همین ابتدا بگیم که جواب این سوال به این برمیگرده که به نظر شما رشته خوب چی هست و چه ویژگی هایی داره ؟! اما خب قرار نیست با یه سوال دیگه شما رو تنها بگذاریم و قراره توی این مقاله تمامی معیارهایی که میتونه این قضیه رو برای شما شفاف کنه رو بررسی کنیم.

ترکیه به عنوان یکی از مقصدهای برتر برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی به شهرت رسیده است، با دانشگاه‌های معتبر، محیط زیبا و فرهنگی گنجینه. هزینه‌های تحصیل در این کشور بسته به عوامل مختلفی متغیر است، از جمله مقطع تحصیلی، نوع دانشگاه، و رشته تحصیلی. در این تحقیق، به تجزیه و تحلیل هزینه‌های تحصیل در رشته‌های خوب در ترکیه می‌پردازیم.

1-دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه:

یکی از مهمترین بخش ها در مسیر تعیین دانشگاه مد نظر اینکه اون دانشگاه مورد تایید ایران باشه که شما این فرصت رو داشته باشید که بعد از اتمام تحصیل، بتونید توی ایران شروع به کار کنید. در مورد دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم باید بگیم که این دانشگاه ها برای کسانی بیشتر مناسبه که توی رشته های مهندسی دوست دارند تحصیل کنند. قاعدتاً یکی از مهمترین مشخصات یافتن یه دانشگاه خوب در رشته های مهندسی ، دانشگاه هایی هست که مورد تایید وزارت علوم ایران باشه.

دانشگاه های زیادی توی این دسته بندی قرار میگیرن که توی این بخش به تعدادی از اونها اشاره کردیم:

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه آنکارا

دانشگاه کوچ

دانشگاه اژه

دانشگاه ارجیس

دانشگاه قاضی

دانشگاه مارمارا

دانشگاه دوکوز ایلول

دانشگاه باهچه شهیر

دانشگاه اسکی شهیر

دانشگاه یدی تپه

دانشگاه سلجوق

2-دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه:

یکی دیگر از معیارهای مهم توی بحث انتخاب دانشگاهی که هزینه مناسبی داشته باشه اینکه به طور مثال اگر برای رشته های پزشکی در ترکیه ، دندانپزشکی ، فیزیوتراپی و ... اقدام میکنید، مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشه. چه کمکی میکنه ؟! این فرصت رو میده که شما بعد از اتمام تحصیل توی ترکیه، توی ایران مشغول به کار بشید و مجوز کار توی ایران داشته باشید. ( مثل قضیه مهران غفوریان توی سریال در حاشیه نشه !! ).

حالا بیاییم به تعدادی از دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه هستند اشاره بکنیم:

دانشگاه آیدین

دانشگاه قاضی

دانشگاه مارمارا

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه باهچه شهیر

دانشگاه باشکنت

دانشگاه کوچ

دانشگاه آجی بادام

دانشگاه یدی تپه

3- مزایا و معایب دانشگاه های ترکیه:

از نکات حائز اهمیت اینکه شما برای کدوم دانشگاه ها قصد دارید اقدام کنید. دانشگاه های دولتی یا خصوصی ؟!

واقعیت اینکه هر کدوم از این دانشگاه ها یک سری مزایا و معایبی دارند که اگر بخواییم خیلی خلاصه توضیح بدیم باید بگیم که:

دانشگاه های دولتی دانشگاه هایی هستند که شهریه به مراتب کمتری نسبت به دانشگاه های خصوصی میگیرند، ظرفیت پذیرش کمتری دارند ، برای رسیدن به صندلی این دانشگاه ها باید آزمون های وروردی مختلف رو بگذرونید و اینکه حتماً باید مدرک زبان معتبر انگلیسی مثل آیلتس و تافل و همچنین مدرک زبان ترکی تومر داشته باشید.

اما شرایط برای دانشگاه های خصوصی ترکیه متفاوت‌تر هست. در این دانشگاه ها شما باید هزینه بیشتری رو بابت شهریه پرداخت کنید اما از یک سمت دیگر، ظرفیت پذیرش بالاتری دارند، برای پذیرش گرفتن در این دانشگاه ها نیاز نیست که کلی آزمون مختلف رو پشت سر بگذارید، مدرک زبان از شما نمیخواد و بدون نیاز به آیلتس یا تافل و یا تومر میتونید سر کلاس های دانشگاه های خصوصی بشینید. نکته مهم دیگه اینکه بعضی از موسسه های مهاجرتی که تعامل طولانی با دانشگاه های خصوصی دارند و اعتبار قابل قبولی دارند برای شما از دانشگاه خصوصی مد نظرتون بورسیه میگیرند و میتونید با یک هزینه بسیار مناسب، در بهترین دانشگاه های خصوصی تحصیل کنید، مثل چه موسسه‌ای ؟! موسسه مهاجرتی اوگو آکادمی میتونه به واسطه اعتبار بالای خودش در بین بهترین دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه، براتون بورسیه قابل قبولی در بین دانشگاه های خصوصی ترکیه بگیرند. این بورسیه تا چند درصد هست؟! شاید باورتون نشه اما از بین 20 تا 100 درصد میتونه برای شما بورسیه بگیره که همین قضیه میتونه به شما توی ذخیره کردن پول بهتون کمک کنه.

