روغن موتور در عملکرد موتور خودرو نقش مهمی دارد و جهت روانکاری بین قطعات موتور خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. از وظایف مهم روغن موتور، کاهش اصطکاک بین قطعات درگیر در موتور خودرو است. کاهش روغن موتور و روغن سوزی یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای هر خودروی اتفاق بیفتد.

هر وقت از طریق گیج روغن موتور مشاهده کردید که سطح روغن موتور بیشتر از حد مجاز کم شده است، باید هر چه زودتر اقداماتی را جهت پیش‌گیری از پیشرفت روغن سوزی و مشکلات بیشتر انجام دهید. در این مطلب به دلایل اصلی روغن سوزی و راهکارها و محصولاتی در جهت رفع مشکل روغن سوزی می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این زمینه و محصولات رفع روغن سوزی کسب کنید.

احیاگر موتور خودرو

آیا کاهش روغن موتور طبیعی است؟

از آن جایی که نمی‌توان برای تمامی خودروها میزان مشخصی را برای کم شدن طبیعی روغن موتور بیان کرد، باید به دفترچه راهنمای خودرو خود مراجعه کنید و میزان دقیق کاهش روغن طبیعی را در دفترچه بررسی کنید. ولی به صورت کلی برای اکثر خودروها، مقدار 200 تا 250 سی‌سی کم شدن روغن موتور در هر 1000 کیلومتر، کاملا طبیعی و بر اساس طراحی موتور است. یکی از نکاتی که همیشه باید به آن توجه داشته باشید این است که هر چند روز یکبار، سطح روغن موتور را چک کنید تا اگر مقدار کاهش روغن بیشتر از حد طبیعی و مجاز بود، در کمترین زمان ممکن از محصولات رفع روغن سوزی در مراحل اولیه استفاده نمایید.

دلایل اصلی کم شدن روغن موتور

روغن سوزی می‌تواند کابوس هر صاحب خودرویی باشد. دلایل مختلفی برای ایجاد روغن سوزی وجود دارد که ما در این‌جا به معرفی و بررسی هر یک از دلایل می‌پردازیم.

استفاده از روغن با ویسکوزیته نامناسب

مهمترین نکته در زمان خرید روغن موتور، توجه به ویسکوزیته آن است. زیرا علت اصلی روغن سوزی خودرو، استفاده از ویسکوزیته نامناسب برای موتور خودرو است. اگر ویسکوزیته روغن بیش از حد نیاز موتور زیاد یا کم باشد، فرار روغن و یا کاهش فشار روغن اتفاق می‌افتد که باعث روغن سوزی می‌شود.

ویسکوزیته مناسب هر خودرو در دفترچه آن ذکر شده است. با این حال باید به این نکته دقت کنید که بهتر است در هوای بسیار سرد، از روغن موتورهایی که ویسکوزیته پایین‌تری دارند استفاده کنید. زیرا این روغن موتورها در زمان استارت خودرو که روغن موتور سرد است، خاصیت جاری شدن بهتری دارند و زودتر به تمامی قسمت‌های موتور خودرو می‌رسند و از سایش بین قطعات جلوگیری می‌کنند. همینطور در هوای بسیار گرم، از روغن موتورهایی که ویسکوزیته بالاتری دارند استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که از رقیق شدن روغن موتور و فرار روغن جلوگیری شود.

تبخیر روغن موتور در دما و فشار بالا

هر روغن موتوری یک فلش پوینت (دمای تبخیر) دارد و در دمای خاصی تبخیر می‌شود. دمای روغن موتور در شرایط سخت کاری موتور بالا می‌رود و شروع به تبخیر شدن می‌کند. هر چقدر دمای روغن بالاتر برود، مقدار تبخیر شدن روغن افزایش می‌یابد.

نشتی روغن در موتور خودرو

موتور خودرو از قسمت‌های مختلفی مانند پمپ روغن، فیلتر روغن، کاسه نمدها، واشرها و ... تشکیل شده است. روغن موتور در تمامی این قسمت‌ها در حال گردش است و ممکن است هر کدام از این قسمت‌ها به دلیل خرابی دچار نشتی شوند. بعضی از نشتی‌ها قابل مشاهده هستند و بعضی دیگر از نشتی‌ها قابل مشاهده نیستند و باید توسط مکانیک بازدید شوند.

