پیگیری گواهینامه، یکی از راه‌هایی است که به سوال: «گواهینامه من کی به دستم می‌رسد؟» پاسخ می‌دهد. وقتی تمام مراحل آزمون آیین‌نامه به‌اتمام می‌رسد، افراد به‌دنبال این هستند که سریع‌تر مدرک خود را دریافت کنند و پشت فرمان بنشینند.

پیگیری گواهینامه از آن جهت اهمیت دارد که رانندگی بدون این مدرک، غیرقانونی است و در این صورت راننده، یک متخلف شناخته می‌شود. گواهینامه، صلاحیت راننده را برای نشستن پشت فرمان تایید می‌کند. حالا از این مسئله بگذریم، به‌نظر شما برای پیگیری وضعیت صدور این مدرک، چه راه‌هایی وجود دارد؟ اگر پاسخ این سوال را نمی‌دانید، مطالعه این مقاله را ازدست ندهید.

چطور و از چه روش‌هایی از صدور گواهینامه خود مطمئن شویم؟

شما با خریدن خودرو، به‌تنهایی‌ اجازه تردد در خیابان‌ها را ندارید. باید ابتدا برای دریافت گواهینامه اقدام کنید و بعداز شرکت در آزمون‌های تئوری و عملی، پیگیری گواهینامه خود را انجام دهید تا بفهمید که چه زمانی این مدرک، به دست‌تان می‌رسد.

برای آگاهی از وضعیت صدور گواهینامه، روش‌های متعددی وجود دارد. در گذشته، اکثر امور به‌صورت حضوری انجام می‌شد و افراد با مراجعه به مراکز پلیس 110، پیگیر این وضعیت می‌شدند ولی این روش، چندان بی‌عیب نبود چون تجمع فراوان در اماکن عمومی را به‌همراه داشت.

امروز با موبایل‌هایی که در دست همه افراد دیده می‌شود، می‌توان در کسری از زمان، پیگیر وضعیت صدور گواهی‌نامه شد. بدین صورت که اگر به اینترنت دسترسی نداشته باشید، می‌توانید با شماره‌های گویای 81253561 یا 81253573 تماس بگیرید یا از سرویس‌های پیامکی (ارسال عدد یک به سامانه 1100) استفاده کنید.

اگر باز هم به‌دنبال روشی هستید که در آن با کدها و شماره‌ها سروکار نداشته باشید و شما را سریع‌تر به خواسته‌تان برساند، استفاده از وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های پرداختی است. در این راستا، باید به اینترنت متصل شوید.

هزینه استعلام وضعیت گواهینامه چقدر است؟

در عصر سرعت، کم‌تر کسی پیدا می‌شود که به استعلام امور خود با اینترنت، تمایلی نداشته باشد. بنابراین، افراد ترجیح می‌دهند در بستر سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها از روند ارسال گواهینامه خود و جزئیات آن که شامل زمان تحویل مدارک، ثبت مدارک، نام فرستنده و گیرنده، آدرس پستی، هزینه پست و تاریخ ارسال است، مطلع شوند.

بر همین اساس، آن‌ها با پرداخت کارمزد 5200 تومان، می‌توانند به پیگیری گواهینامه خود بپردازند. به‌نظر می‌رسد که این روش و پرداخت این هزینه ناچیز، خیلی بهتر از مراجعه حضوری به مراکز و هدر دادن انرژی و زمان‌تان باشد. این‌طور نیست؟

آیا پیگیری وضعیت گواهینامه با کد ملی امکان‌پذیر است؟

بعداز گذشتن از سد آزمون تئوری و عملی، فرقی ندارد که از چه روشی برای پیگیری گواهینامه خود استفاده می‌کنید؛ سرویس‌های پیامکی، تلفن‌های گویا یا استفاده از بسترهای آنلاین. در همه این روش‌ها، به کد ملی خود نیاز دارید. البته در مراجعه حضوری به دفاتر پلیس هم نیازمند داشتن کد ملی هستید ولی اگر نقصی در مدارک شما وجود ندارد، نیازی به مراجعه حضوری نیست.

آیا سوابق استعلام وضعیت گواهینامه قابل رویت است؟

اگر وضعیت گواهینامه را با سرویس‌های پیامکی و تلفن‌های گویا پیگیری کرده باشید، این امر ممکن نیست ولی اگر استعلام را به‌واسطه اپلیکیشن‌ها انجام داده‌ باشید، می‌توانید نتیجه استعلام را ذخیره کنید تا دفعه‌های بعدی، اگر به این اطلاعات نیاز داشتید، بتوانید به‌صورت رایگان به آن‌ها دست یابید.

