روش‌های مختلفی برای حمل‌ونقل بین‌شهری وجود دارند که از محبوب‌ترین آن‌ها، می‌توان به حمل‌ونقل ریلی اشاره کرد. قطارها حدودا از ۱۰۰ سال پیش تاکنون نقاط مختلف ایران را به‌هم متصل کرده‌اند. باتوجه‌به راحت‌بودن سفر با قطار، بسیاری از گردشگران سفر از طریق خطوط ریلی را به سایر روش‌ها ترجیح می‌دهند؛ اما یکی از سوالاتی که شاید هنگام تهیه بلیط قطار ذهن شما را نیز به‌خود مشغول کرده باشد، این است که چه قطارهایی در خطوط ریلی ایران رفت‌وآمد می‌کنند و هرکدام از آن‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

انواع قطارها از لحاظ محیط داخلی

قطارها را طبق معیارهای زیادی می‌توان دسته‌بندی کرد. یکی از این معیارها که به‌وفور استفاده می‌شود، دسته‌بندی قطارها براساس چینش صندلی‌ها و محیط داخلی آن‌ها است.

قطارهای اتوبوسی

قطارهای اتوبوسی به قطارهایی گفته می‌شود که صندلی‌های آن‌ها درکنار یکدیگر چیده شده باشند. چیده‌ شدن صندلی‌ها کنار یکدیگر و شباهت آن‌ها به صندلی‌های اتوبوس، سبب شده تا این قطارها با نام قطار اتوبوسی شناخته شوند. نکته مثبتی که در رابطه با اغلب قطارهای اتوبوسی وجود دارد، سریع‌السیر بودن آن‌ها است.

قطارهای کوپه‌ای

قطارهای کوپه‌ای را می‌توان محبوب‌ترین مدل قطار دانست؛ چراکه کوپه‌ها سبب می‌شوند تا محیطی خصوصی برای افراد ایجاد شده و علاوه‌براین، امکانات و خدمات بیشتری را نیز شامل می‌شوند. قطارهای کوپه‌ای براساس تعداد ظرفیتی که هر کوپه دارد، به دو دسته چهارتخته و شش‌تخته تقسیم‌بندی می‌شوند.

درجه‌بندی قطارها از لحاظ امکانات و خدمات رفاهی

مهم‌ترین عاملی که هنگام آغاز پیش فروش بلیط قطار می‌تواند در تصمیم‌گیری به‌شما کمک کند، تعداد ستاره‌های یک قطار است. هرکدام از قطارهای مسافربری ایران براساس خدمات و امکاناتی که در اختیار مسافران قرار می‌دهند، تعدادی ستاره دریافت می‌کنند. درواقع، تعداد ستاره‌های یک قطار، بازتابی از میزان کیفیت آن است.

دو ستاره

قطارهای دوستاره پایین‌ترین سطح خدمات را ارائه می‌دهند؛ البته قیمت بلیط کمتری نیز نسبت‌به سایر قطارها دارند. پذیرایی آن‌ها معمولا بسیار مختصر بوده و یک بوفه نیز برای خرید تنقلات درنظر گرفته شده است. قطارهای شش‌تخته نسیم و زاگرس، از معروف‌ترین قطارهای دوستاره ایران هستند.

سه‌ستاره

قطارهای سه‌ستاره این توانایی را دارند تا سفری نسبتا راحت را برای مسافران رقم بزنند. کیفیت کوپه‌ها برای یک سفر معمولی کاملا قابل قبول است. سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی به‌نحو خوبی کار می‌کنند و در تمامی فصول می‌توان باخیالی راحت به‌کمک این قطارها سفر کرد. در کوپه‌های بعضی از آن‌ها مانیتور دیجیتال نیز تعبیه شده است تا مهمانان بتوانند درطول سفر به تماشای فیلم یا گوش‌دادن به‌ موسیقی بپردازند.

از معروف‌ترین قطارهای سه‌ستاره ایران می‌توان به قطارهای چهارتخته خلیج فارس، البرز و توس اشاره کرد؛ همچنین قطارهای شش‌تخته پارسی، میلاد، کویر، مهتاب و اپتیما نیز در دسته قطارهای سه ‌ستاره قرار می‌گیرند. قطار اتوبوسی ماهان نیز سه ‌ستاره است.

چهار ستاره

اگر قصد تهیه بلیط قطار را دارید و می‌خواهید سفری پرامکانات را تجربه کنید، قطارهای چهار ستاره گزینه‌های بسیار خوبی هستند. این قطارها معمولا به‌عنوان قطارهای نیمه‌لوکس نیز شناخته می‌شوند؛ چراکه سطح امکانات آن‌ها یک پله از سطوح معمولی بالاتر است. برای مثال، منو غذای رستوران قطارهای چهار ستاره، تنوع بالاتری نسبت‌به سایر قطارها دارد؛ یا این‌که پذیرایی در آن‌ها مفصل‌تر است. علاوه‌براین، مهمانداران نیز آموزش‌هایی حرفه‌ای را پشت سر گذاشته‌اند و خدمات‌رسانی رضایت‌بخشی را درطول سفر ارائه می‌کنند. این قطارها باینکه امکانات خوبی دارند، بلیط آن‌ها نسبتا ارزان است و به‌همین‌خاطر هنگام پیش فروش قطار، ظرفیت‌شان به‌سرعت تکمیل می‌شود.

