طبق قانون برگزاری مناقصات، تمامی دستگاه‌های دولتی و عمومی مکلف شده‌اند تا اطلاعات مناقصاتی که برگزار می‌کنند، مواردی همچون فراخوان‌ها، اسناد، صورت جلسات، اعلام برنده و انعقاد هرگونه قرارداد را در سایت ملی مناقصات ثبت و اطلاع‌رسانی کنند. این فرایند ثبت و انتشار برای اطلاع عموم از برگزاری مناقصات است. سعی شده است تا با نظارت دقیق بر مناقصات، از تولیدات کشور حمایت شود و هرگونه تامین کالای خارجی که مشابه آن در داخل تولید می‌شود، شناسایی و از نظر قانونی با مناقصه‌گزار برخورد شود. این سامانه توسط دولت راه‌اندازی شده است و توسط سازمان برنامه و بودجه کشور اجرا می‌شود.

ثبت نام در سامانه

در کنار ستاد ایران مناقصه، پایگاه ملی اطلاع‌رسانی مناقصات هزاره نیز توانسته در حوزه اطلاع رسانی مناقصات، گام‎های خوبی را بردارد. با ورود به پایگاه ملی اطلاع‌رسانی مناقصات، ابتدا باید ثبت نام خود را انجام دهید. با قبول کردن برخی از شرایط و وارد کردن اطلاعات صحیح، نام کاربری دریافت خواهید کرد و فرایند ثبت نام را انجام می‎دهید. سپس می توانید نسبت به دریافت فراخوان‎ها و شرکت در مناقصات اقدام کنید. ورود به این سامانه و ثبت نام کاملا رایگان است.

انتشار فراخوان‌ها

در بخش دیگری از این پایگاه، فراخوان‌ها منتشر می‌شوند. این فراخوان‌ها توسط دستگاه‌ها و شرکت‌های بسیاری که به عنوان مناقصه گزار شناخته می‌شوند، در این پایگاه منتشر می‌شود. اگر می‌خواهید در مناقصه یک سازمان به خصوص شرکت کنید می‌توانید از طریق جستجوی پیشرفته، نام دستگاه مرکزی، نوع فراخوان، طبقه‌بندی موضوعی، شهر برگزار کننده و سایر موارد را انتخاب و سریع‌تر به آگهی مورد نظر دسترسی پیدا کنید. مناقصات هزاره نیز تمام آگهی‌های مناقصات کل کشور در تقسیم‌بندی‌های منظم منتشر می‌شود.

درج اطلاعات در فراخوان‌های مناقصات

با توجه به موضوع فراخوان و نوع مهارت، تجربه و کسب و کاری که دارید می‌توانید فراخوان‌ها را تفکیک کرده و در مناقصه مرتبط شرکت کنید. در فراخوان اطلاعات کاملی در خصوص نام مناقصه‌گزار، شهر برگزار کننده، نحوه برگزاری مناقصه که می‌تواند یک یا دو مرحله‌ای باشد، مبلغ پایه، نام روزنامه و تاریخی که آگهی به چاپ رسیده است، منتشر می‌شود. برای اینکه بدانید فرصت شما برای شرکت در مناقصه چند روز است، تاریخ دریافت اسناد، تاریخ دریافت پیشنهاد و البته تاریخ بازگشایی پاکت‌ها نیز در فراخوان درج می‌شود.

علاوه بر این، موضوع مناقصه و طبقه‌بندی موضوعی در فراخوان منتشر می‌شود. با بررسی هر یک از بندهای مندرج در آگهی می‌توانید نسبت به شرکت و یا عدم شرکت در مناقصه تصمیم گیری کنید. البته هر یک از مناقصه گزاران می‌توانند شرایط و ضوابط خاصی را برای برگزاری مناقصه در نظر بگیرند که مناقصه‌گر باید به انجام آن‌ها متعهد باشد.

معرفی سازمان‌های مناقصه گزار

به طور کلی سازمان‌ها باید انجام فرایند مناقصات خود را در سایت ستاد ایران مناقصه انجام دهند. اما با ورود به پایگاه ملی مناقصات کشور، می‌توانید با لیست کاملی از سازمان‌ها که مناقصات خود را در این سامانه انجام می‌دهند، آشنا شوید. اگر می‌خواهید در مناقصه یک سازمان خاص شرکت کنید، می‌توانید اطلاعات کاملی را در خصوص سازمان مورد نظر دریافت کنید.

ارائه مشاوره رایگان

برای اینکه مناقصات کاملاً قانونی و بدون هیچ گونه تخلفی انجام شود، آیین نامه‌ها، اساسنامه ها، دستورالعمل‌ها و مقرراتی برای برگزاری مناقصات و شرکت در آن‌ها تنظیم شده است که می‌توانید با مطالعه هر یک از آن‌ها با اطلاعات کامل در مناقصه شرکت کنید. اما اگر همچنان نسبت به مناقصات و جلسات برگزاری آن اطلاعات کافی ندارید، در قسمت راهنمای پایگاه می‌توانید به اطلاعات کامل و جامعی دسترسی پیدا کنید. البته برای پشتیبانی و پاسخ سوالات خود، مرکز مشاوره می‌تواند خدمات قابل توجهی را ارائه دهد.

سخن پایانی

انجام مناقصات در سامانه ستاد ایران مناقصه در دو حیطه مختلف تامین کالا و انجام پروژه‌ها برگزار می‌شود. مناقصه گران بسیاری در تلاش هستند تا بتوانند با برنده شدن در مناقصات بتوانند با سازمان‌های مختلف دولتی وارد مذاکره شده و همکاری خوبی را ادامه دهند. با اطلاع به موقع از انتشار آگهی در سایت مناقصات هزاره، در اختیار داشتن زمان کافی برای بررسی خواسته مناقصه گزار و جوانب آن، اطمینان از تبحر و مهارت کافی، در نظر گرفتن بودجه لازم برای انجام پروژه و قیمت مناسب برای کالاها، می‌توانید برای برنده شدن در مناقصه‌های کشور شانس خود را افزایش دهید.