بیت کوین پانزده سال بعد از راه اندازی، هنوز در حال جذب کاربران بیشتر است و هنوز در مسیر پیشرفت قرار دارد. این دارایی دیجیتال از ایده پول اینترنتی حالا تبدیل به یک ابزار ذخیره ارزش جهانی شده است و در بورس آمریکا قابلیت معامله دارد.

سال 2024 برای بیت کوین سال مهم و سرنوشت سازی است چرا که چند اتفاق مهم قرار است که در این سال رخ دهد. ما قصد داریم مروری روی اتفاقات بیت کوین داشته باشیم و همه چیز درباره بیت کوین در سال 2024 را مرور کنیم. با ما همراه باشید.

پیش بینی بیت کوین در سال ۲۰۲۴

بیت کوین در پایان سال 2023 و اوایل سال 2024 رشد قیمتی قابل توجهی داشت. اخبار بیت کوین در این بازه زمانی بسیار مثبت بود و تایید صندوق‌های ETF بیت کوین باعث شد که قیمت بیت کوین از آغاز سال 2023 بیشتر از 1.5 برابر شود. عملکرد بیت کوین در سال 2024 به انواع عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی مانند پذیرش شرکت‌ها، هاوینگ، تغییرات نظارتی و روندهای کلان اقتصادی روی قیمت بیت کوین در سال 2024 تأثیر خواهند گذاشت.

بیت کوین نشان داده است که از نظر قیمتی، چرخه‌ای عمل می‌کند. به بیان بهتر، این دارایی به صورت نسبتا منظمی در یک چرخه صعودی و نزولی قرار می‌گیرد و حرکت بلندمدت آن تا حدی قابل پیش‌بینی است. چرخه بیت کوین نشان می‌دهد که در سال 2024 احتمالا روند رو به رشدی خواهد داشت. با این حال، سقف حرکتی بیت کوین مثل هر دارایی دیگر قابل‌پبی‌بینی نیست. پس علی‌رقم صعود قیمت آن، هنوز هم برای خرید بیت کوین دیر نیست و شما می‌توانید از صرافی‌های ایرانی مثل ایرانیکارت به صورت فوری بیت کوین بخرید.

اتفاقات مهم بیت کوین در سال ۲۰۲۴

دو رویداد مهم وجود دارد که می‌تواند روی قیمت بیت کوین در سال 2024 تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه مروری بر این اتفاقات خواهیم داشت.

هاوینگ بیت کوین

یکی از محرک‌های اصلی رشد قیمت بیت کوین رویداد هاوینگ است که در سال 2024 در ماه آوریل اتفاق می‌افتد. از نظر تاریخی، رویداد هاوینگ که پاداش استخراج بلاک های جدید و نرخ تولید بیت کوین جدید را کاهش می‌دهد، همیشه باعث افزایش قیمت قابل توجه بیت کوین شده است.

کاهش عرضه باعث می‌شود بیت کوین کافی برای خرید وجود نداشته باشد و این باعث می‌شود که قیمت بیشتر شود.

داده های تاریخی نشان می دهد که قیمت بیت کوین پس از هر رویداد هاوینگ افزایش یافته است اما این اتفاق با یک فاصله زمانی اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال، پس از هاوینگ سال ۲۰۱۲، قیمت بیت کوین از حدود ۱۲ دلار به بیش از ۱۰۰۰ دلار در یک سال افزایش یافت. الگوهای مشابهی پس از هاوینگ سال‌های 2016 و 2020 وجود دارد.

هاوینگ بعدی در سال 2024، پاداش بلاک را از 6.25 بیت کوین به 3.125 بیت کوین کاهش می دهد قیمت بیت کوین را با کاهش عرضه بیت کوین جدید افزایش می دهد.

صندوق‌های ETF بیت کوین

در اوایل ژانویه امسال، صندوق‌های ETF بیت کوین توسط کمیسیون اوراق بهادار آمریکا تایید شدند. بنابراین در حال حاضر در آمریکا افراد می‌توانند بدون ایجاد ولت و بدون پرداخت کارمزد شبکه بیت کوین و صرافی‌ها، از طریق بورس آمریکا بیت کوین خریداری کنند.

این تغییر اتفاق مهمی است چرا که بیت کوین را از حالت یک نوآوری دیجیتالی خارج کرده و سرمایه‌گذاران سنتی که هیچ اطلاعاتی در مورد بیت کوین ندارند به این ارز دیجیتال به چشم یک ابزار سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند.

همچنین بعد از این اتفاق، به تدریج سرمایه زیادی به سمت بیت کوین روانه می‌شود که نشان‌دهنده تقاضای بیشتر است. در حال حاضر 12 شرکت مدیریت دارایی در حال بالانس کردن حساب‌های بیت کوینی خود هستند و اثر این اتفاق به چشم نیامده اما پیش‌بینی می‌شود در سال 2024 این اثر به خوبی دیده شود. از دیگر مزایای راه اندازی این صندوق‌ها این است که شرکت‌های بزرگ که به دنیای ارزهای دیجیتال شک داشتند حالا اعتماد بیشتری برای سرمایه‌گذاری در این دارایی‌ها دارند.