چرا در آزمون رانندگی قبول شده‌‌ام اما گواهینامه‌ام به دستم نرسیده است؟

خیلی از درخواست‌کنندگان گواهینامه، هنوز مدرک‌شان را دریافت نکرده‌اند و می‌گویند با اینکه مدت‌زمان زیادی از قبولی‌شان می‌گذرد، اما همچنان خبری از مدارک نیست. مسلما خیلی از افراد ذوق زودترنشستن پشت فرمان را دارند و ازطرف‌یگر، به‌دلیل نداشتن گواهینامه، این اجازه به آن‌ها داده نمی‌شود.

به‌طور کلی، گواهینامه متقاضی حداکثر تا 40 روز بعد به دست او می‌رسد و اگر این دوره زمانی، طولانی‌تر شد، با روش‌هایی که معرفی کردیم، باید امور مرتبط با پیگیری گواهینامه را انجام داد تا وضعیت آن برای درخواست‌کننده مشخص شود.

بهتر است بدانید که از جمله دلایل مهم تاخیر در صدور گواهینامه، شامل نقص مدارک متقاضی، ثبت اشتباه اطلاعات به‌دلیل ناخوانابودن دستخط متقاضی یا ترافیک در بخش صدور گواهینامه باشد که در این صورت، ارباب‌رجوع باید صبر کند تا کارتش صادر شود.

آیا امکان استعلام وضعیت گواهینامه دیگران هم وجود دارد؟

اگر از اطرافیان شما، کسانی هستند که از نحوه کار با تکنولوژی چیز زیادی نمی‌دانند و از شما می‌خواهند که پیگیر وضعیت گواهینامه‌شان باشید، می‌توانید به‌راحتی این کار را انجام دهید. فقط کافی ‌است به اطلاعات شخصی او مانند شماره‌تلفن و کد ملی دسترسی داشته باشید. با دسترسی به مشخصات تماس و هویتی فرد دیگر، با هر روشی که دل‌خواه‌تان باشد، می‌توانید از صدور مدارک او استعلام بگیرید.

برای استعلام وضعیت گواهینامه چه اطلاعاتی لازم است؟

پیگیری گواهینامه با روش‌های آنلاین و آفلاین، صرفا با دسترسی به شماره‌تلفن و کد ملی امکان‌پذیر است. البته به‌دلیل مسائل امنیتی، این شماره همراه هم باید به نام خود شخص متقاضی باشد.

معرفی سوپر اپلیکیشن تاپ به عنوان راحت‌ترین روش استعلام

باتوجه به اینکه درحال‌حاضر، اینترنت یکی از بهترین روش‌ها برای کسب اطلاعات است، سامانه‌ها و اپلیکیشن‌های مخصوصی راه‌اندازی شدند تا در سریع‌ترین زمان و بهترین شکل ممکن، به نیاز کاربران پاسخ دهند.

تاپ، یکی از همین مراجع اینترنتی است که توسط بانک پارسیان طراحی شد و تحت‌نظارت پلیس فتا، اقدام به ارائه خدماتی گسترده کرد.

یکی از سرویس‌دهی‌های کاربردی آن، مربوط به پیگیری گواهینامه و وضعیت صدور آن است. این سرویس توسط رانندگان و کسانی بعداز کلی تلاش و دوندگی و شرکت در آزمون‌های مختلف، منتظر رسیدن مدارک‌شان هستند، استفاده زیادی می‌شود.

تاپ، هم بستر امنی دارد و هم سرعتی بی‌نظیر که کاربران را شگفت‌زده می‌کند. با این اپلیکیشن جامع و کامل، شما یک بانک کوچک در جیب دارید که هر زمانی از شبانه‌روز و در هر موقعیت فیزیکی، در دسترس شماست.

پیگیری گواهینامه با روش‌های جدید

ازآنجایی‌که برخی افراد همچنان برای پیگیری گواهینامه خود به مراکز پلیس مراجعه می‌کنند، نیاز دیدیم که در این مقاله، راجع‌به روش‌های مختلفی که برای استعلام پیش رو دارید، صحبت کنیم. در قدیم که قابلیت‌های تکنولوژی و اینترنت، جایی در زندگی مردم نداشت یا خیلی کم‌رنگ بود؛ افراد ناچار به فعالیت‌های فیزیکی بیشتری بودند اما گمان نمی‌کنیم که در عصر پیشرفت‌های فناوری، باز هم نیاز باشد که از مسیرهای سنتی عبور کنید.

درحال‌حاضر، فقط با دسترسی به شماره‌تلفن و کد ملی‌تان، می‌توانید در هرجایی که هستید، پیگیر وضعیت گواهینامه خود باشید؛ بدون اینکه از خانه خارج شوید. هزینه‌ای بابت رفت‌وآمد بپردازید یا انرژی‌تان را در شلوغی محیط‌های عمومی از دست بدهید.