید، می‌توانید از تقاضای رو به رشد برای تراکنش‌های مبتنی بر بیت کوین بهره ببرید.

بازاریابی وابسته

محصولات یا خدمات مرتبط با بیت کوین را تبلیغ کنید و به ازای هر ارجاع موفق، کمیسیون به بیت کوین دریافت کنید. با شرکت‌های معتبر شریک شوید و اطمینان حاصل کنید که محصولات با ارزش‌های شما مطابقت دارند.

سرمایه گذاری در شرکت‌هایی که آینده بیت کوین را می‌سازند

سهام استخراج بیت کوین

داشتن سهام در شرکت‌های فعال در استخراج بیت کوین به شما این امکان را می‌دهد که به طور غیرمستقیم همراه رشد بیت کوین باشید و از آن استفاده کنید. با این حال، این شرکت‌ها در معرض نوسانات بازار سهام و موفقیت در عملیات استخراج خود هستند.

شرکت در ETFهای بیت کوین

دو نوع ETF اصلی بیت‌کوین (صندوق‌های قابل معامله در بورس) وجود دارد:

ETF فیوچر بیت کوین

این نوع ETF ،قیمت بیت کوین را با استفاده از قراردادهای آتی ردیابی می‌کند که قراردادهایی برای خرید یا فروش بیت کوین با قیمت از پیش تعیین شده در تاریخ مشخصی در آینده است. اینETFها به سرمایه گذاران تغییرات قیمت بیت کوین را بدون نیاز به نگه داشتن خود ارز دیجیتال واقعی ارائه می‌دهند. معامله آنها برای برخی از سرمایه گذاران آسان‌تر است زیرا آنها در بورس‌های سنتی معامله می‌کنند. با این حال، به دلیل نحوه عملکرد قراردادهای آتی، ارزش ETF ممکن است قیمت بیت کوین را در طول زمان به طور کامل دنبال نکند.

ETF اسپات بیت کوین

این نوع ETF توسعه جدیدتری است و هدف آن قرار گرفتن مستقیم بیشتر در معرض قیمت بیت کوین است. اینETFها معمولاً بیت کوین واقعی را به عنوان دارایی اصلی خود نگه می‌دارند و سعی می‌کنند تا حد امکان قیمت لحظه‌ای بیت کوین را ردیابی کنند. این مورد مشابه نحوه نگهداری شمش فیزیکی طلا توسط ETF طلا است.

ETFهای اسپات بیت کوین به عنوان گزینه مطلوب‌تری برای سرمایه گذارانی تلقی می‌شوند که به دنبال ارتباط مستقیم با قیمت بیت کوین هستند.

نتیجه‌گیری

دنیای بیت کوین فرصت‌های زیادی فراتر از خرید و فروش ارائه می‌دهد. با کاوش در این روش‌های جایگزین، می‌توانید از پتانسیل بیت کوین برای ایجاد درآمد یا رشد دارایی‌های خود بدون ورود مستقیم به عرصه معامله‌گری استفاده کنید. به یاد داشته باشید، تحقیق دقیق، رویکرد آگاهانه از ریسک و تمرکز بر امنیت برای یک عملکرد موفق در بیت کوین بسیار مهم است.