ضعیف شدن رینگ پیستون

اکثر اوقات خودروی شما روغن سوزی دارد و در ظاهر دود نمی‌کند. اما در دور موتور بالا و وقتی موتور تحت فشار است دود می‌کند. در این مورد مشکل از ضعیف شدن رینگ پیستون‌ها است. وظیفه رینگ‌های پیستون جمع کردن روغن موتور از روی دیواره‌های سیلندر است.

با ضعیف شدن رینگ‌های پیستون، فاصله بین پیستون‌ها و دیوارهای سیلندر بیشتر می‌شود و در نتیجه رینگ‌ها نمی‌توانند به خوبی روغن را از روی دیواره سیلندر جمع کنند و روغن وارد محفظخ احتراق می‌شود. در اوایل ضعیف شدن رینگ‌های پیستون ممکن است دودی از اگزوز خارج نشود. اما با پیشرفت روغن سوزی و ضعیف‌تر شدن رینگ‌ها، شاهد خروج دود آبی از اگزوز خودرو خواهید بود.

خرابی واشر سر سیلندر

واشر سر سیلندر وظیفه عایق‌بندی موتور برای جدا کردن آب و روغن را بر عهده دارد. در واقع این قطعه فضای بین سیلندر و سر سیلندر آب بندی می‌کند.

به دلیل دما و فشار بالا، واشر سر سیلندر به مرور زمان فرسوده می‌شود. این امر باعث نشت روغن موتور به محفظه احتراق می‌شود که یک عامل روغن سوزی است. در این حالت نیز ممکن است در مراحل اولیه دودی از اگزوز خارج نشود. اما به مرور زمان و تشدید مشکل، خروج دود از اگزوز خودرو را خواهید دید.

محصولاتی برای رفع روغن سوزی

وقتی روغن سوزی در مراحل اولیه است، شما می‌توانید از محصولاتی برای رفع روغن سوزی استفاده کنید. این محصولات احیاگرهای نانو سرامیکی موتور خودرو هستند که هم برای رفع روغن سوزی و هم برای پیش‌گیری از روغن سوزی کاربرد دارند. در ادامه بهترین احیاگرهای نانو سرامیکی را خدمت شما معرفی می‌کنیم. این احیاگرها با درصد موفقیت بالایی در رفع روغن سوزی امتحان خود را پس داده‌اند و شامل 2 برند خارجی و یک برند داخلی هستند.

احیاگرهای نانو سرامیکی موتور خودرو

ترمیم کننده و احیاگرهای نانو سرامیکی موتور خودرو محصولاتی برای بازسازی و ترمیم تمامی قسمت‌های تحت سایش و آسیب دیده موتور خودرو هستند. این محصولات در تمامی قسمت‌های تحت سایش موتور خودرو، یک لایه سرامیکی از جنس فلز ایجاد می‌کنند که تمامی خط و خش‌ها و ساییدگی‌ها را پر می‌کنند و از موتور خودرو در برابر سایش محافظت می‌کنند. احیاگرهای موتور از برند‌های لیکومولی، زادو و ووفر هستند که هر کدام کاربرد خاصی دارند. احیاگرهای موتور یک مدل مکمل روغن موتور هستند که طی یک فرآیند شیمیایی لایه سرامیکی را در موتور خودرو ایجاد می‌کنند و با تخلیه روغن موتور، این لایه از بین نمی‌رود. لازم به ذکر است که به غیر از احیاگر موتور، احیاگرهای مخصوصی برای گیربکس و دیفرانسیل، هیدرولیک، سیستم سوخت و ... وجود دارد. شما می‌توانید برای رفع روغن سوزی خودروی خود، روی احیاگرهای سرامیکی موتور حساب باز کنید. شما می‌توانید انواع احیاگر موتور خودرو را از مجموعه معتبر خودرو مدیک تهیه فرمایید.