نظر تحلیل‌گران سرشناس درباره بیت‌کوین در سال ۲۰۲۴

کارشناسان و تحلیل‌گران نظرات متفاوتی دارند اما بیشتر این نظرات اعلام می‌کنند که سال 2024 سال رشد قیمت بیت کوین خواهد بود.

مارک موبیوس که چندین بار توانسته قیمت بیت کوین را در صعود و سقوط‌ها درست پیش‌بینی‌کند، فکر می‌کند بیت کوین سقف قبلی را نمی‌شکند. موبیوس پیش از تایید خبر صندوق‌های ETF بین کوین اعلام کرده که قیمت این دارایی دیجیتال می تواند تا پایان سال به 60000 دلار برسد. موبیوس گفت:

«هیچ دلیلی برای این پیش‌بینی من وجود ندارد، به جز اینکه ETF بیت‌کوین محتمل به نظر می‌رسد و علاقه به این ارز دیجیتال را افزایش داده است».

یووی یانگ، اقتصاددان ارشد شرکت استخراج ارز دیجیتال بیت ماینینگ، معتقد است که بیت کوین می‌تواند در سال 2024 به 75000 دلار برسد. یانگ افزایش قیمت را به تصویب ETF بیت کوین (به خاطر سرمایه‌گذاری شرکتی بیشتر روی بیت کوین) و هاوینگ نسبت می‌دهد. یانگ گفت:

«پیش‌بینی می‌کنم بیت‌کوین در سال ۲۰۲۴ بین ۲۵ تا ۷۵ هزار دلار و در سال ۲۰۲۵ بین ۴۵ هزار دلار تا ۱۳۰ هزار دلار معامله شود. اگرچه قیمت‌های بالاتر هم امکان‌پذیر است، اما همه سرمایه‌گذاران به دلیل نوسانات بازار و تمایلات انسانی مثل ترس و طمع سود نخواهند برد».

جیمز باترفیل، رئیس بخش تحقیقات شرکت CoinShares، اعلام کرده که دارایی‌های دیجیتال در سال 2024 متحول خواهند شد. او اعلام کرده «برآوردها می‌گوید که افزایش 20 درصدی سرمایه گذاری روی ETF (حدود 3 میلیارد دلار) می تواند به طور بالقوه قیمت بیت کوین را به 80000 دلار برساند».

ریسک‌های سرمایه گذاری روی بیت کوین در سال ۲۰۲۴

علی رغم اتفاقات مثبتی که قرار است برای بیت کوین در سال 2024 بیفتد، ریسک‌هایی نیز همیشه وجود دارند. یکی از این ریسک‌ها، کاهش قیمت قبل از هاوینگ بیت کوین است.

به گفته کتی وود از Ark Invest، قیمت بیت کوین ممکن است در کوتاه مدت کاهش یابد. این کاهش به دلیل یک پدیده معروف به نام «شایعه را بخر، خبر را بفروش» است که بارها در بازارهای مالی دیده شده است. به طور خلاصه، سرمایه گذاران قبل از اخبار پیش بینی شده یک رویداد بزرگ خرید می کنند و حالا ممکن است که بیت کوین تا مدت‌ها در فاز فروش قرار داشته باشد.

ریسک بعدی این است که سرمایه‌گذاران بزرگ مثل شرکت‌های مدیریت دارایی قیمت را کنترل کنند. برای مثال، آرتور هیز، مدیر یک صرافی بزرگ کریپتو در آمریکا فکر می‌کند که ورود سرمایه‌گذاران نهادی بزرگ به کریپتو، بیت کوین را کاملاً نابود می‌کند. درصد زیادی از بیت کوین جهان حالا در خزانه وال استریت قرار داده می شود و هیچ کاری با آن انجام نمی‌شود. این اتفاق ممکن است باعث شود که پویایی بیت کوین از بین برود و ماینرها را دچار ضرر کند.

ریسک بعدی می‌تواند از سمت قانون‌گذاران باشد. کمیسیون اوراق بهادار آمریکا در سال قبل چندین بار با غیرقانونی خواندن ارزهای دیجیتال و دادگاهی کردن مقامات بالای صرافی‌ها باعث ریزش بازار شدند. این تیم هنوز هم تصمیم‌گیرنده است و هنوز هم می‌تواند با وضع قوانین جدید برای بیت کوین مشکل‌ساز شود.

و در نهایت

همه چیز درباره بیت کوین در سال 2024 را مرور کردیم و دیدیم که بیت کوین احتمالا مسیر صعودی را طی خواهد کرد. اتفاقاتی مثل هاوینگ چهارم بیت کوین و راه‌اندازی صندوق‌های ETF اثر قابل توجهی روی قیمت خواهند داشت. با این حال، همیشه باید جنبه احتیاط را رعایت کنید. اگر قصد خرید بیت کوین را دارید از صرافی‌های امن مثل ایرانیکارت استفاده کنید و در عین حال سعی کنید همیشه در قیمت مناسبی بیت کوین بخرید.

منبع: https://www.iranicard.ir/blog/crypto/what-is-bitcoin/