از محبوب‌ترین قطارهای چهار ستاره‌ای که در خطوط ریلی ایران تردد می‌کنند می‌توان به قطارهای سیمرغ، سبز، سپهر، رجا، آهو، غزال، سریر، نورالرضا معمولی، سروش، غدیر و نگین ویژه اشاره کرد. لازم به‌ذکر است که قطار اتوبوسی صبا نیز چهار ستاره محسوب می‌شود.

پنج ‌ستاره

برای داشتن لوکس‌ترین سفر ممکن، تهیه بلیط یکی از قطارهای پنج‌ ستاره را پیشنهاد می‌کنیم. این قطارها بهترین و متنوع‌ترین خدمات را به مهمانان خود ارائه می‌دهند و از همه‌لحاظ بی‌نقص هستند. ازنظر امکانات ضروری و کیفیت کلی، تمامی قطارهای پنج‌ ستاره در سطح مطلوبی قرار دارند؛ اما از لحاظ امکانات مازاد، هرکدام از آن‌ها تلاش کرده‌اند تا با فراهم کردن قابلیتی جدید از رقبای خود پیش بگیرند. برای مثال، بعضی از قطارهای پنج ستاره با استخدام آشپزهای حرفه‌ای سعی داشته‌اند تا کیفیت غذا را به بالاترین حد ممکن برسانند؛ یا این‌که بعضی از آن‌ها طراحی داخلی بی‌نظیری را برای کوپه‌های خود پیاده‌سازی کرده‌اند، به‌نحوی که مهمانان هنگام ورود به کوپه، احساس می‌کنند که به یک هتل مجلل وارد شده‌اند.

باتوجه‌به بالاتر بودن قیمت بلیط قطارهای پنج ‌ستاره نسبت‌به سایر قطارها، ظرفیت آن‌ها دیرتر تکمیل می‌شود؛ اما بااین‌حال پیشنهاد می‌کنیم که هنگام پیش فروش بلیط قطار، فرصت را از دست ندهید و بلیط مورد نظرتان را تهیه کنید.

قطارهای فدک (در چهار کلاس ویژه، بیزینس، اکونومی و همراه‌ با عصرانه)، زندگی و نورالرضا (در سه کلاس بیزینس، اکونومی و فرست‌کلاس)، از قطارهای پنج ‌ستاره ایران هستند.

کدام‌یک از قطارهای مسافربری ایران از سایر قطارها بهتر است؟

این سوال که کدام‌یک از قطارهای مسافربری ایران از بقیه بهتر است، پاسخ دقیقی ندارد؛ چراکه سطح انتظارات هر فرد از امکاناتی که درطول سفر ارائه می‌شوند، متفاوت است. علاوه‌براین، میزان امکانات و خدمات تمامی قطارهای مسافربری ایران به‌اندازه هزینه‌ای است که برای بلیط‌شان پرداخته می‌شود؛ به‌همین‌خاطر نمی‌توان آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کرد. به‌طورکلی، پیشنهاد می‌کنیم که برای داشتن سفری معمولی، بلیط یکی از قطارهای سه ‌ستاره را تهیه کنید؛ البته به شش یا چهارتخته بودن قطار نیز توجه داشته باشید. برای داشتن سفری پرامکانات و راحت، قطارهای چهار ستاره گزینه‌های بسیار خوبی هستند. خرید بلیط یکی از قطارهای پنج‌ ستاره نیز برای افرادی که می‌خواهند سفری لوکس را در پیش داشته باشند، تصمیم بی‌نظیری است.

راحت‌ترین روش برای رزرو بلیط قطار

امروزه، به‌لطف فراگیر شدن اینترنت بسیاری از کارها به ‌شیوه آسان‌تری انجام می‌شوند. صنعت گردشگری نیز از تحولی که اینترنت پدید آورده است غافل نبوده و این امکان فراهم شده است که مسافران در هر نقطه از جهان، بتوانند برای خرید بلیط قطار یا دریافت هریک از خدمات دیگر این حوزه اقدام کنند. اگر شما نیز می‌خواهید به‌صورت اینترنتی بلیط‌تان را تهیه کنید، بهترین گزینه ممکن، استفاده از خدمات فلای تودی است.

فلای تودی یکی از حرفه‌ای‌ترین آژانس‌های مسافرتی کشور به‌شمار می‌رود که درطول سالیان فعالیت خود، توانسته تا به گردشگران بسیار زیادی خدمت کند. امروزه، نه‌تنها پیش فروش قطار توسط این وبسایت انجام می‌شود، بلکه کاربران می‌توانند کارهایی مانند رزرو هتل را نیز از طریق وبسایت فلای تودی انجام دهند. به‌طورکلی، می‌توان گفت که گستره خدمات فلای تودی همه بخش‌های گردشگری را پوشش داده و تمامی ملزومات برای داشتن سفری خاطره‌انگیز توسط این وبسایت قابل تهیه هستند.