احیاگر سرامیکی موتور خودرو

احیاگر موتور زادو مدل وان استیج (One Stage)

احیاگر موتور زادو مدل One stage برای انواع خودروهای بنزینی، دیزلی و دوگانه سوز قابل استفاده است‌. این احیاگر مناسب خودروهای با کارکرد بالای 20 هزار کیلومتر است. احیاگر وان استیج زادو باعث تشکیل لایه نانو سرامیک در موتور، جهت محافظت از قطعات موتور در برابر سایش می‌شود و دارای مزایا و ویژگی‌های زیادی است. این مزایا عبارت است از :

 • رفع روغن سوزی در موتور خودرو
 • کاهش میزان مصرف روغن موتور
 • افزایش فشار سیلندرها (یکسان‌سازی فشار سیلندرها) و افزایش فشار روغن موتور
 • جلوگیری از ایجاد سایش در قطعات موتور خودرو
 • بازسازی و ترمیم قسمت‌های تحت سایش موتور خودرو
 • قابل استفاده برای انواع موتور خودروها
 • کاهش صدا و میزان لرزش در موتور خودرو
 • حفاظت از قطعات تحت سایش در زمانی که دور موتور خودرو بیش از 3000 است.
 • صرفه‌جویی و کاهش در مصرف سوخت
 • افزایش شتاب خودرو

لازم به ذکر است که احیاگر موتور زادو مدل وان استیج در مجموعه معتبر خودرو مدیک موجود است و شما می‌توانید این محصول را از سایت این مجموعه تهیه نمایید.

احیاگر موتور لیکومولی مدل Cera Tec

احیاگر موتور لیکومولی مدل سراتک محصول دیگری از محصولات ترمیم کننده نانو سرامیک موتور خودرو است که تمامی مزایای احیاگر زادو را با کیفیت بالاتری دارد و در جهت بازسازی و ترمیم ساییدگی‌های ایجاد شده در موتور خودرو و همچنین یکسان‌سازی و بازگرداندن فشار سیلندرها عمل می‌کند. مهم‌ترین ویژگی این محصول، کاهش صدا و لرزش موتور، افزایش شتاب موتور خودرو و همچنین رفع و کاهش روغن سوزی است. بی‌شک احیاگر موتور لیکومولی ساخت آلمان، بهترین احیاگر موتور موجود در دنیاست. شما می‌توانید احیاگر موتور لیکومولی را از مجموعه معتبر خودرو مدیک خریداری نمایید.

احیاگر موتور لیکومولی مدل Cera Tec سبب جلوگیری از فرسایش قطعات موتور خودرو می‌شود و عمر قطعات موتور خودرو را تا 4 برابر بیشتر‌ می‌کند. شما می‌توانید از این احیاگر در گیربکس دستی نیز استفاده کنید. لازم به ذکر است که استفاده از این محصولات احیاگر، علاوه بر محافظت از موتور خودرو و سایر قطعات در برابر سایش، روغن سوزی در مراحل اولیه را نیز برطرف می‌کند.

زمانی که روغن سوزی خودرو در مراحل پیشرفته باشد، احیاگر موتور لیکومولی می‌تواند تا حد زیادی روغن سوزی را کاهش دهد. البته زمانی که روغن سوزی در مراحل اولیه باشد، استفاده از مواد احیاگر سبب رفع کامل روغن سوزی موتور خودرو می‌شود.

احیاگر موتور ووفر مدل Lube Max

در کنار محصولات خارجی، احیاگر موتور ووفر مدل Lube Max که محصول یک شرکت دانش‌بنیان و معتبر داخلی است، وجود دارد. احیاگر موتور ووفر تمامی مزایای محصولات خارجی را با قیمت مناسب‌تری دارد. از مزایای احیاگر موتور ووفر مدل Lube Max می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش راندمان روغن و موتور خودرو
 • ایجاد یک لایه محافظ فعال فلزی در برابر فشار و حرارت موتور خودرو
 • یکسان‌سازی و افزایش فشار سیلندرها به بالاترین حد ممکن
 • احیای روغن موتور و افزایش کارکرد آن تا 2000 کیلومتر بیشتر
 • افزایش کیفیت و خواص روانکاری روغن موتور برای کاهش مصرف سوخت
 • محفاظت از سایش قطعات موتور در دما و فشار بالا
 • ترمیم و بازسازی سطوح فلزی آسیب دیده به دلیل سایش قطعات فلزی
 • افزایش شتاب خودرو، کاهش صدای موتور و جلوگیری از افت فشار روغن
 • کاهش انتشار گازهای خروجی

شما می‌توانید احیاگر ووفر لوب مکس را از سایت معتبر خودرو مدیک خریداری نمایید.