4- هزینه ها:

ما هزینه های تحصیل در ترکیه رو به دو گروه کلی تقسیم میکنیم:

الف) هزینه های زندگی در ترکیه:

بی‌گمان، هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه یکی از مهم‌ترین عواملی است که برای مهاجران خارجی و به خصوص دانشجویان بین المللی در انتخاب محل اقامت و تحصیل در این کشور نقش محوری دارد. این هزینه‌ها تحت تأثیر عوامل متعددی همچون نرخ تورم، درآمد خانوار، قدرت خرید، سبک زندگی افراد و محل اقامت آنها قرار دارند. به همین دلیل، مدیریت مناسب سبک زندگی می‌تواند کمک بزرگی در کاهش هزینه‌های زندگی در ترکیه نماید و این کشور را به یکی از مناطق ارزان قیمت برای زندگی تبدیل کند.

قبل از بررسی هزینه‌های زندگی در ترکیه، آشنایی با برخی از عوامل مانند حداقل و میانگین درآمد در این کشور بسیار اساسی است. بر اساس آمار و اطلاعات موجود، میانگین هزینه‌های ماهیانه برای یک نفر در ترکیه حدود 19000 لیر است، در حالی که برای یک خانواده دو نفره این مبلغ به تقریباً 30000 لیر می‌رسد.

این ارقام نشان می‌دهد که هزینه‌های زندگی در ترکیه متناسب با نوع و تعداد افراد در خانواده، سطح درآمد و سبک زندگی می‌تواند متفاوت باشد. توانایی مدیریت این هزینه‌ها و انتخاب بهینه‌ترین گزینه‌های زندگی می‌تواند به مهاجران کمک کند تا بهترین تجربه زندگی را در ترکیه داشته باشند.

اما بطور کلی توی این جدول به طور خلاصه به این قضیه اشاره کرده ایم:

هزینه زندگی در ترکیه

به طور میانگین 22% هزینه زندگی در ترکیه نسبت به ایران بیشتر است.

اجاره مسکن در ترکیه چیزی تقریبا با ایران برابر ایران است.

مثلاً یک کیلو برنج در ترکیه، حدود 1.24 دلار است

یا یک کیلو فیله مرغ حدود 8 دلار هزینه دارد.

اجاره یک آپارتمان یک خوابه در استانبول : 400 دلار

اجاره یک آپارتمان یک خوابه در آنکارا، ازمیر و... : ۲۵۰ دلار

برای حمل و نقل هم، بلیت ماهانه حمل و نقل: ۳۰ دلار

ب) هزینه های مربوط به شهریه های دانشگاه های ترکیه:

خب این بخش به چند گروه تقسیم بندی میشه که ما میخواییم به عنوان نمونه فقط به دوتای از اون رشته های خوب ترکیه اشاره بکنیم:

  • رشته پزشکی

رشته پزشکی

نام دانشگاه

شهریه بدون بورسیه

شهریه با بورسیه اوگو آکادمی

آجی بادم

20000

20250

آیدین (زبان ترکی)

22000

22000

آیدین

22000

22000

مدیپل

30000

27000

باهچه شهیر

27000

27000

یدی تپه

30000

30000

مدیپل

40000

36000

خاورنزدیک(قبرس)

13400 یورو

13400 یورو

خاورنزدیک(قبرس)

13400 یورو

13400 یورو

رشته دندانپزشکی

نام دانشگاه

شهریه سالانه بدون بورسیه(دلار)

شهریه سالانه با بورسیه اگو آکادمی(دلار)

آیدین

20000

20000

آیدین

20000

20000

مدیپل

32000

28800

مدیپل

30000

27000

باهچه شهیر

22000

22000

یدی تپه(به زبان ترکی)

27500

27500

یدی تپه

27500

27500

خاور نزدیک (قبرس)

12430یورو

12430 یورو

خاور نزدیک (قبرس)

10120 یورو

10120 یورو

همونطور که توی جدول ها مشخص هست، این دانشگاه های خصوصی هر کدوم یک بورسیه اوگو آکادمی هم دارند که این بورسیه ها به شما کمک میکنه مقدار زیادی از هزینه ها رو سیو میکنید. واقعیت اینکه بسته به شرایط شما میتونید بهترین گزینه رو برای خودتون انتخاب کنید.

خلاصه مطلب:

به طور کلی، هزینه‌های تحصیل در رشته‌های برتر در ترکیه متغیر و بسته به عوامل مختلفی از جمله نوع رشته، دانشگاه، و سطح تحصیلی است. برای دانشجویانی که قصد دارند به ترکیه برای تحصیل بروند، توصیه می‌شود که قبل از اعلام نام، به دقت هزینه‌های مربوط به دانشگاه و رشته مورد نظر خود را بررسی کنند تا از اطلاعات به‌روز و دقیقی برخوردار شوند.