ترمیم کننده سرامیکی موتور خودرو

با کم شدن روغن موتور چه اتفاقی می‌افتد ؟

با کاهش روغن موتور خودرو و عدم توجه به آن، ممکن است آسیب زیادی به موتور خودرو وارد شود و در نتیجه افزایش هزینه‌های سرسام‌آور را به دنبال خواهد داشت. عوارض روغن سوزی خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ادامه می‌خواهیم به بررسی این عوارض و توضیحات تکمیلی بپردازیم.

کاهش توان موتور خودرو

زمانی که روغن موتور در موتور خودرو کم می‌شود، شتاب و توان خودرو کاهش می‌یابد. زیرا با کم بودن روغن در موتور خودرو، اجزای مختلف موتور خودرو به دلیل اصطکاک و سایش آسیب خواهند دید. همچنین زمانی که قطعات موتور تحت فشار و شتاب زیاد قرار می‌گیرند، در صورت عدم وجود روغن مناسب به شدت فرسوده می‌شوند.

افزایش میزان مصرف سوخت خودرو

زمانی که موتور دچار روغن سوزی می‌شود و حجم روغن موتور کاهش می‌یابد، به دلیل افزایش اصطکاک بین قطعات مصرف سوخت افزایش می‌یابد. زیرا بخش زیادی از توان موتور خودرو صرف غلبه بر اصطکاک می‌شود.

افزایش میزان آلایندگی موتور خودرو

هر خودرویی در حالت طبیعی، بخارات و گازهای سمی تولید می‌کند که از طریق اگزوز خودرو خارج شده و آلودگی های زیست محیطی را به دنبال خواهد داشت. از این رو می‌توان یکی دیگر از عوارض کاهش روغن موتور را افزایش تولید گازهای سمی دانست. پس لازم است به طور منظم، سطح روغن موتور چک شود تا درصورت مشاهده کاهش روغن، اقدام به رفع روغن سوزی کرد.

افزایش استهلاک خودرو

یکی دیگر از عوارض روغن سوزی، افزایش استهلاک خودرو می باشد. هرچه در رفع روغن سوزی موتور، تاخیر بیشتری شود، میزان فرسودگی قطعات موتور نیز بیشتر خواهد شد و درنتیجه میزان هزینه‌ای تعمیر و بازسازی قطعات نیز افزایش می یابد.

از کجا بفهمیم روغن موتور خودرو کم شده است؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در این زمینه مطرح است، این است که چطور متوجه کاهش روغن موتور خودرو شویم؟ در این‌جا به بررسی برخی عوامل که از مهم‌ترین و شایع‌ترین عوامل کاهش روغن موتور به شمار می‌روند می پردازیم.

روشن شدن چراغ روغن

زمانی که روغن موتور کاهش پیدا ‌کند، اولین علامت روشن شدن چراغ روغن در پشت آمپر است. در بعضی از خودروها چراغ چک نیز روشن می‌شود.

بوی سوختگی از موتور خودرو

اگر حجم روغن موتور کم باشد انتقال حرارت توسط روغن موتور به خوبی صورت نمی‌گیرد و باعث ایجاد بوی سوختگی می‌شود.

صداهای ناهنجار از موتور خودرو

صداهای ناهنجار زمانی از موتور شنیده می‌شود که مدتی از کاهش روغن در موتور گذشته باشد و شما نسبت به این امر بی توجهی کرده باشید. کم بودن روغن موتور موجب افزایش صدای موتور در حین کارکرد می باشد.

کاهش شتاب خودرو

وجود روغن کافی در موتور، سبب افزایش شتاب و راندمان خودرو می‌شود. از این رو یکی دیگر از علائم کاسته شدن روغن موتور، کاهش شتاب خودرو است.

اهمیت استفاده از موتور شوی

بهتر است حتما قبل استفاده از احیاگرهای موتور، از موتورشوی‌ها برای پاکسازی جرم‌های داخل موتور خودرو استفاده کنید. زیرا اگر قسمتی از موتور خودرو دارای جرم باشد، فرآیند احیا در آن قسمت صورت نمی‌گیرد و بازده احیاگر کاهش می‌یابد. در ادامه به معرفی بهترین موتور شوی‌های غیر اسیدی می‌پردازیم.

موتور شوی زادو مدل Total Flush

بهترین موتور شوی زادو مدل توتال فلاش است. این موتور شوی غیر اسیدی است و باید با آن بین 150 تا 200 کیلومتر رانندگی کنید.

موتور شوی زادو توتال فلاش

موتور شوی لیکومولی مدل Motor Clean

بهترین موتور شوی لیکومولی مدل Motor Clean است. این موتور شوی قوی‌ترین موتورشوی غیر اسیدی حال حاضر دنیاست و باید حدود 10 دقیقه درجا کار کند.

موتور شوی لیکومولی موتور کلین

موتور شوی لیکومولی مدل Oil Sludge Flush

بهترین موتور شوی لیکومولی مدل Oil Sludge Flush است. این موتور شوی غیر اسیدی تمامی جرم‌های موتور خودرو را تمیز می‌کند و شما باید با آن، حدود 200 کیلومتر رانندگی کنید.

موتور شوی لیکومولی اویل اسلاپ فلاش

شما می‌توانید انواع موتور شوی‌های غیر اسیدی را از سایت خودرو مدیک خریداری نمایید.

اهمیت استفاده از روغن موتور با کیفیت همراه با احیاگر موتور

جهت افزایش بازده احیاگر توصیه می‌کنیم که مواد احیاگر را با روغن موتورهای با کیفیت بالا استفاده نمایید. این کار باعث افزایش بازده احیاگر می‌شود. بهترین روغن موتوری که می‌توانید با محصولات احیاگر موتور استفاده کنید، روغن موتورهای پروتک است. روغن موتورهای پروتک با بهترین ادتیوها و افزودنی‌های روز دنیا تحت لیسانس آلمان در ایران تولید می‌شوند.

روغن موتور پروتک 10W-40 SN

روغن موتور پروتک 10W-40 SN یک روغن تمام‌سنتتیک است. این روغن بهترین روغن 10W40 جهت استفاده با مواد احیاگر است و در دو حجم 4 و 1 لیتر قابل تهیه است.

روغن موتور پروتک 10W40 SN

روغن موتور پروتک 10W-40 SL

روغن موتور پروتک 10W-40 SL یک روغن نیمه‌سنتتیک است. این روغن برای خودروهایی که نیاز به سطح کیفی SL دارند و می‌خواهند هزینه کمتری کنند، بهترین گزینه جهت استفاده با مواد احیاگر است و در دو حجم 4 و 1 لیتر قابل تهیه است.

روغن موتور پروتک 10W40 SL

روغن موتور پروتک 20W-50 SL

روغن موتور پروتک 20W-50 SL یک روغن مینرال است. این روغن بهترین روغن 20W50 جهت استفاده با مواد احیاگر است و در دو حجم 4 و 1 لیتر قابل تهیه است.

روغن موتور پروتک 20W50 SL

شما می‌توانید روغن موتورهای پروتک را از مجموعه معتبر خودرو مدیک خریداری نمایید.

جمع‌بندی

در این مقاله به موضوعاتی در زمینه علائم، دلایل و راهکارهایی برای رفع روغن سوزی، پرداختیم. همان‌طور که بیان شد، انواع محصولات احیاگرهای موتور، بهترین گزینه برای کاهش و رفع روغن سوزی، ترمیم ساییدگی‌های ایجاد شده در موتور و... هستند. برای خرید انواع روغن موتورهای مرغوب در برندهای مختلف، از مجموعه معتبر خودرو مدیک اقدام کنید.

علاوه بر این، محصولات دیگری همچون انواع روغن‌ها، ضد یخ، ضد‌ جوش، کولانت، انواع نشت‌گیرها، انواع احیاگرهای نانو سرامیک، بهترین مکمل‌های سوخت و روغن و... در این مجموعه موجود است. لازم به ذکر است که فروشگاه خودرو مدیک دارای نماد الکترونیک است و برای محصولات خود، گارانتی اصالت کالا در نظر گرفته است. شما می‌توانید با اطمینان از این فروشگاه محصولات مورد نظر خود را خریداری نمایید.